Оренда землі в Україні підскочила на 800%: скільки доведеться платити і які зміни чекають на ринок
zk.znaj.ua
Wed, 20 Nov 2024 11:05:00 +0200
На початку жовтня в Україні розпочалися аукціони з оренди державних сільгоспземель, і результати виявились справжнім сюрпризом для всіх.
Якщо раніше оренда землі коштувала близько 3500 гривень на рік за гектар, то на цих торгах ставка злетіла майже до 30 тисяч гривень приблизно 720.
І це не випадковість аукціони привернули увагу великих агрохолдингів та дрібних фермерів, причому здебільшого перемогу здобували саме місцеві фермери.
Чому так зросла оренда Опинившись на аукціонах, фермери та компанії стали пропонувати набагато більше, ніж очікувалося, пише Мінфін.
У середньому на одну ділянку претендували 14 осіб, а стартова ціна зростала у 8,4 раза.
Наприклад, один фермер у Вінницькій області виклав 50 тисяч гривень за гектар і це не так заради вигоди, як для того, щоб чужі агрохолдинги не захопили землю.
Але чи це буде вигідно для фермерів Експерти сумніваються.
Зазвичай з одного гектара фермер заробляв близько 1000 на рік, але зі збільшенням оренди до 720 його прибуток може стати мінімальним.
Деякі, як Сергій Крамаренко з проекту ГРУНТОВНО, вважають, що такі компанії якраз можуть дозволити собі вийти у нуль на кілька років, щоб потім розширити свій земельний банк і заробити на ньому в майбутньому.
Фермери тим часом пояснюють, що в Україні ринок землі обмежений, і без розширення земельних ділянок вони просто не зможуть зростати.
Тому вони готові платити більше вони розуміють, що без землі їхній бізнес не розвиватиметься.
Довгострокові контракти, які зараз підписано на 1015 років, стримують зростання цін.
Але коли ці договори закінчаться, ставки оренди можуть піднятися до 500 за гектар на рік.
Це буде новий орінтир, який почали задавати державні аукціони.
Але, як прогнозують експерти, підвищення орендних ставок на приватних ринках йтиме повільно.
Дехто вважа, що протягом пяти років оренда зросте лише в 1,5 рази, а ось інші впевнені, що ставки можуть зрости вдвічівтричі.
Одне ясно земля в Україні дорожча, і інтерес до неї не згаса.
Нагадамо, старі схеми оренди землі позбавляють українські громади доходів втрачають 64,5 млн щорічно Раніше ми писали про те, як оформити землю військовому від дачі до фермерства пільги та процес отримання Крім того, Знай.ua повідомляв, аграріям повернуть 25 за техніку як користуватись державною програмою
Останні новини
більше новин