UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Раді більше не раді: чому народні депутати масово покидають парламент

ua.korrespondent.net
Fri, 23 Feb 2024 15:15:00 +0200
Раді більше не раді: чому народні депутати масово покидають парламент

Не хлібна справа

Про те, що член фракції " Слуга народу " В’ячеслав Медяник вирішив достроково відмовитися від мандата, повідомив народний депутат Ярослав Желєзняк . Заяву депутата найближчим часом винесуть на голосування, яке остаточно вирішить його долю.

За даними ЗМІ, які посилаються на власні джерела, у Медяника - серйозні проблеми зі здоров'ям, тому він планує виїхати на лікування за кордон.Як батькові п’яти дітей, виїзд за межі України йому не заборонений.

До парламенту був обраний як мажоритарник на виборах 2019 року по 27 округу Дніпра. Раніше займався будівельним бізнесом. У Верховній Раді є головою підкомітету з питань законодавства про адміністративні правопорушення та охоронної і детективної діяльності.

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія місяць тому заявив, що в парламенті наближається криза. Він сказав, що отримав 17 заяв про складення мандатів від "слуг", і в інших фракціях також є бажаючі піти з Ради.

"Насправді кількість людей, які хочуть піти з парламенту, набагато більша. Ми вже не відпускаємо людей... Ми говоримо, що просто не будемо за це голосувати, тому що люди мають досидіти до кінця і ухвалювати необхідні для держави закони", - сказав Арахамія в ефірі національного телемарафону.

Ситуацію, що склалася, прокоментувала його колега.

"Депутатство перестало бути хлібною справою. Навіть ті, хто сприймав мандат як інвестицію в торгівлю майбутнім впливом, складають повноваження. Хіба це не досягнення нинішнього скликання? Недоторканість зняли, кнопкодавство побороли, лобістські ініціативи знівелювали, відповідальність за брехню в деклараціях посилили, ПЕПами довічними зробили (йдеться про Реєстр національних публічних діячів - ред.).Тепер бізнесменам-політикам невигідно і дуже важко. Поїхати на переговори з партнерами -дозвіл на виїзд від голови Верховної Ради. Поїхати відпочити -фігурант мальдівського скандалу. Подати правдиву декларацію -фігурант антикорупційного розслідування. Подати неправдиву -фігурант кримінального провадження. Суцільний геморой. Тому очікується масовий депутатопад ", -  зазначила нардеп Ольга Василевська-Смаглюк у колонці glavcom.ua.

Вона припустила, що коли всі заяви задовольняти, за півроку в парламенті може залишитися кількість депутатів на межі конституційності.

"Ви коли платили за мандат, чи сіяли гречку на окрузі, то думали використати свій державний статус у власних інтересах. Мріяли за рік-два відбити інвестиції. Але зовсім не думали про реальне призначення народного депутата - служити державі і людям.Тому я особисто не буду голосувати за складання мандатів депутатами, якщо вони не мають на те поважних причин, пов’язаних зі здоров’ям чи складними життєвими обставинами. Або довідку, або сидіть і служіть. Ви Присягу давали", - присоромила депутат деяких своїх колег.

Кримінальні справи, інша робота, смерть

Нинішній склад парламенту з самого початку був менший, ніж має бути згідно з Конституцією: через тимчасову окупацію Криму та втрату Україною контролю над частиною Луганської та Донецької областей на виборах до Ради 2019 року обрали лише 424 нардепи. А 26 місць залишили зарезервованими за мажоритарними округами, що перебували на той момент на непідконтрольній Україні території.

За даними руху "Чесно", за чотири роки роботи нинішнього складу парламенту втратив мандат 51 народний обранець. Найбільше депутатів - 21 - втратили мандати у зв'язку з призначенням на інші посади, в основному для роботи в уряді. Популярною також стала відмова від депутатських мандатів за власним бажанням після початку повномасштабного вторгнення Росії. Це переважно стосується представників забороненої в 2022 році через проросійську позицію партії ОПЗЖ, які виїхали з України. Ще 6 нардепів позбавлені мандатів через втрату громадянства, зокрема, це Вадим Рабінович, Віктор Медведчук, Андрій Деркач, Тарас Козак, яких підозрюють у державній зраді. А четверо депутатів померли.

Окрім того, поширеною причиною складання депутатських повноважень є перехід на керівні посади в ЗСУ. Відомо, що мандат склав генерал-лейтенант ЗСУ Михайло Забродський , який вирішив сконцентруватися на роботі в Генштабом, а мажоритарник підполковник Сергій Рудик нині на фронті. Не виключено, що і він в разі просування по військовій службі може відмовитися від мандата.

Також щодо майбутнього: за даними з відкритих джерел, стосовно 15 мажоритарників (без врахування депутатів від ОПЗЖ) порушено кримінальні провадження. Всі вони мають шанс втратити статус депутата, якщо будуть визнані винними.

Якщо тих депутатів, які прийшли в парламент за партійними списками легко замінити - до Ради йде наступний у списку, то з мажоритарниками - проблема: їх неможливо замінити через війну, адже, згідно з Конституцією, вибори під час воєнного стану заборонено проводити.

"Проте в будь-який момент можуть з'явитися нові кримінальні провадження та ротації в уряді", - зазначають експерти Лабораторії законодавчих ініціатив у матеріалі для ZN.UA. 

Вони додають, що зменшення числа депутатів в цілому на роботоспроможність Ради не впливає, проте може позначитися на роботі комітетів - там дедалі складніше досягати кворуму й ухвалювати рішення.

У Конституції не передбачено

Відповідно до Конституції, наш парламент є повноважним за наявності не менше ніж двох третин депутатів від його конституційного складу. Тобто - не менше 300. При нинішніх тенденціях у парламенті ніхто не дасть гарантії, що через певний час депутатів може залишитися менше цієї кількості.

"У нас ніде не прописано, що ми робимо під час війни, якщо парламент стає неспроможним або неповноважним. І це суттєва загроза. Під час воєнного стану Україна не може провести демократичні парламентські вибори, які б за нормальних умов мали вже відбутися у жовтні 2023 року. Фактично Верховна Рада тепер діє в умовах подовжених повноважень, але наскільки це все затягнеться, невідомо", - сказала член правління Центру політико-правових реформ, експерт з виборчого законодавства Юлія Кириченко у коментарі DW.

Вона звернула увагу на те, що в законодавстві прописано лише те, що нинішній склад парламенту має працювати до першої сесії Верховної Ради наступного скликання, яка буде обрана після завершення війни. Але коли закінчиться війна, невідомо. І зменшення кількості депутатів рано чи пізно може стати для України проблемою.

"Через зменшення кількості народних депутатів, зокрема мажоритарників, парламент може стати неповноважний чи неспроможний ухвалювати необхідні рішення під час війни. Бо чим менше мандатів, тим складніше знайти необхідну більшість голосів", - пояснила Кириченко.

Вона додала, що в українській Конституції не передбачена, як в деяких європейських країнах, робота усіченого парламенту, коли за окремих умов там залишається працювати певна частина депутатів від кожної фракції, які ухвалюють необхідні рішення.

"Автори Конституції у 1996 році просто не могли навіть уявити таку ситуацію, яка склалася зараз", - відзначає експерт.

Вона пояснює, що під час воєнного стану внесення змін до основного закону України теж не передбачені, тому взятися за це питання можна буде лише після війни. На думку Кириченко, Конституцію слід буде доповнити положеннями про екстраординарний режим роботи Верховної Ради, про механізм самоуправління в Раді, про передачу влади за умов загрози роботи парламенту та функціонування парламенту в усіченому вигляді.

Галина Гірак

Читати повністю

Останні новини

Відкотилися на 12 років назад? Чим небезпечний ухвалений закон про НАБУ і САП – трансляція (Відео)
Відкотилися на 12 років назад? Чим небезпечний ухвалений закон про НАБУ і САП – трансляція (Відео)
Відкотилися на років назад Чим небезпечний ухвалений закон про НАБУ і САПДивіться трансляцію каналу о .Підтримайте журналістів каналу на передовійПідтримайте канал на Па...
www.5.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:54:05 +0300
“Зберігайте інформаційну тишу”: через удари РФ на Сумщині обмежили світло
“Зберігайте інформаційну тишу”: через удари РФ на Сумщині обмежили світло
У ніч на липня російські війська атакували обкт Сумиобленерго, завдавши удару дронами-камікадзе. Частина споживачів у області залишилася без електропостачання.Про це повідомля РБК-Укра...
www.rbc.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:53:07 +0300
Атака на НАБУ та САП негативно вплине на міжнародну підтримку України
Атака на НАБУ та САП негативно вплине на міжнародну підтримку України
Як переда RegioNews, про це пише вропейська правда з посиланням на лист представниці ОЕСР на імя заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої.У листі, який датований липня, Джулія Фро...
regionews.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:50:37 +0300
З ОАЕ екстрадували організаторку шахрайської схеми на зборах для ЗСУ
З ОАЕ екстрадували організаторку шахрайської схеми на зборах для ЗСУ
Національна поліція України екстрадувала з Обднаних Арабських Еміратів організаторку шахрайської схеми під виглядом зборів на дрони для ЗСУ, яка завдала українцям понад млн гривень збитків...
ua.korrespondent.net
Wed, 23 Jul 2025 11:50:00 +0300
Спортивне харчування, яке не працює: що не так з порошками, які радять блогери
Спортивне харчування, яке не працює: що не так з порошками, які радять блогери
Спортивне харчування не завжди працю, навіть якщо ви впевнені, що все робите правильно. Часто проблема не в добавках, а в підході. Тренер Дмитро Глбов поясню, що головна помилка mdash чекат...
znaj.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:50:00 +0300
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
Українські арбітри працюватимуть на матчі другого кваліфікаційного раунду Ліги конференцій. Про це повідомля laquoГлавкомraquo.На першому матчі другого кваліфікаційного раунду Ліги конференці...
glavcom.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:49:00 +0300
На Херсонщині через російський удар постраждали двоє 13-річних дітей
На Херсонщині через російський удар постраждали двоє 13-річних дітей
Про це повідомив очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.Так, ції ночі під ворожий удар потрапили -річні хлопчик та дівчинка. Вони дістали контузії, вибухові та закриті черепно-мозкові травм...
espreso.tv
Wed, 23 Jul 2025 11:47:00 +0300
Сирський напередодні 60-річчя відповів, чи піде у відставку
Сирський напередодні 60-річчя відповів, чи піде у відставку
Уже в цю суботу, липня, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський відзначатиме сво -річчя. Водночас він заперечив будь-які припущення щодо свої можливої відставки. Про це Сирський зауважив в ...
glavcom.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:46:00 +0300
"Крок назад": Нідерланди розкритикували резонансний закон про НАБУ
"Крок назад": Нідерланди розкритикували резонансний закон про НАБУ
У Нідерландах відреагували на обмеження Україною незалежності НАБУ та САП, вказавши, що такі дії серйозним кроком назад у процесі вроінтеграції.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на зая...
www.rbc.ua
Wed, 23 Jul 2025 11:45:33 +0300
Переговори України і РФ: стали відомі місце і час
Переговори України і РФ: стали відомі місце і час
Третій раунд переговорів між делегаціями України та Росії повинен відбутися увечері в середу, липня. Про це повідомив Укрінформ. Перемовини української та російської делегацій в Стамбулі запл...
ua.korrespondent.net
Wed, 23 Jul 2025 11:44:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

«Блюзнірство грантових патріотів». Виступ Тимошенко спровокував овації в Раді і обурення активістів
«Блюзнірство грантових патріотів». Виступ Тимошенко спровокував овації в Раді і обурення активістів
У ЗСУ заявили, що рф планує окупувати ще один обласний центр
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
"Гроші не люблять тишу": українці в різних містах виходять на мітинги проти скандального законопроєкту про НАБУ і САП
Чи можна кип'ятити одну і ту ж саму воду двічі: це дуже важливо знати
Держдеп США роз'яснив, чому Трамп дав Росії 50 днів
Росія влаштувала саботаж майбутніх переговорів у Стамбулі: аналіз ISW
Аварія винищувача Mirage-2000: Ігнат прокоментував ситуацію
На мітингу біля Банкової засвітилися відомі політики (фото)
"Всі мають це зʼїсти": Кулеба прокоментував скандальний закон
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми