Рада ввела штрафи для ЗМІ: не можна згадувати, кого захищав адвокат (Відео)

Верховна Рада України ухвалила скандальний законопроєкт, який запроваджує штрафи для журналістів та активістів за публічне ототожнення адвоката з його клієнтом. Зокрема, згадки в матеріалах про те, що адвокат представляв інтереси таких осіб як Ілля Кива, Віктор Янукович або Вячеслав Богуслаєв, тепер можуть стати підставою для грошового покарання.
Авторство законопроєкту пов'язують з нардепами Григорієм Мамкою та Максимом Бужанським. А просували ініціативу, як припускають, наближені до Андрія Портнова особи.
За словами співзасновниці громадської ініціативи "Голка" Ірини Федорів, такі законодавчі зміни небезпечні, адже унеможливлять публічне інформування виборців про минуле осіб, що балотуються, зокрема, якщо ці особи були адвокатами одіозних політичних фігур.
“От коли ми захочемо сказати, що Олексій Шевчук – це адвокат Іллі Киви. А Ростислав Кравець – адвокат Богуслаєва, а ми знаємо, що це Мотор Січ і звинувачення були, що у нас двигуни відправлялись у ворожу країну… настають вибори, і вам треба проінформувати суспільство, а який же шлях був у цієї людини. Я думаю, для виборців важливо розуміти, що людина, яка балотується в депутати Київради, була адвокатом Киви", – каже Федорів.
Штрафи — для журналістів і посадовців
Згідно із законом, за таке “ототожнення” журналістам доведеться заплатити штраф від 3400 до 5100 грн. Якщо ж таке "порушення" буде повторено протягом року – штраф збільшується до 10200-13600 грн. Для посадовців штрафи ще більші – до 6800 грн.
Процедура накладання штрафів передбачає, що ініціювати їх зможуть самі адвокати.
Нардепка Анастасія Радіна, голова антикорупційного комітету ВР, повідомила, що вже ініціювала блокуючу постанову для зупинення дії цього закону:
"Це не має нічого спільного зі свободою слова та преси, і виглядає як новий інструмент тиску на неугодних журналістів", – зазначила Радіна.
Юрчишин: "Журналістів знову намагаються врегулювати"
Законопроєкт не проходив комітет зі свободи слова, натомість його розглядали у комітеті з питань правоохоронної діяльності. Ярослав Юрчишин, голова комітету з питань свободи слова, заявив, що позицію журналістів при розробці документа не врахували:
"Журналістів знову намагаються врегулювати, не почувши їх. Адвокатське лобі дуже чітко відстояло позицію, що журналіста можна притягнути до відповідальності за ототожнення адвоката з клієнтом".
Своєю чергою, Сергій Власенко з "Батьківщини" – один із авторів та захисників закону – закликав голову ВР Руслана Стефанчука підписати закон якомога швидше. Сам Власенко, який також має адвокатський досвід, вважає нові норми нормальними:
"Ніхто не забороняє згадувати адвокатів. Заборонено ототожнювати адвоката із клієнтом. Адвокат – як і лікар – це така робота, яка не завжди обирає собі клієнта. Якщо людина захищала Онопрієнка – серійного маніяка, це не означає, що адвокат підтримував Онопрієнка".
Опозиція: "Треба зробити все, щоб закон не набув сили"
Фракція "Європейська солідарність" повністю проігнорувала голосування. Їхній депутат Володимир Ар'єв заявив:
"Треба зробити все, щоб цей закон не набув повної сили".
Ірина Федорів пов'язує ініціативу з проросійськими силами, які вже не вперше намагаються обмежити свободу слова в Україні:
"У нас є Національна асоціація адвокатів України, НАУ. Її очолює соратниця Медведчука Лілія Ізовітова. 12 років тому Портнов пролобіював закон про адвокатуру. Уже Портнова нема, а закон ще є. Ми бачимо ще один камінчик із боку цієї медведчуківсько-портновської спільноти, що вони намагаються в інформаційному полі закрити нам рота".
На завершення, головний редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко зазначив:
"Книга Вахтанга Кіпіані про роль Медведчука як адвоката (а реальності – обвинувачувача) Стуса – стає протизаконною. Закон 12320 запроваджує цензуру через покарання за такі згадки".
У комітеті зі свободи слова пообіцяли звертатися до міжнародних партнерів по оцінку закону. Також закликатимуть президента Зеленського ветувати документ. Та чи піде на це глава держави – невідомо. Адже, як нагадують журналісти, вже понад пів року Володимир Зеленський не підписує закон про повноцінний доступ ЗМІ до парламенту: зокрема, відвідування кулуарів, комітетів, повернення трансляцій засідань ВР.
Ганна Рибалка, "5 канал"
Дивіться також :
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
