Кіпр підтвердив намір вступити в НАТО
glavcom.ua
Fri, 29 Nov 2024 11:22:53 +0200
Президент Кіпру Нікос Христодулідіс заявив, що його країна ма намір стати членом НАТО і веде переговори з Вашингтоном щодо шляхів вступу до Альянсу.
Про це повідомля DW.
Як зазначив Христодулідіс, Кіпр обговорю зі США три пропоновані рівні членства республіки в Альянсі.
Він також зазначив, що той факт, що Кіпр не може бути державоючленом НАТО через заперечення Туреччини, позбавля армію країни багатьох можливостей як з модернізації, так і з придбання військової техніки.
Христодулідіс назвав ключовою перевагою Кіпру географічне положення острова в районі особливої геостратегічної важливості.
Водночас на запитання про терміни подання потенційної заявки на вступ до НАТО він відповів Що менше ми про це говоримо, то ближче ми до нашої мети.
Натомість МЗС Туреччини прокоментувало відповідні плани Кіпру та назвали їх неприйнятними.
Наразі грекокіпрська адміністрація Південного Кіпру не подавала заявки на членство в НАТО, але навіть її спроби неприйнятним розвитком подій для Туреччини, зазнача МЗС Туреччини, циту CNN Turk.
Представники МЗС Туреччини додали, що рішення про розширення Альянсу приймаються одноголосно і ці процеси повинні здійснюватися з урахуванням інтересів національної безпеки кожної країни.
Ця ініціатива порушить крихкий баланс у кіпрському питанні і негативно вплине на переговорний процес щодо його врегулювання, йдеться у заяві.
Для вступу Кіпру до НАТО всі 32 члени Альянсу повинні схвалити запит, при цьому кожна країна ма право вето.
Нагадамо, президент Кіпру Нікос Христодулідіс під час зустрічі з очільником США Джо Байденом представив теоретичні і практичні аспекти потенційної майбутньої інтеграції Кіпру в НАТО. Дефакто, острів Кіпр розділений на дві частини 59 контролються владою Республіки Кіпр в основному, населеною греками, інша частина Турецькою Республікою Північного Кіпру населена турками, яка займа близько 36 території острова.
Республіка визнана лише Туреччиною, міжнародна спільнота вважа цю територію окупованою Туреччиною.
Інші 4 території острова буферною зоною під контролем миротворчих сил ООН.
Туреччина додналася до НАТО ще у 1952 році, а у 1974 році вторглася на Кіпр, утворивши Республіку.
До слова, під час пленарної сесії Парламентської асамблеї НАТО члени ухвалили резолюцію, в якій закликають країни коаліції якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу.
Асамблея заклика уряди й парламенти державчленів Альянсу наростити політичні й практичні зусилля, аби допомогти Україні отримати запрошення та якомога швидше стати 33м членом НАТО, йдеться у резолюції.
Крім цього, автори також указують на необхідність наростити військову, фінансову й гуманітарну підтримку України.
Останні новини
більше новин