Миротворці від країн ЄС: чи підтримає Європа Україну
ua.korrespondent.net
Thu, 12 Dec 2024 18:15:00 +0200
Календар, що не зна відстрочки Під час цього візиту Макрон ма обговорити з премрміністром Польщі Дональдом Туском можливість розгортання миротворчих сил в Україні у випадку припинення поточної фази війни. Ці дві країни обговорюють потенційну 40тисячну миротворчу місію для України, що складатиметься з військ з інших країн.
Про це напередодні Politico повідомили два джерела дипломат вропарламенту та французький посадовець.
А Rzeczpospolita зверта увагу на те, наскільки важливим для очільника Франції це питання.
Видання зверта увагу на те, що за нинішньої глибокої політичної кризи у Франції Макрон може залишити свою країну лише через виняткові обставини.
Адже у вівторок ще не було ясно, хто може стати новим премром і чи буде до кінця року ухвалено бюджет на 2025 рік, оскільки жодна з партій не мала більшості в Національних зборах.
Але інший політичний календар, який не зна відстрочки.
Дональд Трамп, який неодноразово заявляв, що встановить мир в Україні протягом 24 годин, 20 січня вступить на посаду президента США.
У суботу, незадовго до церемонії відкриття відновленого НотрДама, Макрон майже годину розмовляв з Трампом приватно в лисейському палаці, а потім ще на півгодини до них приднався Володимир Зеленський, пише видання.
Польща з огляду на військовий потенціал та географічне положення у можливій миротворчій місії ма вирішальне значення.
Наскільки я розумію, Еммануель Макрон сказав Дональду Трампу, що вропа не тільки не може бути залишена осторонь переговорів США з Росію, тому що вона ма свої серйозні інтереси безпеки, а й готова включитися в цей процес фінансово і вище.
всі несуть ризик, повязаний із захистом українського суверенітету, заявив ексзаступник генерального секретаря НАТО Каміль Гранд.
За його словами, найбільшою проблемою залишаться безжальне ставлення Путіна до України.
Тому у випадку підписання мирного договору між Україною та Росію, потрібні будуть гарантії безпеки наприклад, миротворчий контингент на лінії розмежування.
Завдяки військовому потенціалу, що швидко зроста, і географічному положенню Польща ста важливим елементом такого плану.
Звідси й приїзд Макрона до Варшави, поясню Гранд.
На його думку, що більше країн візьмуть участь у цій миротворчій місії, то більше шансів, що Росія не зважиться на новий напад на Україну.
Тому для США було б дуже важливо хоча б символічно приднатися до ції ініціативи.
На його думку, після лютневих виборів у них візьме участь і Німеччина Мерц поки що виключа таку можливість.
Нідерланди також, схоже, зацікавлені у такому проекті.
А на чолі створення ції місії, скоріш за все, будуть Франція та Великобританія.
До речі, у Франції Макрон одноосібно ухвалю рішення про використання французьких збройних сил та напрямок зовнішньої політики.
Тобто, щоб направити кудись французьких військовослужбовців, достатньо лише вказівки президента. Корейська модель Миротворча місія може бути запропонована в одному з трьох варіантів німецькому, французькому чи ізраїльському, вважа Гранд. Німецький варіант це ухвалення прийняття країни до НАТО навіть без остаточного встановлення її кордонів, як це було з Німеччиною 1955 року.
Але ні США.
Ні Німеччина цього не хочуть.
Ізраїльська модель це масове постачання зброї в Україну навіть після укладання миру.
З огляду на бюджетні труднощі США та вропи, це теж не дуже реально.
Корейська модель це міжнародна миротворча місія, яка охороня демаркаційну лінію між Південною та Північною Корею уже понад 70 років.
Саме на цій третій моделі, із включенням елементів першої та другої, можуть бути створені гарантії безпеки для України.
Днями під час зустрічі в Киві з лідером ХДС/ХСС Фрідріхом Мерцем, який, можливо, стане майбутнім канцлером Німеччини, президент України Володимир Зеленський вперше заявив, що в очікуванні гарантій НАТО така миротворча місія могла б забезпечити безпеку України.
Politico зазнача, що Мерц, який ма найкращу позицію, щоб стати наступним канцлером Німеччини перед федеральними виборами, запланованими на 23 лютого наступного року, припустив, що вропейським лідерам разом з Україною потрібна буде власна стратегія, як покласти край війні.
Він підтриму створення так званої контактної групи вропейських союзників України, здатних, у разі необхідності, діяти незалежно від США у координації мирного плану, до складу якої увійдуть Франція, Велика Британія та Польща.
А в статті The Guardian йдеться про те, що серед найближчого оточення Зеленського вже зроста усвідомлення того, що, оскільки Росія продовжу досягати успіхів на полі бою, незабаром знадобляться мирні переговори.
Проте український лідер хоче більше зброї від союзників і гарантій безпеки, щоб він міг вести переговори з Москвою з позиції сили, якщо до цього дійде.
Скажу вам відверто, ми можемо подумати й попрацювати над позицію Емманюеля.
Памятате, він пропонував, щоб якась частина військ тії чи іншої країни була присутня на якихось територіях України, що гарантувало б нам безпеку, поки Україна не в НАТО заявив Зеленський.
Він додав, що влада повинна мати до цього чітке розуміння, коли Україна буде в С і коли Україна буде в НАТО.
Вже сьогодні джерела Reuters повідомили, що під час зустрічі Макрона з Туском обговорються питання введення вропейських військ на територію країни у разі припинення вогню та укладення мирної угоди між Кивом та Москвою.
Інші джерела агенції серед вропейських дипломатів розповіли, що Франція та Британія також обговорювали минулого місяця перспективу відправки вропейських військ в Україну.
Київ, у свою чергу, вів подібні перемовини з країнами Балтії та Скандинавії.
Серед вропейських країн поки нема консенсусу, тому ідея поляга в тому, щоб створити коаліцію з 58 вропейських країн, які не залежать від НАТО, а залежать від двосторонньої угоди з Україною і дуже рішуче налаштовані діяти, повідомля Reuters.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин