UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Європа прагне зменшити економічну залежність від Китаю

ua.korrespondent.net
Tue, 11 Jun 2024 13:05:00 +0300
Європа прагне зменшити економічну залежність від Китаю

ЄС хоче зменшити торгівлю з Піднебесною через його підтримку РФ у війні з Україною та через невигідність такої торгівлі для себе. США вже ведуть торгову війну з Китаєм. Наразі Китай стоїть перед вибором: продовжувати допомогу РФ у війні з Україною,чи торгувати із Заходом. Сидіти на двох стільцях одночасно більше не вийде.

ЄС хоче менше торгувати з Китаєм

Брюссель посилює контроль за товарами з Китаю. Європа прагне зменшити залежність від Китаю.

“Основна тенденція зараз полягає в тому, що компанії намагаються зменшити свою залежність від Китаю”,- сказав генеральний директор бельгійської компанії Dragon Sourcing Річард Лауб в коментарі Financial Times (FT).  

За його словами, в той час, як після пандемії США взяли на себе ініціативу в питанні відокремлення, європейські країни активізували зусилля з пошуку альтернатив.

На відміну від американських компаній, які агресивно шукали нових постачальників після запровадження Вашингтоном жорсткого режиму тарифів та інших обмежень, європейці зосередилися на конкретних сферах, де, на їхню думку, вони стали надмірно залежними від китайських товарів.

За словами Лауба, європейські клієнти дедалі більше занепокоєні своєю залежністю від Пекіна, особливо у сфері роздрібної торгівлі непродовольчими товарами - категорії, яка включає все: від одягу й побутової техніки до іграшок. Компанії, що працюють у галузях хімічної, фармацевтичної та електронної промисловості прагнуть зменшити свою залежність від Китаю.

Є думка, що ЄС страждає від китайського експорту навіть більше, ніж США. Загалом експорт промислової продукції Піднебесної зріс з 2,3% від світового у 1991 р. до 19% у 2013 р., чому сприяли протекціонізм, субсидії та крадіжка західної інтелектуальної власності.

За цей період США втратили близько 1 млн робочих місць у промисловості через конкуренцію з китайським імпортом. ЄС був більш захищений від цього, оскільки його виробники могли скоротити витрати, перемістивши ланцюжки постачань до нових, дешевших країн-членів Центральної та Східної Європи.

Однак, як пише Politico, зараз стрімко розгортається другий “китайський шок”. І на відміну від першого, він зачіпає сектори, що лежать в основі європейської економіки.

ЄС потенційно може втратити набагато більше робочих місць, ніж США під час першого шоку.

“Цей другий китайський шок призведе до скорочення найбільш продуктивних секторів Європи.”, - повідомляє Politico.

Тому ЄС взяв курс на зменшення економічної залежності від Китаю.

Торгова війна США з Китаєм

Своєю чергою США розпочали нову торгову війну проти Китаю. Президент цієї країни Джо Байден оголосив про нові мита на велику кількість китайських товарів. Мова йде про електромобілі, медичні товари, сонячне обладнання, металопродукцію, напівпровідники, акумулятори та важливі мінерали. В Білому домі це рішення пояснюють бажанням убезпечити американську промисловість від нечесної конкуренції та зменшити залежність від Китаю.

“Адміністрація президента Джо Байдена не допустить, щоб потік дешевого китайського імпорту знищив нові галузі американської економіки, такі як електромобілі та обладнання для поновлювальної “зеленої” енергогенерації”, - заявила  міністерка фінансів США Джанет Єллен .

За її словами нинішня адміністрація США не допустить повторення “китайського шоку” початку 2000-х, коли потік імпорту з Китаю знищив близько 2 млн американських робочих місць у промисловості. Ми вже бачили цю історію. Понад десять років тому масштабна підтримка уряду КНР призвела до дешевшої китайської сталі, яка заполонила світовий ринок і знищила промисловість у всьому світі і в США.

Китай не стане світовим економічним лідером

Захід є основним торговим партнером Китаю. Саме йому Піднебесна експортує більшість своїх товарів. Торгова війна США та курс на зменшення залежності від китайських товарів вЄС сильно підірвуть його економічну міць та поставлять хрест на планах на економічне світове лідерство. 

“Економіка Китаю дуже сильно залежить від експорту. При цьому основним покупцем китайських товарів є США та ЄС. Африка чи Латинська Америка просто не мають грошей для цього. А в Азії у Китаю є конкуренція з боку Японії, Південної Кореї та В'єтнаму. Тому для Китаю дуже важливий ринок Заходу.”,- каже Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.

Крім того, у Китаю є багато внутрішніх структурних проблем. Історично одним з основних факторів зростання ВВП у Китаї були масштабні інвестиції в нерухомість та інфраструктуру. Багаторічні інвестиції у будівництво виробничих потужностей, доріг та хмарочосів перетворили економіку країни на одну з найбільших у світі, однак можливості для продовження такої політики, схоже, вичерпуються.

“Сектор нерухомості, що становить близько 30% від ВВП країни, перебуває у кризі з 2020 р., і це основна причина уповільнення економічного зростання”,- каже економіст Олексій Петрівський.

За його словами, на секторі нерухомості зав'язані безліч інших індустрій, починаючи з виробництва будматеріалів, транспорту і закінчуючи електронікою з фінансами.

Ще одна проблема - падіння експорту внаслідок уповільнення світової економіки. Зі свого боку, низький внутрішній попит не дозволяє бізнесу розширювати виробництво - рівень споживання домогосподарств щодо ВВП залишається досить низьким, особливо для такої великої економіки.

“Сьогодні уже цілком очевидно, що Китаю не вдасться обігнати США, оскільки уповільнення темпів економічного зростання матиме суттєвіший характер, ніж вважалося раніше. Скорочення іноземних інвестицій у китайську економіку, демографічні проблеми на додачу до ослаблення економічних зв'язків зі США лише поглиблюють проблеми в економіці, викликані структурними проблемами”, - резюмує експерт.

Д опомагати Росії або торгувати із Заходом

Відносини із Заходом ще більше погіршуються через його підтримку Росії у війні з Україною. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія має можливість продовжувати свою агресивну війну проти України завдяки підтримці Китаю – Пекін відправляє у РФ електроніку та технології для виробництва різноманітної зброї, зокрема ракет і дронів.

“Захід не заплющує очі на той факт, що постачання Китаєм товарів подвійного призначення мало вирішальне значення для нещодавніх російських перемог. Без китайської підтримки, яку США публічно критикують як “всеосяжні й тривалі зусилля, що підтримуються керівництвом”, Путіну було б дуже важко вести війну на виснаження”,- вважає Мінсін Пей, оглядач Bloomberg.

Своєю чергою Американський журналіст Гордон Гатрі Чанг у газеті  The Hill писав, що Китай має обрати торгівлю з Європою чи війну Росії в Україні. Досі лідеру Китаю Сі Цзіньпіну вдавалося торгувати з ЄС та підтримувати військові зусилля Росії. Але сидіти на двох стільцях одночасно більше не вдасться. Китаю доведеться обирати. Інакше на нього очікують серйозні проблеми в економіці.

“Напружені відносини зі США, в тому числі на тлі російсько-української війни, відлякують іноземні компанії. Вони не поспішають вкладатися в Китай або через вже запроваджені обмеження, або через побоювання майбутніх санкцій, у тому числі через Україну або Тайвань. Західні компанії шукають нові локації для розширення виробництва, і гроші йдуть до Індії, В'єтнаму, Єгипту, Туреччини, Мексики”, - каже Петрівський.

Якщо в Китаю будуть великі економічні проблеми, то вони позначаться й на РФ. Китай - найбільший покупець енергоресурсів у світі та головний торговий партнер РФ. Економічні проблеми у КНР можуть вплинути на світові ціни на нафту та іншу сировину. Тож проблеми Китаю - проблеми Кремля. Зараз крок за Китаєм: що він обере подальшу підтримку Росії у її війні з Україною ціною проблем у власній економіці чи нормальні торгові стосунки із Заходом.

Вікторія Хаджирадєва

Читати повністю

Останні новини

За добу армія РФ втратила 1120 військових, 2 танки й 50 артсистем
За добу армія РФ втратила 1120 військових, 2 танки й 50 артсистем
Про це повідомля Генеральний штаб ЗСУ.Загальні бойові втрати противника з .. по .. орінтовно склалиособового складу близько осібтанків одбойових броньо...
espreso.tv
Fri, 04 Jul 2025 07:39:00 +0300
Нічний обстріл Київщини: горіли гаражі та багатоповерхівка
Нічний обстріл Київщини: горіли гаражі та багатоповерхівка
Про це повідомила пресслужба ДСНС, переда RegioNews.Зазначаться, що найбільших руйнувань зазнала Фастівщина, де внаслідок обстрілу постраждали житловий та промисловий сектори.Рятувальники лік...
regionews.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:38:30 +0300
У Києві пошкоджена залізнична інфраструктура: поїзди курсують із затримкою
У Києві пошкоджена залізнична інфраструктура: поїзди курсують із затримкою
Про це повідомля пресслужба АТ Укрзалізниця, переда RegioNews.Пасажирські поїзди західного напрямку прямують відхиленим маршрутом через Вишневе та Дарницю, що спричиня затримки до годин,...
regionews.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:35:57 +0300
"Абсолютно жахлива та безсонна ніч": Сибіга наголосив, що Путін навмисне тероризував Київ одразу після розмови з Трампом
"Абсолютно жахлива та безсонна ніч": Сибіга наголосив, що Путін навмисне тероризував Київ одразу після розмови з Трампом
Про це очільник українського МЗС написав у соцмережі X.Абсолютно жахлива і безсонна ніч у Киві. Одна з найгірших за весь час. Сотні російських безпілотників і балістичних ракет обрушилися на укр...
espreso.tv
Fri, 04 Jul 2025 07:35:00 +0300
Проїзд, комуналка та фінансові обмеження: які зміни чекають на українців в липні
Проїзд, комуналка та фінансові обмеження: які зміни чекають на українців в липні
З липня для українців глобальних змін не буде. Тарифи на комунальні послуги залишаються стабільними в усіх великих містах.Але деякі оновлення все ж передбачено у сфері транспорту, пільг і фінанс...
zk.znaj.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:35:00 +0300
Обстріл Київщини: пошкодження на 11 локаціях, без постраждалих (Відео)
Обстріл Київщини: пошкодження на 11 локаціях, без постраждалих (Відео)
У ніч на липня, ворог обстріляв Київщину, наслідки фіксуються у пяти районах області на локаціях. Про це повідомля керівник Київської обласної військової адміністрації Микола Калашник.По...
www.5.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:31:02 +0300
Якість повітря у деяких районах Києва досягла небезпечного рівня
Якість повітря у деяких районах Києва досягла небезпечного рівня
У Киві зараз в середньому зафіксований помірний рівень забруднення атмосферного повітря. Проте в деяких районах індекс якості атмосферного повітря досягнув значення . Про це повідомля laquoГ...
glavcom.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:30:00 +0300
Українці за кордоном: скільки зараз біженців, як вони живуть і що з роботою
Українці за кордоном: скільки зараз біженців, як вони живуть і що з роботою
Національний банк України вивча проблематику масштабної міграції українців від початку повномасштабного вторгнення РФ. Нещодавно у державній інституції розповіли, яка кількість біженців перебува ...
www.rbc.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:30:00 +0300
Столиця в диму: якість повітря різко погіршилась
Столиця в диму: якість повітря різко погіршилась
Про це інформу RegioNews.Сервіси моніторингу якості повітря фіксують різке погіршення рівня забруднення, особливо у районах, де сталися пожежі.Мешканцям столиці радятьне відкривати вікн...
regionews.ua
Fri, 04 Jul 2025 07:27:38 +0300
Менеджер висловився про чутки щодо трилогії Усик - Ф’юрі
Менеджер висловився про чутки щодо трилогії Усик - Ф’юрі
Егіс Клімас, менеджер чемпіона WBC, WBA та WBO у надважкій вазі Олександра Усика, прокоментував чутки про можливий третій подинок з ексчемпіоном Тайсоном Фюрі.Представник українського боксер...
ua.korrespondent.net
Fri, 04 Jul 2025 07:26:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Путін послав Трампа. Що далі?
Путін послав Трампа. Що далі?
Елітний "кріт". СБУ затримала зрадника у Повітряних силах ЗСУ
Отримають повістки першими: кого мобілізують вже у липні, нові списки ТЦК
Померла Тетяна Шеліга - зірка українського театру та кіно
Київ під атакою дронів: відомі перші наслідки
"Україну здали путіну": політолог зробив важливу заяву про "зраду" Заходу
У Повітряних силах виявили "крота" ФСБ
Година розмови: путін заявив Трампу, що "росія не відступиться" у війні проти України (Відео)
Вибухи під Житомиром 2 липня: загалом 82 постраждалих, з них 38 у лікарні
Дуда підписав суперечливий закон щодо Волинської трагедії
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми