День ліквідаторів ЧАЕС. Як українці ціною власного здоров'я усували наслідки катастрофи
www.rbc.ua
Sat, 14 Dec 2024 07:15:31 +0200
Щорічно 14 грудня в Україні відзначають День ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, яка стала найбільшою ядерною катастрофою в історії людства.
Майже 600 тис.
людей піддали ризику сво здоровя, аби зменшити небезпеку, яка нависла тоді над світом.
РБКУкраїна розповіда історію встановлення Дня ліквідаторів ЧАЕС і як українці боролись із наслідками катастрофи.
Історія встановлення Дня ліквідаторів ЧАЕС Як усували загрози, які виникли після аварії Як СРСР приховував масштаби катастрофи Які наслідки Чорнобильської катастрофи Історія встановлення Дня ліквідаторів ЧАЕС Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 26 квітня 1986 року у ході проведення проектних випробувань однії з систем забезпечення безпеки.
Після вибуху на 4му енергоблоці виникла потреба збудувати саркофаг, який мав ізолювати його від навколишнього середовища і зменшити розповсюдження радіоактивного пилу та аерозолю. Будівництво цього укриття закінчили 14 грудня.
Саме цю дату вибрали для вшановування людей, які поклали власне здоровя, аби усунути наслідки катастрофи. Указ про створення відповідного дня у 2006 році підписав тодішній президент України Віктор Ющенко.
Відтоді щорічно у цей день проводять урочисті церемонії із покладанням квітів до памятників жертвам Чорнобильської катастрофи та згадують людей, які, ризикуючи життям, усували наслідки аварії.
Зазначимо, що ліквідаторам та жертвам опромінення внаслідок катастрофи на ЧАЕС передбачена допомога на оздоровлення та низка додаткових пільг.
У День ліквідаторів ЧАЕС покладають квіти до памятників жертвам аварії фото Getty Images Як усували загрози, які виникли після аварії Ліквідація наслідків аварії мала кілька етапів і розпочалася негайно у ніч трагедії. Вже за декілька годин після руйнування 4го енергоблока пожежники і персонал ЧАЕС погасили численні осередки займань.
Таким чином вдалося уникнути загрози поширення пожежі на інші енергоблоки та ймовірного вибуху водню, що призвело б до ще гірших наслідків. Відразу після аварії зупинили роботу решти енергоблоків.
Внаслідок вибуху на 4му енергоблоці стався викид радіоактивних речовин, становище погіршувало ще й те, що в зруйнованому реакторі тривали неконтрольовані ядерні і хімічні реакції з виділенням тепла і виверженням радіоактивних елементів, які заражали великі території.
Наступного дня у розвал 4го енергоблоку почали засипати захисні матеріали з гелікоптерів, аби ізолювати реактор від довкілля.
За два тижні робіт вдалося засипати матеріалами центральний зал шаром завтовшки від 1 до 15 метрів.
Ліквідація наслідків аварії у перші дні після катастрофи фото BBC У цей же період подавали рідкий азот в активну зону реактора, щоб її охолодити, а також видаляли воду із бассейнубарбатера.
Вже на початку травня експерти видали висновок, що у реакторі не може виникнути ланцюгової реакції, що самопідтримуться, а викид радіоактивних речовин в атмосферу скоротився в декілька тисяч разів.
Наслідки аварії на ЧАЕС усували люди різноманітних професій пожежники, енергетики, інженери, шахтарі, будівельники, робітники та військовослужбовці.
У період найактивніших робіт у 19861987 роках було залучено близько 240 тис.
осіб, а в наступні роки це число зросло до 600 тис.
У ліквідації наслідків аварії брали участь представники різних професій фото BBC Учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС фото wikimedia.org Людям доводилось працювати позмінно, аби зменшити дозу радіації.
Мало хто розумів увесь рівень небезпеки.
Перші пожежники, які приїхали одразу після виклику, працювали без протирадіаційних засобів, оскільки їх навіть не попередили про те, що ця пожежа особлива.
Більшість із тої зміни померли протягом 3 тижнів від наслідків опромінення.
Після усунення нагальних наслідків, було вирішено розпочати будівництво саркофага над 4им енергоблоком, до цих робіт залучили 90 тисяч осіб.
Проект виконали у рекордно короткий термін 206 діб.
Укриття було розраховане на 2040 років, тому вже в 2000х розробили проект нового саркофагу.
Його почали споруджувати 2012го, а здали в експлуатацію 2019му.
Вона розраховане на 100 років.
Загалом до ліквідації наслідків залучили майже 600 тис.
осіб фото BBC До жовтня 1986го ЧАЕС не працювала, тоді запустили 1й і 2й енергоблоки, у грудні 1987 року 3й.
У 1995 році Україна підписала меморандум з країнами Великої сімки і Комісію вропейського Союзу про програму закриття станції.
ЧАЕС зупинила свою роботу у грудні 2000 року.
220 тис.
ліквідаторів отримали опромінення фото Вікіпедія Людям доводилось працювати позмінно, аби зменшити дози радіації фото ДСП Чорнобильська станція Як СРСР приховував масштаби катастрофи СРСР всіляко намагався приховати масштаби катастрофи, особливо працювали над тим, аби інформація не просочилась за кордон.
В перший день аварії КДБ Кива та області отримало розпорядження контролювати вихідну кореспонденцію та обмежити вихід абонентів на міжнародні лінії звязку, аби не допустити витоку інформації.
Втім, тоді у Швеції на АЕС Форсмарк виявили радіоактивні частинки, які принеслоі з західної частини СРСР.
Тільки після цього повідомлення радянська влада оголосила 27 квітня по обіді повну евакуацію міста Припять, що за 3 км від ЧАЕС.
Про те, що сталася аварія громадянам СРСР сповістили лише 28 квітня у телепрограмі Врмя, не розкривши масштаби руйнувань ЧАЕС. 2 травня розпочали евакуацію населення з 30кілометрової зони ЧАЕС.
Загалом, до кінця року з 188 населених пунктів переселили майже 116 тисяч осіб. Коли у травні люди почали масово звертатись до лікарень, медики за вказівкою Мінздоровя УРСР в історіях хвороб пацінтів з ознаками променевої хвороби вказували діагноз вегетосудинна дистонія.
Які наслідки Чорнобильської катастрофи Вибух на Чорнобильській АЕС дорівнював потужності виверження 300 Хіросім.
В наслідок катастрофи 11 тонн ядерного палива потрапило в атмосферу. У перші 10 днів викид активності із пошкодженого реактора становив десятки мільйонів кюрі на добу, тоді знизився в тисячі разів.
Радіація поширилась на 200 тисяч кв. км за іншими даними 155 кв.
км, чверть із них сільськогосподарські землі.
При цьому 6070 забруднення припало на територію Білорусі.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з дня катастрофи.
Точну кількість жертв порахувати складно, ВООЗ заявля, що від радіоактивного забруднення загинуло до 4 000 людей.
Незалежні експерти стверджують, що ще 8,5 мільйона жителів України, Білорусі, Росії отримали значні дози опромінення у перші дні після аварії.
Ґрінпіс і міжнародна організація Лікарі проти ядерної війни заявляють, що в результаті аварії в вропі зафіксовано 10 000 випадків вроджених патологій у немовлят, 10 000 випадків раку щитоподібної залози і очікуться ще 50 тисяч.
За висновками ВООЗ 2005 року, опромінення отримали 220 тисяч ліквідаторів.
А організація Союз Чорнобиль зазнача, що з 600 000 ліквідаторів 10 померло, а 165 000 отримали інвалідність.
Результати аналізу довгострокового моніторингу злоякісних новоутворень у населення показали, що кількість випадків захворювання на рак щитоподібної залози у ліквідаторів збільшилась у 5,6 раза, а на рак молочної залози в жінокліквідаторок у півтора раза.
30кілометрова зона відчуження, яка утворилась після катастрофи, досі залишаться не придатною для життя людей, втім там водиться багато видів тварин.
Деякі історики вважають, що Чорнобильська катастрофа стала однію із причин, яка прискорила розпад СРСР.
Панорама спорудження нового укриття над 4м енергоблоком фото Вікіпедія Раніше ми ділились історичними фото Чорнобильської атомної електростанції та кадрами ліквідації наслідків катастрофи.
Під час підготовки матеріалу використали ДСП Чорнобильська АЕС, Вікіпедія, газета Світ, Український інститут національної памяті, КНП Перша Черкаська міська лікарня, сайт Was.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
більше новин