UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Україна хоче досягнути домовленості щодо трьох пунктів на Саміті миру: яких саме – сюжет (Відео)

www.5.ua
Fri, 14 Jun 2024 18:52:53 +0300
Україна хоче досягнути домовленості щодо трьох пунктів на Саміті миру: яких саме – сюжет (Відео)
На саміт Україна та Швейцарія запросили понад 160 лідерів держав

Розмови про мир, чи кроки до припинення війни. Вже незабаром лідери близько 80-ти країн зберуться у Швейцарії на Глобальному саміті миру, який ініціювала Україна. Спершу участь у саміті підтвердили понад сотню держав та міжнародних організацій. Частина з них згодом скасували свою свою участь. Зокрема, не буде Китаю, а Сполучені Штати не представлятиме президент Джо Байден. У Швейцарії Україна хоче отримати комюніке, де йтиметься про три пункти. Які саме? Та яких цілей вдасться досягти? З експертами розбиралася журналістка "5 каналу" Марта Шикула. 

До глобального саміту миру, який відбудеться на швейцарському курорті Бюрґеншток, готувалися довго. Ідея виникла у президента України Володимира Зеленського ще у 2022 році на тлі успішного контрнаступу на Херсонщині.

На саміт Україна та Швейцарія запросили понад 160 лідерів держав, представників ООН та інших міжнародних організацій. На початку червня в офісі президента заявили, на зустрічі будуть представлені 107 держав. Утім, кількість учасників постійно змінюється. На початку тижня ЗМІ писали, що низка країн відмовились від участі. Зокрема, не буде Китаю, бо не запросили росію. А замість лідера США – Джо Байдена – приїде віцепрезидентка – Камала Харріс.

"Як ви знаєте США звернулися до Китаю, щоб ті змінили свою думку і взяли участь, це було б добре з огляду на те, що Китай має вплив на росію і це показало б те, що Китай дійсно намагається відновити мир у світі і було б свідченням того, що це правдиві слова, а не та як це виглядає зараз", – зазначив народний депутат України, голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

"Те, що частина країн відвалилася з запрошень, я вважаю, непоганою ознакою, а можливо навіть достатньо хорошою, тому що зараз ми знаходимось в балансі між порядком денним не зробити саміт Миру на догоду зокрема участі країн, які не сильно зацікавлені в силі міжнародного права, країни які готові або торгувати своїм голосом з агресором і з іншими деструктивними силами або країни які власне самі не зацікавлені в цьому і є пасажирами просто на цьому форматі, троянським конем в інтересах Китаю, Росії або інших. Хто саботує власне саму формулу Миру", – вважає керівник платформи "Єдиний координацінний центр" Олег Саакян.

Формула миру Володимира Зеленського з 10 пунктів, серед яких – виведення російських військ - мала бути основною темою саміту. Далі мирний план учасники повинні були передати росії. Натомість у Швейцарії обговорюватимуть лише три пункти. Ядерну та продовольчу безпеки, а також звільнення всіх полонених та повернення викрадених українських дітей. Перелік довелося скоротити, щоб залучити якомога більше держав. А для обговорення обрали ті пункти, які теоретично можуть об'єднати всіх учасників.

"Довелося настільки сильно обрізати цей формат початкового саміту, для того, щоб максимально залучити учасників. Для того щоб не відлякати нікого прямим протистоянням з росіянами або вимогою виведення військ. Чи є це для нас проблемою? Звісно є. Тому що затягування в часі. А ми розуміємо що затягувати таке питання не можна, його потрібно вирішувати уже, на вчора. Але, наразі це з точки зору наших національних інтересів сприймається як єдиний шанс залучити глобальний південь", – пояснив директор програми "Північна Америка" Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

Бо по-іншому зацікавити та загітувати країни незахідного світу на підтримку України майже неможливо, кажуть експерти.

"Україна – це ключова тема. Але, щоб всіх залучити в цю історію нам потрібно показувати, типу – знаєте, друзі, не з нами зараз це трапляється, коли міжнародного права як такого немає. Тобто воно написано але його нема і те що з вами може трапитись завтра чи післязавтра. Краще давайте обговорювати сьогодні. А що ми будемо робити? І що ви будете робити, якщо щось таке схоже впаде на вашу голову і от саме з цього кута? Я вважаю ми маємо виступати на саміті . має бути принципи які звісно застосовуються до нас, але також будуть важливими для них", – заявив міністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін.

Великі сподівання покладати на саміт не варто, кажуть експерти. Особливо, щодо миру.

"Важливо забезпечити максимальну легітимність такого саміту, для того щоб поговорити про те, як зробити міжнародне право більш сильним, як наділити його силу, яку воно втратило. І це не про переговори з росією. Саміт миру – він про переговори країн, для яких міжнародне право не є пустим звуком, які між собою збираються для того, щоби поговорити, як його наділити цією силою. І тоді, у випадку якщо міжнародне право почне повертати собі силу, ми зможемо говорити про якісь взагалі дипломатичні треки і можливості дипломатичного завершення російсько-української війни", – наголошує керівник платформи "Єдиний координацінний центр" Олег Саакян.

Водночас до журналістів радіо свобода потрапив проєкт – комюніке. У попередніх висновках саміту миру йдеться про майбутні мирні переговори. Цей документ не є остаточним і може бути змінений під час зустрічі.

"На цю мить цей саміт миру, вже не зовсім про мир. Документ, його частина в різних джерелах і в тому числі українських то він не є таким який нас задовольняє навіть більше скажу, що дехто з ваших колег журналістів говорить, що в принципі ці поступки на які Україна пішла, ну президент України. І дипломатія для того, щоб залучити більше країн, вони можуть створити певні проблеми, можуть бути певною пасткою на майбутнє. Найбільший ризик, що зараз немає тої гнучкості реагування, яка була раніше і різноманітних сценаріїв розробки. Тобто йдуть по накатаній дорозі, яка уже давно зовсім не така як була раніше. Тобто уже там укладений асфальт закінчився, треба рити окопи і будувати оборону, тому всі бачать зовсім іншу історію тому я думаю що це буде певною мірою такий холодний душ, не хочеться щоби він підірвав наш оптимізм", – зазначає дипломат, політик Валерій Чалий.

Проєкт підсумкового рішення Глобального саміту миру змінили на користь України. На це звернули увагу в інтернет-виданні "Європейська правда". У попередньому проєкті важливість формули миру була применшена. Натомість зростала вага альтернативних мирних планів. Наприклад, бразильського або китайського, які передбачають негайне припинення вогню і зупинку військ на поточній лінії фронту. Попередній проєкт не називав Росію агресоркою, а її дії в Україні - агресією. Нове рішення заповнює цю прогалину. У тексті прямо мовиться про військову агресію Росії проти України. До того ж, росію віднині не згадують у контексті мирних перемов. Замість цього використовують фразу – "усі сторони". А положення про запрошення Москви на Другий мирний саміт – взагалі зникло з проєкту.

У Києві переконані – проведення глобального саміту миру за участю великої кількості учасників - це вже дипломатична перемога для України. Саміт посилить наші переговорні позиції у майбутньому та покаже Кремлю, що світ підтримує іншу стратегію миру, а не план Путіна з капітуляцією України. 

Марта Шикула, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною.

У МЗС відреагували на "мирну пропозицію" путіна.

Нагадаємо, раніше Дмитро Кулеба заявив, що путін відчайдушно намагається зірвати саміт миру у Швейцарії.

Читайте також: Неприємно вразила програма майбутнього Саміту миру у Швейцарії – Чекалкин

Дивіться також відео:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Читати повністю

Останні новини

Євробачення: мовник Іспанії закликає переглянути систему голосування, щоб "мінімізувати вплив голосів співчуття" через війни
Євробачення: мовник Іспанії закликає переглянути систему голосування, щоб "мінімізувати вплив голосів співчуття" через війни
Про це повідомляться на сайті RTVE.У Лондоні липня почалася -та генеральна асамблея вропейської мовної спілки EBU, що триватиме два дні. Під час зустрічі іспанський мовник RTVE закликав до ...
espreso.tv
Fri, 04 Jul 2025 11:24:00 +0300
Єврокомісія готова відтермінувати CBAM для України, але уряд має надіслати офіційний запит – Tagesspiegel
Єврокомісія готова відтермінувати CBAM для України, але уряд має надіслати офіційний запит – Tagesspiegel
Українська економіка зараз перебува у критичному стані через війну. Тим часом на горизонті маячить ще одна проблема Механізм вуглецевого коригування на кордоні С CBAM, який ма набути чинності...
glavcom.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:24:00 +0300
Призупинення Трампом санкцій проти росії: сенатори ініціювали розслідування  (Відео)
Призупинення Трампом санкцій проти росії: сенатори ініціювали розслідування (Відео)
Тро американських сенаторів-демократів розпочали розслідування причин понад пятимісячної паузи з боку адміністрації Дональда Трампа у запровадженні нових санкцій проти росії через її війну проти ...
www.5.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:22:20 +0300
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли і де в Україні послабне спека
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли і де в Україні послабне спека
Про це повідомила синоптикиня Наталка Діденко.Фронт рухатиметься з північного заходу на південний схід України, але вже липня він залишить територію країни, й прогнозуться здебільшого суха погод...
espreso.tv
Fri, 04 Jul 2025 11:22:00 +0300
Атака на будівлі ТЦК у Полтаві: оновлено дані щодо постраждалих
Атака на будівлі ТЦК у Полтаві: оновлено дані щодо постраждалих
Кількість поранених внаслідок вчорашньої атаки на Полтаву зросла до . Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на Нацполіцію.laquoЗа уточненими даними, внаслідок обстрілу Полтави в...
glavcom.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:22:00 +0300
Віткофф хоче скасування енергетичних санкцій проти Росії, - Politico
Віткофф хоче скасування енергетичних санкцій проти Росії, - Politico
Спецпредставник президента США Стів Віткофф хоче скасування санкцій проти енергетики Росії. Проте не всі в адміністрації Дональда Трампа підтримують це.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням н...
www.rbc.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:20:28 +0300
Блогери мають заплатити державі: податкова нагадала – ухилитися не вийде
Блогери мають заплатити державі: податкова нагадала – ухилитися не вийде
В Україні блогерська діяльність активно розвиваться, проте далеко не всі поспішають оформлювати свої прибутки офіційно. Часто це повязано з нестачею інформації про найвигідніші способи оподаткува...
znaj.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:20:00 +0300
На Волині судитимуть посадовця Держгеокадастру за дерибан заповідних земель
На Волині судитимуть посадовця Держгеокадастру за дерибан заповідних земель
Про це повідомля RegioNews із посиланням на ДБР.Йдеться про три земельні ділянки в межах заказника Гнідавські болота, розташованого поблизу центральної частини Луцька. Ці землі мають особливу ...
regionews.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:19:30 +0300
Водієві таксі, який ударив Тоню Матвієнко, оголосили підозру
Водієві таксі, який ударив Тоню Матвієнко, оголосили підозру
Водіві таксі, який вдарив українську співачку Тоню Матвінко, повідомили про підозру за фактом умисного нанесення легких тілесних ушкоджень. Про це інформу пресслужба Київської міської прокурату...
ua.korrespondent.net
Fri, 04 Jul 2025 11:19:00 +0300
Загадкова смерть: у Росії повідомляють про загибель віцепрезидента компанії "Транснефть"
Загадкова смерть: у Росії повідомляють про загибель віцепрезидента компанії "Транснефть"
У Росії повідомили про загибель віцепрезидента російської компанії Транснфть Андрія Бадалова. Він нібито випав з вікна свої квартири на Рубльовському шосе у Москві.Про це повідомля РБК-Україн...
www.rbc.ua
Fri, 04 Jul 2025 11:18:39 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Путін послав Трампа. Що далі?
Путін послав Трампа. Що далі?
Елітний "кріт". СБУ затримала зрадника у Повітряних силах ЗСУ
"Україну здали путіну": політолог зробив важливу заяву про "зраду" Заходу
Померла Тетяна Шеліга - зірка українського театру та кіно
Київ під атакою дронів: відомі перші наслідки
У Повітряних силах виявили "крота" ФСБ
Кличко повідомив про наслідки атаки на місто
Вибухи під Житомиром 2 липня: загалом 82 постраждалих, з них 38 у лікарні
Година розмови: путін заявив Трампу, що "росія не відступиться" у війні проти України (Відео)
Велика хвиля Юпітера: Раки та Терези на порозі змін десятиліття, що чекає на знаки Зодіаку
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми