Що відбувається з нашою психікою на третьому році війни та як це витримати: нестандартні поради
www.rbc.ua
Thu, 07 Nov 2024 09:30:49 +0200
Більшість українців знаходяться у стані тривалого стресу та напруги через війну.
А це неодмінно призводить до змін у психіці, які ми можемо вчасно не помітити.
І зараз ми відчувамо емоційне виснаження, можуть бути зміни у біохімії мозку, в емоційній сфері, поведінкових патернах та соціальних звязках.
Як стражда наша психіка наприкінці третього року війни та що можна зробити, розповіда РБКУкраїна прокт Styler з посиланням на психолога та доцента кафедри НАДУ Тетяну Запорожець у Facebook.
Виснаження біологічних ресурсів та зміни у хімії мозку За словами психолога, надмірне вироблення кортизолу гормону, який відповіда за адаптацію до стресу, призводить до зниження рівня дофаміну та серотоніну, що причиною апатії, депресії, порушення сну, зниження рівня енергії та мотивації.
Що може допомогти регулярні фізичні вправи, свіже повітря, збалансоване харчування.
Втома від співчуття та емоційне оніміння Травматичні історії, які у просторі щодня під час війни, виснажують емоційні ресурси.
Це називаться вікарною травмою, або вторинною травматизацію, яка проявляться через емоційну виснаженість, пригнічення та втрату емпатії.
Наста так звана втома від співчуття, коли психіка вимика здатність до глибоких емоцій, щоб захистити себе від виснаження.
В цілому емоційний фон може бути більш збіднілим, поясню Тетяна Запорожець.
Що може допомогти відстежуйте, коли ви починате емоційно перегорати, і робіть паузу.
Практикуйте емоційне розвантаження через творчість, фокусуйтеся на власних межах, щоб не брати на себе надмірні переживання.
Знаходьте джерела позитивних емоцій, щоб розширювати палітру почуттів на наповнювання себе ресурсом.
Когнітивна втома Тривале перебування в умовах високого стресу виснажу когнітивні ресурси, що ускладню здатність концентруватися, не да швидко приймати рішення та обробляти інформацію.
Мозок постійно працю у стані підвищеної тривоги, намагаючись адаптуватися до непередбачуваних загроз.
На третій рік війни когнітивна втома ста ще глибшою, оскільки ресурси мозку спрямовані на виживання, а не на повноцінну когнітивну діяльність, підкреслю психолог.
Що може допомогти плануйте регулярні паузи для відпочинку, впроваджуйте техніки релаксації, майндфулнесу та підтримуйте когнітивну активність, виконуючи нескладні, але цікаві завдання, наприклад, короткі ігри або кросворди.
Зміна поведінкових патернів У стані хронічного стресу поведінка може ставати більш регідною.
Людина все більше уника нових ситуацій, боїться спонтанності у звичайних сферах життя, навіть примні сюрпризи можуть викликати негативну реакцію.
Це захисний механізм, спрямований на збереження енергії та мінімізацію потенційних стресорів.
Що може допомогти вводьте маленькі зміни у рутині інша дорога додому, нова зачіска тощо, пробуйте щось нове це да психіці безпечний простір для адаптації.
Перебудова соціальних звязків під впливом стресу Хронічний стрес зміню наше ставлення до соціальної взамодії, яка в умовах постійного напруження ста енергетично затратною.
Виснаження психічних ресурсів ускладню підтримку контактів, адже навіть рутинне спілкування потребу додаткових когнітивних і емоційних зусиль.
Тому люди можуть обмежувати або мінімізувати звязки, зберігаючи енергію для базових потреб, поясню фахівець.
Вона додала, що хоч тимчасова ізоляція може дати полегшення, вона несе ризик подальшого емоційного виснаження через втрату підтримки, адже соціальна взамодія це важливий ресурс для відновлення психологічної стійкості.
Що може допомогти вибудовуйте коло підтримки, орінтуючись на контакти, які не вимагають значних енергетичних затрат і дарують відчуття безпеки та підтримки.
Варто шукати соціальні групи або ініціативи, які поділяють ваші інтереси та цінності, оскільки це сприя взамній емпатії та знижу напругу.
Спробуйте поступово відновлювати звязки з друзями та знайомими, щоб отримувати ресурсну підтримку та відчуття приналежності, важливе для психічного благополуччя, радить Тетяна Запорожець.
За словами психолога, у тривалих кризових умовах психологічні реакції стають глибшими, а разом із викликами формуються й нові стратегії адаптації.
Це не унікальний досвід в історії людства, але дуже особливий у нашій власній історії.
Проходячи через темні часи, ми стамо сильнішими, каже експерт.
Раніше ми писали про те, які 8 порад допоможуть подолати прокрастинацію.
А ще розповідали про те, які зміни у характері та поведінці можуть попереджати про серйозні проблеми з організмом людини.
Останні новини
більше новин