Непридатні для вживання продукти: встановлено новий порядок повернення їх
ua.korrespondent.net
Wed, 04 Dec 2024 18:15:00 +0200
Після закінчення воєнного стану Новий порядок передбачає можливість як заміни непридатних чи небезпечних для споживання харчових продуктів на придатні, так і виплати покупцю коштів за повернення таких продуктів.
Порядок розроблено в межах підготовки до набуття чинності нової редакції Закону Про захист прав споживачів.
Запропонований механізм дозволить захистити права покупців та одночасно надасть бізнесу можливість швидко й без звернень до суду врегульовувати зі споживачами спірні питання.
Це певною мірою убезпечить доброчесний бізнес від перевірок та стане надійним механізмом захисту прав споживачів, зазначила заступник міністра економіки Тетяна Бережна.
Також цей порядок встановлює чіткі кінцеві терміни повернення чи заміни непридатних або небезпечних харчових продуктів, порядок дій покупця та продавця тощо.
Документ, зокрема, визначає такі строки заміни чи повернення продуктів з моменту їх придбання протягом доби харчові продукти, що зберігаються за температури 6 C не пізніше трьох календарних днів продукти, граничний термін споживання дата вжити до або мінімальний термін придатності яких не перевищує 14 днів але в будьякому випадку до закінчення терміну придатності не пізніше 14 днів з моменту придбання продукти, термін придатності яких перевищує 14 днів.
У випадку дистанційного придбання продуктів, тобто при онлайн торгівлі, передбачено, що терміни повернення та заміни починають діяти з часу фактичного отримання покупцем продукції.
Новий порядок набуде чинності одночасно з новою редакцією Закону Про захист прав споживачів після припинення чи скасування воєнного стану.
Як зараз повернути непридатні продукти Поки що у нас діє воєнний стан.
Про те, яким чином зараз ми можемо повертати непридатні для вживання продукти харчування, розповіли у Держпродспоживслужбі. Непридатний харчовий продукт це продукт, який містить сторонні речовини або предмети, пошкоджений в інший спосіб або зіпсований у результаті механічних, хімічних чи біологічних факторів.
Якщо ви виявили сторонній предмет у щойно придбаному харчовому продукті, зверніться до продавця, який згідно чинного законодавства має замінити його на аналогічний продукт належної якості або повернути сплачені кошти, пояснили у відомстві, яке займається захистом прав споживачів.
У випадку, коли субєкт господарювання, до якого у вас виникли претензії, відмовляється задовольнити ваші законні вимоги, слід звернутися до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем проживання із офіційним зверненням, яке є підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду.
Зазначаємо, що відповідальність за пропонування до реалізації або реалізація харчових продуктів, які є шкідливими для здоровя людини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі сорока мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб підприємців у розмірі двадцяти пяти мінімальних заробітних плат, уточнили в Держпродспоживслужбі.
А ось вирішення питання стосовнокомпенсації моральної, фізичної або майнової можливе або домовленості між споживачем та продавцем, або через суд.
Права споживача У Держпродспоживслужбі зазначають, що значна частка скарг та звернень громадян стосується придбання харчових продуктів неналежної якості у місцях стихійної торгівлі.
Вкотре наголошуємо, що продукти, які продаються в непризначених для цього місцях, із необладнаного належним чином автотранспорту в антисанітарних умовах, які не пройшли ветеринарносанітарної експертизи це потенційна небезпека для здоровя споживачів, нагадали у службі.
І додали, що єдиними офіційними місцями для торгівлі харчовими продуктами є продовольчі магазини та агропродовольчі ринки.
До речі, в Україні завтра, 5 грудня 2024 року, почнуть діяти Гігієнічні вимоги до агропродовольчих ринків, якими, зокрема, визначено, що харчові продукти, які перебувають в обігу на агропродовольчих ринках, повинні відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів з берігатися або пропонуватися до реалізації з дотриманням температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів супроводжуватися документами відповідно до вимог законодавства відповідати параметрам безпечності бути належним чином марковані або позначені згідно з документацією чи супроводжуватися інформацією відповідно до вимог законодавства.
УДержпродспоживслужбі також звернули увагу споживачів на те, що акції та рекламні знижки це безпрограшні методи залучення покупців завжди активно застосовують продавці напередодні новорічних свят.
Покупці вже встигли звикнути до подібних заходів і активно роблять покупки, не зважаючи на звичний напис Акційний товар поверненню й обміну не підлягає.
Проте варто зазначити, що така позначка суперечить нормам чинного законодавства, пояснюють у відомстві.
Що слід знати щодо цього тим, хто купує акційні товари відповідно до статті 9 Закону України Про захист прав споживачів, споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.
Споживач також має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не враховуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.
Але слід врахувати, що обмін товару належної якості провадиться у тому випадку, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, усі споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом із проданим товаром.
То ж слід запамятати, що чеки, видані при купівлі товарів, завжди слід зберігати.
А у випадку, коли продавець відмовляється від того, щоб ви повернули йому товар, слід звертатися до територіального відділення Держпродспоживслужби.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин