Тепер так не роблять: ТОП-5 опцій, які зникли з сучасних авто
www.rbc.ua
Wed, 20 Nov 2024 08:15:18 +0200
Від покоління до покоління автомобілі стають все більш досконалими.
Але це не значить, що вони в усьому стають кращими за машини минулих генерацій.
Пригадумо, яких зручних опцій позбулися автомобілі за останні дватри десятки років.
Про кілька дрібниць, які робили автомобілі наших дідусів зручнішими за нинішні, читайте в матеріалі РБКУкраїна.
При підготовці статті були використані матеріали Autocentre і AutoBild.
Форточкавітровик Були часи, коли кожна машина навіть найдешевший Запорожець в базі мала такий нехитрий пристрій.
Скляна кватирка поверталася на осі таким чином, що нею можна було організувати або витягування повітря з салону надвір, або спрямування його в салон з вулиці.
В першому випадку це був ефективний засіб вентиляції та протистояння запотіванню лобового скла, в другому виходив замінник кондиціонера майже без перебільшення під час руху на малій швидкості.
На деяких машинах такі вітровички були не тільки на передніх дверях, а й на задніх.
Спальні місця в салоні Сидіння, які розкладаються у велике двоспальне ліжко, були нормальним атрибутом у більшості машин аж до 1970х років минулого століття.
Щоб ложе виходило максимально рівним, конструктори вдавалися на різні хитрощі, типу важільних механізмів для піднесення передніх сидінь і підпорок для підтримування розкладеної спинки переднього дивану.
До речі, передній диван, який колись займав місце двох нинішніх окремих сидінь ще одна втрачена опція, хоч і не однозначно правильна.
Двірники на фарах Це був дуже корисний пристрій, який міг легко впоратись не тільки з присохлим брудом, а й з кригою, не говорячи вже про мокрий сніг.
І все це, на відміну від нинішніх омивачів, не обовязково з шаленою витратою рідининезамерзайки.
Тому що скляне скло саме так фар легко витримувало роботу щіток на суху.
Так, цей механізм не був геть простим, але і дорогим теж не вважався ним комплектували у тому числі і масові автомобілі наприклад, класу нашої Таврії.
Власне, урядові лімузини також.
Лампочка під капотом Чимало моделей авто мало такий девайс ще у 1970ті, а раніше різного роду ліхтарики, плафони і бра були просто неодмінним атрибутом підкапотного простору.
Не тільки тому, що машини весь час ламалися а тому, що вони в рази частіше потребували обслуговування типу контролю оливи та охолоджуючої рідини і відповідно, їхнього доливання.
На щастя, в наш час робити ТО в дорозі доводиться тільки геть недбалим водіям.
Але ж доливати, наприклад, незамерзайку омивача в ранні зимові сутінки було б зручніше при світлі лампочки, а не мобільного телефона.
Велюрова оббивка сидінь Так, були часи, коли велюровий салон був нормальною справою навіть у найдешевшій комплектації масової народної моделі.
Справа не у тому, що хтось десь жив надто багато, а в пануючій тоді іншій шкалі автомобільних цінностей.
Достатньо сказати, що такий самий велюр в ті роки використовувався і в інтеррах представницьких лімузинівчленовозів а ніяка не шкіра.
Якщо дозволите, додамо, що в ті ж таки 1960 70ті разом з велюром на сидіннях в тих самих сімейних седанчиках можна було побачити мякий і ворсистий килим на підлозі.
Якщо коротко Не відкримо секрету, якщо скажемо, що раніше і трава була зеленіше, і дівчата гарніше, і автомобілі міцніші та жирніші.
Але системи і опції, про які ми згадумо вище, загубилися у минулому через обктивний хід прогресу пріоритети масового споживача стали іншими.
Принаймні, так вирішили автовиробники, які за ті опції відповідали.
Нагадамо, нещодавно РБКУкраїна розповідало, як відрізнити кросовер від позашляховика.
Останні новини
більше новин