Як впливають дії Заходу на ціну російської нафти та на РФ взагалі

Ринки відреагували на зниження стелі цін на російську нафту до 47,6 дол. Своєю чергою, країни, які купують російську нафту почали шукати інші варіанти закупівлі на випадок, якщо Трамп виконає свої погрози про накладання санкцій на країни, що торгують з РФ.
Як 18 пакет санкцій вплине на РФ
Нещодавно ЄС затвердив 18 пакет санкцій проти РФ, в якому серед іншого погоджено зниження граничної ціни на російську сиру нафту.
Ключовим елементом пакета, схваленого послами ЄС, є новий динамічний механізм обмеження цін на нафту, який встановить стелю на 15% нижчу за середню ринкову ціну російської нафти.
За інформацією дипломатичних джерел, це означає, що ціна тепер буде знижена з 60 до приблизно 47,60 дол. за барель і переглядатиметься кожні шість місяців для адаптації до змін ринкових цін.
Крім того, новий пакет додає 105 нових позицій у списку суден так званого російського “тіньового флоту”, який Москва використовувала для обходу цінового обмеження. Тепер кількість заборонених суден перевищує 400.
Нагадаємо, після вторгнення Росії в Україну у 2022 р. ЄС погодився на низку хвиль санкцій, включно з обмеженням, що покликане скоротити доходи Москви від продажу енергоносіїв, водночас прагнучи зберегти ці потоки на світовому ринку й уникнути різкого зростання цін.
Наслідки запровадження нового пакету санкцій ЄС для Росії можуть бути катастрофічними. Обмеження призведуть до зменшеннядоходів від експорту нафти. Цінова стеля у 47,6 дол. за барель спрямована на зниження надходжень до бюджету РФ. Згідно з прогнозами, таке обмеження може забрати до 150 млн дол. на день (2–3 % ВВП) і значну частку фінансування військових витрат.
Крім того, РФ буде змушена змінити систему нафтоподатків, щоб компенсувати знижену ціну, що зменшитьстимул до інвестування у видобуток та розвиток галузі. Схожі обмеження в минулому вже спричинили падіння російських нафтосубсидій та зростання дефіциту бюджету.
Також 18 пакет завдав чергового удару по “тіньового флоту” РФ. ЄС включив понад 100 таких суден до “чорного списку”, посилюючи тиск на операції обходу. Проте складність моніторингу та обмежена участь США можуть знизити ефективність нових обмежень.
Водночас, якщо санкції будуть жорстко й системно контролюватись, і до них долучаться США, доходи РФ можуть знизитися до рівнів 2023 р. або нижче.
“Це призведе до економічної кризи, дефіциту інвестицій у нафтову інфраструктуру та збільшення залежності від дружніх, але теж ризикових ринків (Індія, Китай)”, - каже Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.
Тож, зниження ціни стелі - важливий крок, який послаблює фінансову базу РФ, хоч ефект поки не драматичний. При правильному контролі й координації у світовій політиці це може стати потужним ударом по економіці Кремля.
Як відреагували ринки
Був ризик, що зниження стелі цін на нафту із РФ може стимулювати зростання світових цін, що частково компенсує фінансові втрати Кремля.
Водночас, за інформацією Bloomberg, ринки відреагували стримано. Тобто паніки чи різкого стрибка вартості сировини не сталося.
Ціна на нафту марки Brent перевищила 70 дол. за барель, а ціна на нафту марки West Texas Intermediate перевищила 68 дол.
На ціни також вплинули дані про те, що економіка США витримує випробування часом, попри наслідки торгової війни, ініційованої Вашингтоном. Сильні показники США послабили побоювання щодо найбільшої економіки світу, сприяючи зростанню настроїв на ризик і зростанню світового фондового ринку.
Тож наразі короткострокова мета досягнута. Вона полягає у невеликому тиску на доходи РФ та контрольованому зростанні світових цін. Наступною є середньодовгострокова мета - скорочення бюджетних надходжень, дефіцит, слабкі інвестиції в енергетику.
Індія готова відмовитися від російської нафти
Також вже є реакція країн, які торгують з РФ, на погрози з боку президента США Дональда Трампа посилити фінансові санкції щодо російських енергоносіїв, зокрема щодо країн, які купують російську нафту, таких як Індія і Китай.
Індія, вже заявила, що без проблем відмовиться від купівлі російської нафти в разі вторинних санкцій США.
“Індія наголосила, що зможе перекрити свої нафтові потреби за рахунок альтернативних постачальників, якщо США запровадять додаткові санкції проти імпорту енергоресурсів з Росії”, - пише Reuters.
В Індії кажуть, що з’являються нові гравці на ринку, зокрема, Гайана, а обсяги експорту також збільшують Бразилія та Канада.
У випадку перебоїв з російською нафтою державна компанія Indian Oil Corp “повернеться до тієї самої схеми”, якою користувалася до початку повномасштабної війни, коли на частку Росії припадало менше ніж 2% обсягів.
Крім того, відомо, що європейці вже завдали удару по імпорту із третіх країн продуктів перероблювання російської нафти.
Схвалений країнами ЄС 18-й пакет санкцій передбачає заборону на імпорт із третіх країн продуктів перероблювання російської нафти,- йдеться в пресрелізі Ради ЄС.
ЄС прагне перекрити доступ російській нафті, яка потрапляє до нього “через задні двері”.
“Ми забороняємо імпорт продуктів нафтопереробки, виготовлених із російської нафти”, - сказала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Це стосується і Індії. Зокрема ЄСзаборонив купувати нафтопродукти в цій країні. Серед інших до чорного списку потрапив великий нафтопереробний завод в Індії, що частково належить російській державній нафтовій компанії ПАТ “Роснефть”.
“За останні три роки Індія, другий за обсягом покупець російської нафти, майже подвоїла експорт нафтопродуктів до Європи”, - заявив у червні головний виконавчий директор “Роснєфті” Ігор Сєчін .
Також відомо, що санкції будуть спрямовані і на індійські судна.
“Санкції вперше спрямовані проти реєстру суден під індійським прапором”, - зазначила о чільниця європейської дипломатії Кая Каллас.
Це дозволить ЄС вживати заходів проти танкерів під індійським прапором за сприяння торгівлі російською нафтою, зазначає OpIndia.
Удар по Туреччині
18 пакет санкцій вдарить не лише по Індії, але й по Туреччині. Досі санкції ЄС дозволяли купувати продукти з російської нафти, якщо вони були суттєво перероблені. Однак у Туреччині деякі підприємства лише вдавали, що постачають такий товар до Європи. Окремі термінали, не маючи переробних потужностей, значно збільшили закупівлі російської сирої нафти та палива, одночасно нарощуючи експорт до ЄС.
Від початку ембарго в лютому 2023 р. до кінця лютого 2024 р. Туреччина імпортувала російських нафтопродуктів на 17,6 млрд євро - на 105% більше, ніж за попередній аналогічний період. Водночас експорт палива до ЄС зріс на 107%, підрахували у 2024 р. у Центрі дослідження демократії та Центрі дослідження енергетики і чистого повітря (CREA).
За даними CREA, від введення ембарго ЄС на російську нафту до червня 2025 р. Туреччина стала найбільшим покупцем російських нафтопродуктів – 26% загального експорту Росії на суму майже 40 млрд дол.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
