UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

"Коли все закінчиться, тоді й буду радіти": як розпізнати синдром відкладеного життя

www.rbc.ua
Thu, 24 Jul 2025 07:00:58 +0300
"Коли все закінчиться, тоді й буду радіти": як розпізнати синдром відкладеного життя

Про синдром відкладеного життя останнім часом багато говорять психологи. І більша частина українців опинилася під тиском цього синдрому. "Я потім поїду у подорож/піду у відпустку", "Почну жити для себе, коли закінчиться війна", "Моє щастя потім, спочатку справи/діти/кар'єра/батьки" - якщо ви почали казати собі подібні фрази, то у вас теж з'явився цей сумний супутник - синдром відкладеного життя.

Що ж таке синдром відкладеного життя, чому він у житті українців і у людей по всьому світові та як це впливає на психологічний стан, РБК-Україна поговорило з психологом сервісу Betobee, ЕФТ терапевтом та СЕТА консультантом Володимиром Цельнікером.

Що таке синдром відкладеного життя?

Це стан, у якому людина відкладає активне життя на "колись потім". І замість того, щоб проживати моменти, актуалізувати свої прагнення і мрії, людина ніби чекає дозволу на дію і реалізацію.

Цей дозвіл може бути зовнішнім ("Коли похвалять на роботі або у сімʼї", "Колись після війни", "Після періоду нестабільності") або внутрішнім ("Коли я стану кращим професіоналом, кращим партнером у стосунках", "Коли зникне тривога або сум").

"Людина яка проживає сидром відкладеного життя, можна сказати, що існує і живе у стані "тимчасового виживання", де щоденна рутина замінює справжнє життя. А бажання і важливі речі відкладаються на потім, іноді на роки, або навіть на все життя", - пояснює експерт.

Більш глибинно - це спосіб вижити, коли здається, що жити повноцінно і "дихати вільно" - "не на часі". Така психологічна стратегія може народжуватись в умовах нестабільності, втрати безпеки, тривалого стресу. Це може буде внаслідок стресу через НДД (несприятливий дитячий досвід), внаслідок стресу на роботі, в житті, внаслідок війни.

Чому ми відкладаємо життя "на потім"

Психолог пояснює, що це не лінь, і не слабкість людини. Це наслідок пережитого досвіду, який активував у психіці програму виживання, зберігання. І досвід, який може активувати такий стан може бути різний.

Війна та тривала нестабільність

Психіка вчиться, що треба багато життєвих процесів "поставити на паузу". Бо кожен день сприймається, як нестабільний і загрозливий. І це форма адаптації: "Зараз не до моїх сакральних бажань, бо треба вижити"

Патерни з дитинства

У багатьох із нас не було у дитинстві моделі того, як жити для себе. Була більше розповсюджена модель "Спершу треба зробити всім добре, всім догодити, а потім в останню чергу щось зроблю для себе". Коли людина бачить таку поведінку у батьків, або вони навіть її цьому вчать, то цей механізм переноситься у доросле життя. 

Підсвідома заборона на радість

Буває і так, що людина не дозволяє бути собі щасливою. Тому що навколо стільки горя, болю: війни, катаклізми, несправедливість. Активується програма провина того, хто вижив: "Як я можу радіти, коли іншим погано, коли інші страждають від несправедливості?"

Уникнення невдачі

Буває так, що простіше не починати та не проживати невдач або неідеально реалізованих мрій і планів. Тоді, щоб уникнути звинувачувального голосу внутрішнього критика: "Ну ось, знов помилка, як завжди! Тільки це ти і можеш!", людина може уникати починати якісь дії у бік реалізації планів. 

Як позбутися цього синдрому та почати жити?

"У той час, коли одні відкладають своє життя на потім, інші - навпаки, сміливо (як здається зі сторони) дозволяють собі жити по справжньому і робити те що для них важливо, і не відкладати це на безвік", - каже фахівець.

Ось які фактори можуть підштовхнути знайти в собі сили до дій: 

Усвідомлення тимчасовості життя

Іноді досвід втрат (дому, стабільності й т.д.) може зʼявитися глибокій внутрішній інсайт: "Це моє життя, тут і зараз. І іншого вже не буде. Тож я обираю жити тут і зараз"

Досвід терапії або внутрішньої роботи

Людина, яка пройшла через терапію, часто вчиться краще чути себе, розпізнавати свої обмеження та виходити за їх межі - не чекаючи "ідеального моменту". 

Досвід наповнення емоційним ресурсом

Часто люди, які сміливо та активно актуалізують свої потреби та бажання, це люди які мали досвід безпеки й атмосфери любові та прийняття у дитинстві, або вже в дорослому віці (в класних стосунках, в терапії). Тож навіть які людина зростала в умовах НДД (несприятливого дитячого досвіду), вона все одно може наповнитися цим ресурсом і досвідом у дорослому житті. 

Покроковий вихід з синдрому відкладеного життя

За словами Володимира Цельнікера, є дієвий покроковий план, який допоможе вийти з цього синдрому та почати повноцінно жити, попри важкий період, війну та невизначеність навколо.

  • Усвідомте та визнайте

Визнайте, що ви відкладаєте життя на потім і назвіть причину, що саме вам заважає. Бо усвідомлення - перший і важливий крок.

  • Поставте собі питання

"Що саме я відкладаю?", "Чому?", "Що має статися, щоб я дозволив собі?", "Це мій вибір або сценарій, який я за кимось повторюю?", "Де я бачив або чув щось подібне в моєму оточенні? Як це було?"

Потрібно чесно та відверто дати собі відповідь на усі ці запитання, щоб рухатися далі.

  • Дайте собі маленькі дозволи

"Іноді допомагають маленькі кроки до змін. Наприклад: дати собі дозвіл прогулятися, купити те, що давно хотілося, якщо вже є можливість, поговорити із приємною людиною, зробити ще щось, що буде приємно, і що відкладалося на потім. Це сигнали собі, що "Я можу все жити тут і зараз. Тепер я це можу", - радить психолог.

  • Робіть "щось живе і справжнє" щодня

Можна 15 хвилин помалювати, прогулятися, подихати, зробити зарядку, поспілкуватися, виписати свої думки, плани та бажання, просто відпочити з кавою перед вікном. Це вже вклад у життя тут і зараз.

  • Самоприйняття

"Хто сказав, що ви маєте проживати щось тут і зараз? Або хто сказав/що треба відкладати важливі речі на кращі часи? А що ви по справжньому хочете зараз? Ваші бажання цінні вже, тому що ви є і, тому що ви проживаєте ваше власне життя", - каже фахівець.

Він додав, що цей синдром - це наслідки досвіду пережитого стресу та механізм захисту психіки. І тільки ви самостійно можете собі дати дозвіл жити тут і зараз, приймати власні цілі та бажання.

Вас може це зацікавити:

  • Що таке літня депресія та як спека може руйнувати психіку
  • Що робити, коли ви перестали відчувати емоції та радість від життя
  • Як легко переробити усі справи, що ви відкладали тижнями та місяцями
Читати повністю

Останні новини

Як видалити плями від чорних ягід: три прості засоби, якими користувались ще наші бабусі
Як видалити плями від чорних ягід: три прості засоби, якими користувались ще наші бабусі
Чорниця, чорна шовковиця та ожина мають дві спільні риси чудовий смак і плями, які їхній сік залиша на одязі. Але ще наші бабусі розробили власні методи видалення таких плям, повідомля Interia K...
super.znaj.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:50:00 +0300
Не провела 3 з 16 реформ: Україна отримає транш Ukraine Facility у меншому обсязі
Не провела 3 з 16 реформ: Україна отримає транш Ukraine Facility у меншому обсязі
Про це інформу вропейська правда.Запланований четвертий транш найбільшим за обсягом коштів та кількістю необхідних реформ.У разі виконання всіх індикаторі та за умови реалізації реформ, Укр...
espreso.tv
Fri, 25 Jul 2025 15:48:00 +0300
Трамп встановив історичний антирекорд за популярністю
Трамп встановив історичний антирекорд за популярністю
Президент США Дональд Трамп встановив історичний антирекорд за популярністю серед американських виборців упродовж свого президентства. Як повідомля laquoГлавкомraquo, про це йдеться в матеріал...
glavcom.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:46:59 +0300
В Україні зростуть ціни на стратегічний продукт: про що йдеться
В Україні зростуть ціни на стратегічний продукт: про що йдеться
ВУкраїні від початку року стрімко дорожча олія. Вже усерпні варто очікувати нового стрибкацін.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:44:31 +0300
Кремль оцінив шанси на зустріч Путіна з Зеленським
Кремль оцінив шанси на зустріч Путіна з Зеленським
У Москві сумніваються щодо можливості підготувати зустріч російського лідера Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського до кінця серпня. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пск...
ua.korrespondent.net
Fri, 25 Jul 2025 15:44:00 +0300
До кінця року ЗСУ планують воювати роботами: військовий розкрив амбітний план
До кінця року ЗСУ планують воювати роботами: військовий розкрив амбітний план
Роботи незаміна людям, але йнепросто техніка уЗСУ тестують ударні дрони тасистеми зкулеметами.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:43:17 +0300
У квартирі в Тернополі вибухнула граната: двоє загиблих
У квартирі в Тернополі вибухнула граната: двоє загиблих
В одній з квартир Тернополя стався вибух гранати, внаслідок чого загинули чоловік і жінка.Джерело сайт поліції областіДеталі Повідомляться, що надзвичайна подія сталася липня на вулиці Воло...
www.pravda.com.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:42:24 +0300
ДБР встановлює обставини ДТП, в якій загинув нардеп Рущишин – подробиці (Відео)
ДБР встановлює обставини ДТП, в якій загинув нардеп Рущишин – подробиці (Відео)
Державне бюро розслідувань встановлю обставини дорожньо-транспортної пригоди в результаті якої загинув народний депутат від Голосу, громадський діяч та підпримець зі Львова Ярослав Рущишин. Про...
www.5.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:41:04 +0300
Подружжя пасторів привласники мільйони доларів вірян, бо "так сказав Бог"
Подружжя пасторів привласники мільйони доларів вірян, бо "так сказав Бог"
Засновники онлайн-церкви Victorious Grace Church обіцяли вірянам величезні прибутки від криптовалюти, але більшість інвестицій пішла наїхні розкішні витрати.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:40:22 +0300
Липці під контролем ЗСУ: військові розповіли про ситуацію на півночі Харківщині
Липці під контролем ЗСУ: військові розповіли про ситуацію на півночі Харківщині
Населений пункт Липці в Харківській області наразі повністю перебува під контролем Сил оборони України. Росіян у селі нема й не було, найближчі періодично помирають на північ від Липців.Про це п...
www.rbc.ua
Fri, 25 Jul 2025 15:39:11 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Додаткова "тисяча" для пенсіонерів: дадуть гроші на ліки - хто у списках
Додаткова "тисяча" для пенсіонерів: дадуть гроші на ліки - хто у списках
Захарова обурилася через входження українських військових літаків до повітряного простору Румунії
Безугла, яка голосувала за законопроєкт №12414, прийшла на акцію з підтримки НАБУ (відео)
 Окупанти зайшли у Куп'янськ? Речник «Хортиці» зробив заяву
Коли завершиться війна? Залужний дав несподіваний прогноз
Тисячі солдатів уже на кордонах: росія розпочинає другий етап масштабного наступу
Загибель нардепа Рущишина, вибухи в Росії: головне за ніч
Депортують одразу в ТЦК: Польща почала висилати українців - кого вже чекають на кордоні
"Вибухне з дня на день": омбудсмен попередила про серйозний скандал, який назріває у ЗСУ
Ярослав Рущинин загинув у ДТП: реакція нардепів на смерть колеги
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми