Яку війну може спровокувати Трамп і як це вплине на економіку
ua.korrespondent.net
Tue, 26 Nov 2024 18:20:00 +0200
Зробимо Америку великою знову Трамп вважа, що американська економіка стражда через дешеві імпортні товари, які ускладнюють конкуренцію для внутрішнього виробника.
За його словами, високі тарифи на іноземні товари допоможуть зробити їх дорожчими, ніж ті, що виготовлені в США.
І це, в свою чергу стимулюватиме повернення виробництва на американську землю.
Це також повинно допомогти знизити дефіцит торгового балансу з іншими країнами, зокрема і з Китам.
Нагадамо, що у передвиборчій кампанії Трампа було ключове гасло Зробимо Америку великою знову.
То ж тоді ще кандидат у президенти вже почав готуватися до боротьби з імпортом.
Звісно, що країни, проти яких будуть введені мита, можуть відповісти аналогічними заходами, що неминуче призведе до торговельних конфліктів так званих торгових вон.
Нагадамо, що під час першого президентського терміну Трампа вже було введено мита на китайські товари в розмірі 7,525.
Попри те, що Джо Байден зберіг більшість цих тарифів після свої перемоги в 2021 році, Трамп може підвищити їх ще більше після повернення до влади.
Вірогідність дуже висока, тому що, якщо подивитися на світову торгівлю загалом, як частину глобалізації, то таке складаться враження, що глобалізація зараз працю не на США, не на С, вона працю на Китай, на країни, які, стрімко зростають, які на себе перебирають функції глобальних економічних лідерів.
І саме через те, що цей тренд не влаштову США, і почав працювати проти США, Трамп хоче розпочати кроки щодо підвищення тарифів, сказав головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус у коментарі РБКУкраїна.
Очевидно, безпосередньо запровадженням тарифів буде займатися новий міністр торгівлі США.
Трамп уже обрав на цю посаду Говарда Лютніка 63річного інвесторамільярдера, виконавчого директора інвестиційної компанії Cantor Fitzgerald.
Проте як для міністра він ма один мінус відсутність досвіду роботи на державній службі або в дипломатії.
Економісти припускають, що Трамп може підвищити імпортні мита вже на початку 2025 року.
В середньому на 38.
Однак щодо різних товарів вони можуть коливатися від 15 до 60.
Таку консолідовану думку висловили понад 50 економістів, опитаних Reuters в період з 13 по 20 листопада.
Майже 40 це зависока цифра, але враховуючи нестандартні підходи Трампа, я не виключаю, що це буде, принаймні щодо Китаю з великою ймовірністю, сказав Ус.
Чи будуть жертви Найбільше може постраждати від ції війни Китай.
Проте, на відміну від попередніх років, нині він краще підготовлений до можливих торгових обмежень.
У Китаї навіть ухвалено закони, які дозволяють відповідати на санкції інших країн, що да можливість Пекіну вести переговори з США щодо тарифів.
Але в підсумку це все ж може уповільнити зростання китайської економіки.
Що стосуться вропейського Союзу, то тут ситуація схожа у випадку, якщо США введуть мита на вропейські товари, С, відповідно, також може відповісти обмеженнями, що негативно позначаться на економіках обох сторін.
Зокрема, вросоюз навіть прогнозу, що коли будуть введені тарифи у 20 на американські товари, ВВП знизиться на 1,3.
А ось для України наслідки цих торговельних вон будуть незначними, оскільки обсяги торгівлі між Україною та США невеликі.
Та варто врахувати, що відновлення торгових конфліктів може викликати різкі коливання світових цін, особливо на сільськогосподарську продукцію, що експортуться з України.
Така ситуація може як вигідно, так і негативно вплинути на українську економіку.
Все залежить від того, як на торговельні тарифи США реагуватимуть інші країни.
Удари у відповідь Китай, у свою чергу, вже підготував ймовірні відповідні заходи проти американських компаній на той випадок, якщо новообраний президент США Дональд Трамп знову розвяже торгову війну між двома найбільшими економіками світу.
Уряд лідера КНР Сі Цзіньпіна колись був захоплений перемогою Дональда Трампа на виборах 2016 року і тим, що він почав запроваджувати вищі торгові тарифи, посилювати контроль за інвестиціями, а також запускати санкції проти китайських компаній.Про це йдеться в матеріалі Financial Times.
Посилаючись на радників з Китаю та міжнародних аналітиків, видання зазнача, що крихкі економічні перспективи Китаю відтоді зробили його вразливішим до тиску США.
Проте за останні вісім років Пекін запровадив нові масштабні закони, що дають йому змогу вносити іноземні компанії до чорного списку, запроваджувати власні санкції та скорочувати доступ американців до найважливіших ланцюгів постачань товарів.
Для відповіді США, в разі запровадження високих тарифів на імпорт, у розпорядженні влади КНР тепер закон про антиіноземні санкції, який да їй змогу протидіяти заходам, яких вживають інші країни, та список ненадійних субктів для іноземних компаній, які, на думку Пекіна, підривають його національні інтереси.
Експерти припускають, що розширення закону про експортний контроль означа, що Китай також може використовувати сво глобальне домінування в постачанні десятків ресурсів, таких як рідкісні метали та літій, що мають визначальне значення для сучасних технологій.
Це буде двосторонній процес.
Китай, звісно, намагатиметься взамодіяти з президентом Трампом у будьякий спосіб, намагатиметься вести переговори.
Але якщо буде так, як це сталося 2018 року, і нічого не вдасться досягти шляхом перемовин і доведеться воювати, ми рішуче захищатимемо права та інтереси Китаю, запевнив виконавчий директор Інституту глобального співробітництва та взаморозуміння Пекінського університету Ван Дун.
Разом з тим, дехто з експертів вважа, що заплановані Китам контрзаходи в довгостроковій перспективі можуть найбільше нашкодити китайським компаніям та навіть економіці КНР.
На думку партнера філії юридичної фірми Loeb amp Loeb у Пекіні Джеймса Циммермана, при тому, що китайський уряд нібито підготувався до контрударів під час торговельних вон, насправді він може виявитися абсолютно неготовим до другого терміну Трампа, враховуючи весь хаос та відсутність дипломатії, що прийдуть разом з ним.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин