Єврокомісія оцінила кроки України на шляху до Євроінтеграції
ua.korrespondent.net
Thu, 31 Oct 2024 13:55:00 +0200
ЄС оцінив готовність України до вступу в ЄС, а також прогрес інших кандидатів Молдови, країн Балтії та Грузії.
Хто якими кроками йде до Європи у кого гарний прогрес, а хто гальмує Україна перейде до наступних етапів переговорів Вчора Єврокомісія презентувала Звіт в межах Пакету розширення ЄС 2024 р., який містить оцінки щодо прогресу, досягнутого всіма країнамикандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС, зокрема оцінку щодо річного прогресу України у реформах та трансформаціях на шляху до членства в ЄС по всіх переговорних розділах.
У цьогорічному Звіті, Єврокомісія відзначила відданість України фундаментальним реформам та досягненню системних трансформацій.
Підкреслено зусилля та прогрес України у контексті секторальної інтеграції та доступу до внутрішнього ринку ЄС, заявила віцепремєрміністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
У ЄК зазначили, що у процесі підготовки до вступу в ЄС Україна виконала всі кроки, визначені у висновку Єврокомісії від 2022 р.
щодо надання статусу кандидата.
Найбільшим досягненням країни, зафіксованим у звіті, є готовність перейти до наступних етапів переговорів наступного року.
Ключова рекомендація звіту те, що Україна відповідає усім критеріям для того, щоб перейти до наступних етапів переговорів вже у 2025 р., сказала Стефанішина.
У звіті йдеться про те, що наступного року можуть розпочатись переговори щодо кластерів.
Це наступний, важливий етап переговорів.
Нагадаємо, переговори про вступ нових державчленів до ЄС розбиті на 35 глав, згрупованих у 6 кластерів, які відкриваються почергово.
Якщо Україна виконає всі умови, Комісія з нетерпінням чекає на відкриття переговорів щодо кластерів, починаючи з основ, якнайшвидше у 2025 р., йдеться в заяві ЄК.
Оцінки України Прогрес України ЄК оцінила на рівні минулого року.
За рівнями від 0 до 4, які застосовує Комісія, ми отримали 1,79 бала торік було 1,68.
У 6 з 33 сфер Україна показала добрий прогрес.На жаль, найвищого балу не маємо за жодною главою майбутніх переговорів з ЄС.
Лише за однією главою Підприємництво та виробництво ЄК додала 0,5 бала за пятибальною системою.
Водночас за оцінкою ЄК, ніде немає відкату, немає жодної сфери, де ми віддалилися від ЄС.
На перший погляд, результати не блискучі, але загалом у звіті зафіксовано, що підготовчий етап перед початком змістовних вступних переговорів іде добре.
Це свідчить, що у ЄС налаштовані на пришвидшені переговори з Україною.
Так, Олівер Варгеї, єврокомісар з питань розширення заявив, що Україна може стати членом ЄС впродовж пяти наступних років.
Однак за умови, що виконає всі необхідні реформи.
Він розповів, що ЄС створив для України, Молдови та країн Західних Балкан додаткові інструменти, щоб допомогти прискорити проведення реформ.
Ці інструменти називаються План зростання, План України, залежно від країни.
І за допомогою цього плану ми зробили можливим для Західних Балкан, Молдови, а також для України завершити реформи, щоб все підготувати та стати членом ЄС до кінця наступного мандату Єврокомісії, зазначив Варгеї.
ЄК оцінила політичну ситуацію в Україні Єврокомісія оцінила і політичну ситуацію в країні.
Там загалом достатньо позитивно оцінюють роботу Верховної ради.
Звіт стверджує, що якість законодавчої роботи посилюється.
Водночас в ЄК відмітили, що Верховній Раді бракує механізмів оцінки впливу законопроєктів.
Також там зафіксували обмеження прав опозиції та пообіцяли тримати їх на контролі.
Парламентська опозиція повинна отримати можливість виконувати свою функцію у блоці про необхідні зміни у сфері дотримання демократичних стандартів, йдеться у звіті.
Також в ЄК є побоювання щодо наявності свободи медіа в країні.
Одне з критичних зауважень Брюсселя стосується фінансування з держбюджету телемарафону Єдині новини.
Також прозвучали сумніви щодо обєктивності телемарафону.
У 2023 р. український уряд інвестував державні кошти у проєкт телевізійного марафону.
Варто переоцінити, чи є це найкращим майданчиком для вільної дискусії, йдеться у документі.
ЄС чекає, що влада України має поступово відновлювати прозорий, плюралістичний і незалежний медіаландшафт, що означає, зокрема, можливість для телеканалів мовити незалежно від телемарафону.
Ще однією проблемною сферою є питання незалежності місцевої влади.
В ЄС застерігають від поширення практики, коли Київ запроваджує пряме управління громадою через військові цивільні адміністрації, відсторонюючи обраного мера.
У документі наголошено на необхідності вдосконалювати реформи в галузі державного управління та децентралізації.
Позитивною є новина щодо оцінки рівня корупції в нашій країні.
Попри те, що на Заході часто вважають Україну дуже корумпованою країною, у звіті помітили прогрес у боротьбі з цим явищем.
Показники боротьби з корупцією ще більше покращилися а загальна кількість обвинувальних актів та судових рішень протягом звітного періоду досягла найвищого рівня за весь час існування ключових антикорупційних інституцій, йдеться у звіті ЄК.
Є позитив і в меншинному питанні, яке постійно педалює Угорщина.
ЄК вважає, що реформа законодавства стосовно прав нацменшин, яку Україна провела торік на вимогу ЄС та Угорщини є достатньою.
Брюссель чітко заявив, що не бачить потреби у змінах меншинного законодавства.
Єдине, що Київ має робити це продовжувати втілення зміненого законодавства у тісній співпраці з представниками національних меншин, йдеться у звіті.
Які справи у інших кандидатів Єврокомісія рекомендує відкривати перші переговорні кластери з Молдовою у 2025 р.
За умови виконання Молдовою умов, Єврокомісія очікує відкриття кластерів, починаючи з основних засад, якнайшвидше у 2025 р., йдеться у комюніке ЄК.
Нагадаємо, у Молдові одночасно з першим туром президентських виборів провели референдум щодо вступу країни до ЄС.
У ньому прихильники євроінтеграції перемогли з мінімальним відривом завдяки голосам діаспори.
Водночас з Грузією, яка у грудні минулого року отримала статус кандидата на вступ до ЄС, ситуація геть інша.
В ЄК вважають, що для початку переговорів про вступ країна повинна змінити курс, який наразі ставить під загрозу її шлях до ЄС.
Дії грузинського уряду від весни 2024 р. ставлять під загрозу шлях Грузії до ЄС і дефакто призупиняють процес вступу., зазначається в звіті ЄК.
Серед іншого, в документі згадали про значні негативні події, включно з ухваленням закону Про прозорість іноземного впливу та законодавчого пакета Про сімейні цінності та захист неповнолітніх.
Нагадаємо, нещодавно в Грузії на виборах перемогла проросійська партія Грузинська мрія.
Перепоною на шляху до євроінтеграції Сербії теж є дружба з Москвою.
Жозеп Боррель, високий представник ЄС із зовнішньої політики дав зрозуміти, що Сербії доведеться обирати між вступом у ЄС і дружбою з Москвою.
Сербії як майбутньому члену ЄС потрібно буде узгоджувати свою зовнішню політику із загальною політичною лінією ЄС, що включає у тому числі приєднання до європейських санкцій важливої складової зовнішньої політики, і що у ЄС не має бути сумнівів щодо стратегічного курсу Сербії, сказав він.
Що стосується Західних Балкан, президент комісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня відвідала регіон.
Але за винятком Албанії, якій було схвалено розпочати переговори на початку цього місяця, і Чорногорії особливого прогресу немає.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
більше новин