У Києві відкрито рух Подільсько-Воскресенським мостом, який будували десятки років (фото)
glavcom.ua
Sun, 01 Dec 2024 12:18:00 +0200
У Киві для проїзду відкрили ПодільськоВоскресенський міст через Дніпро.
Про це повідомили у пресслужбі компанії Аutostrada, яка реалізувала цей прокт.
Рух мостом дозволено усім видам транспорту, окрім вантажного.
Це стало можливим завдяки будівництву зїзду з мосту на Трощину, що включа в себе тунель під залізницею та дорогу до вул.
Петра Вершигори в напрямку просп.
Романа Шухевича, йдеться в повідомленні.
Які роботи зробили відкритим способом споруджено 90метровий тунель під залізничним полотном відновлено залізничну колію сучасними конструктивами та технологіями споруджено підвищену залізничну платформу, сходи збудовано нову дорогу під розворотним кільцем швидкісного трамваю.
Ширина дороги 9 м дві смуги для руху велодоріжка облаштовано тротуари, велодоріжки, освітлення, систему дощової каналізації, підпірні стіни та шумозахисні екрани зроблено підсилення з бетону на водопровідних трубах, які проходять в зоні автомобільної дороги на коліях швидкісного трамваю закладено залізобетонними плитами міжколійний простір та влаштовано конструкції дорожнього одягу.
Після запуску руху ще триватимуть роботи із оздоблення стін тунелю і тротуарів, влаштування пандусу до залізничної платформи для комфорту пасажирів на станції Райдужний Трощина2.
Очікуться, що ці роботи будуть завершені до кінця грудня.
Заїхати на ПодільськоВоскресенський міст з правого берега можна буде з вул.
НабережноХрещатицької та виїхати на вул.
Петра Вершигори, з лівого берега заїзд з вул.
Петра Вершигори, виїзд на вул.
НабережноРибальську.
Блок галереї Нагадамо, Подільський мостовий перехід двоярусна споруда, що складаться з трьох мостів та естакад, які їх зднують.
На верхньому ярусі мають розмістити 6 смуг автомобільного руху, а на нижньому готова естакада для метро на Трощину з трьома станціями.
Обкт будуть 30 років.
У 1993 році Кабмін схвалив документацію щодо будівництва ПодільськоВоскресенського мостового переходу.
Запланована довжина мосту була 7,04 км.
Побудувати його збиралися до 2002 року.
Підготовчі роботи розпочали в 1996 році.
Через рік будівництво призупинили у звязку з браком фінансування.
У 2011 році вдалося здати в експлуатацію першу чергу моста, а також відкрити рух по Гаванському мосту і естакаду на вулиці НабережноХрещатицька.
У 2016 році КМДА перезатвердила прокт будівництва.
У січні 2019 року київський міський голова Віталій Кличко заявив, що за умов належного фінансування потрібно приблизно 1,52 роки, щоб запустити автосполучення через ПодільськоВоскресенський міст.
У жовтні 2022 року Київрада виділила на добудову ПодільськоВоскресенького мосту додаткові 183 мільйони гривень з місцевого бюджету.
Останні новини
більше новин