В США згорають 6 млрд допомоги Україні: чи врятує їх Байден
ua.korrespondent.net
Fri, 13 Sep 2024 16:31:00 +0300
Білий дім шукає вихід У квітні США ухвалили допомоговий пакет Україні на понад 60 млрд доларів.
Частину з цих коштів 7,8 млрд доларів президент Джо Байден може виділяти власним рішенням за механізмом, що називається Presidential Drawdown Authority PDA.
Фактично, це не допомога коштами, а напряму зброєю.
Механізм PDA передбачує вилучення зброї із запасів армії США, за рішенням адміністрації президента, та її передача на допомогу Україні.
Саме цей механізм використовували найбільше для поставок американської зброї Києву.
Проте більшу частину коштів 6 млрд дол.
досі не використали.
Ще на початку вересня видання Reuters писало, що адміністрація президента Байдена веде дискусії з членами Конгресу щодо того, як використати залишок військової допомоги Україні до 30 вересня, коли у США завершується фінансовий рік.
Спроба домовитися відбувається у момент високих ризиків для української армії, яка, з одного боку, просувається у Курській області Росії, а з іншого намагається втримати оборону під Покровськом, зазначає Reuters.
Нині політикам доводиться вишукувати шляхи, як зробити так, щоб ці 6 млрд доларів були доступними після початку нового фінансового року 1 жовтня.
Наразі адміністрація Білого дому звернулася до Конгресу з проханням внести повноваження на фінансування в будьяку резолюцію, яку законодавцям вдасться ухвалити до кінця фінансового року 30 вересня , пише агентство AP News.
Це забезпечить фінансування уряду і запобіжить зупинці роботи.
Офіційні особи сподіваються на продовження повноважень ще на один рік.
При цьому Міністерство оборони США розглядає інші варіанти, якщо вищевказані зусилля не будуть успішними.
Генерал Чарльз Браун, голова Обєднаного комітету начальників штабів, заявив, що ці 6 млрд доларів можуть бути важливі для України, яка готується до зимових боїв.
Однією з галузей, над якою ми могли б попрацювати разом із ними,..
є протиповітряна оборона і здатність захистити їхню критично важливу інфраструктуру.
Для України дуже важливо захищати свою національну інфраструктуру, а також готувати оборонні споруди до зими, щоб уповільнити будьяке російське просування в зимові місяці, сказав Браун.
Нездатність конгресменів ухвалити рішення про фінансування може знову призвести до серйозної проблеми із забезпеченням української армії.
Нагадаємо, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповідав, що затримки допомоги партнерів в кінці 2023 на початку 2024 року призвели до серйозних невдач на полі бою та падіння морального духу.
Він зазначив, що такі затримки й досі є реальною проблемою.
Чому гроші лежать на рахунках США Як зазначає політолог Ігор Рейтерович в ефірі 5 каналу, українським можновладцям варто було б тримати на контролі питання з 6 млрд доларів допомоги.
Виходить що ми, деякою мірою, теж за це відповідальні.
Їх партнерів ред.
потрібно постійно підштовхувати, щоб вони не забували про це, зазначає експерт.
Рейтерович нагадав, що це не перший випадок, коли в американській адміністрації гублять мільярди на допомогу Україні.
Тому, на його думку, варто постійно та системно працювати з партнерами і нагадувати про їхні зобовязання.
Голова Інституту Американістики, аналітик ІнтерньюзУкраїна Владислав Фарапонов також називає ситуацію своєрідним уроком на майбутнє.
Треба і Україні краще комунікувати свої потреби, щоб не було такого, що є певні кошти, які не були би використані, зазначив Фарапонов в розмові з радіо NV.
З іншого боку, Пентагон непокоїться скороченням власних запасів армії США, кажуть співрозмовики Reuters.
Ключовим для реалізації PDA є наявність запасів зброї, які призначені для передачі іноземній країні, та запасів, які можна швидко поповнити, пояснює Джон Гербст, експосол США в Україні та директор Євразійської програми в Atlantic Council.
Знайти зброї на 7,8 млрд, яку можна було б замінити, не так вже й просто за чотири місяці, каже він в розмові з Forbes.
Крім того, у США є дефіцит артилерійських снарядів, ракет, перехоплювачів протиповітряної оборони, виробництво яких намагаються наростити.
Це ще одна з причин, чому є такий залишок грошей.
Якщо і була проблема, то це довга затримка зі схваленням допомоги у Конгресі.
Це створило дуже коротке вікно для використання PDA, зазначив експерт, каже Гербст.
Чи будуть гроші Як зазначає Фарапонов, адміністрація Байдена веде непублічні перемовини з Конгресом, аби перекинути гроші на іншу програму, яка не завершиться 30 вересня.
Глобально, це не така і велика сума, якщо ми говоримо про загальну суму, яку було проголосовано в квітні, але тим не менш, це достатньо багато для України, тому б однозначно не хотілося це втрачати, додає експерт.
Крім того, час до кінця вересня, щоб використати хоча б декілька з 6 млрд дол.
ще є, каже Фарапонов.
Можливо, адміністрація піде на такий крок, що вони зроблять саму операцію, але не оголосять про неї так швидко.
Можливо, вони ці кошти передбачать для того, щоб виділити Україні певну зброю і обладнання, але, можливо, не оголосять це так швидко, міркує аналітик.
В розмові з Forbes Даг Клейн, політичний аналітик організації Razom for Ukraine, називає три варіанти, які можуть врятувати гроші.
Перший і малоймовірній кошти встигнуть використати до кінця вересня.
Другий держсекретар може оголосити зобовязання, що залишок грошей на PDA буде використані для майбутніх пакетів допомоги.
Але цей варіант матиме свої обмеження.
Нарешті, третій варіант ставка на Конгрес.
Саме цей орган може продовжити термін PDA на 2025 рік.
Клейн називає цей варіант найоптимальнішим.
Втім не виключено, що питання України може знову розсварити Конгрес.
Слід додати, що за даними джерел Reuters, компромісне рішення по допомозі Україні в Конгресі буде.
З огляду на те, що підтримку Україні декларують представники обох головних політичних партій США демократи та республіканці.
До того ж, до кінця цього місяця, як очікується, Зеленський має відвідати Сполучені Штати, де представить Байдену план перемоги.
Але якщо нічого не спрацює Як зазначає Reuters, якщо залишок допомоги згорить, в адміністрації Байдена залишиться ще близько 3 млрд дол.
на PDA, які знайшли внаслідок бухгалтерської помилки Пентагону при наданні попередніх пакетів допомоги.
Ці кошти будуть доступні для використання.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин