Списання боргів за комуналку: чи можливо це зробити і як само

Під час війни в багатьох українців накопичилися борги за комуналку. Тож громадян цікавіть відповідь на питання, чи можна списати ці борги і як саме це зробити.
За словами адвокатки Олени Воронкової, для деяких категорій громадян існує можливість уникнути сплати повної суми накопиченого боргу, повідомляє "Уніан".
Мова йде про тих, хто більше 30 днів не проживав в квартирі чи будинку, але тільки при наявності підтверджуючих документів. "Якщо в особи є документи, які підтверджують, що вона справді була не вдома, то в неї є можливість домогтися списання боргів, які нараховували безпосередньо за користування деякими комунальними послугами, - зауважує адвокатка. - Це передбачено п. 6 ч. 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Але йдеться не про всі види послуг. Так, за постачання тепла, послуги з управління багатоквартирним будинком та ті нарахування, які були зроблені згідно з показами лічильників, доведеться платити навіть тим, хто давно не був вдома.
Як списати частину боргу за комуналку?
Щоб мати змогу списати частину боргу, що накопичився під час відсутності, треба подати заявку у довільній формі до постачальників комунальних послуг.
До такої заяви необхідно прикласти документи, які можуть підтвердити факт відсутності мешканців в житлі. Це може бути довідка ВПО або копія закордонного паспорту з відміткою про виїзд за межі країни.
Крім того, треба надати постачальнику комунальних послуг копію паспорта, довідки ІПН та договору з компанією-постачальником.
"Заяву у двох примірниках з рештою документів потрібно віднести на рецепцію компанії-постачальника комунальних послуг, віддати до канцелярії або подати через приймальне вікно та обов'язково прослідкувати (!), щоб на другому примірнику документу поставили відмітку про те, що його прийнято, інакше ви потім ніяк не доведете, що щось подавали. Ще документи можна відправити "Укрпоштою" цінним листом з описом вкладення", - зазначає пані Воронкова.
Хто ще може не сплачувати заборгованність за житло?
За словами адвокатки, звільняються від сплати заборгованості ті, чиє житло було зруйновано через війну. В цьому випадку мова йде лише про ті нарахування, що відбулися вже після знищення домівки.
Для того щоб списати борг, громадяни, чиє житло було зруйновано, також мають надати заяву та пакет документів постачальнику комунальних послуг. До нього ще необхідно додати копії довідки або акта від правоохоронців для підтвердження факта руйнування житла.
Списати борг за комуналку можна й в тому випадку, якщо з моменту його накопичення минуло хоча б три роки. Але тільки в тому випадку, якщо компанія-постачальник подала відповідний судовий позов.
"Приміром, людина не платить за якусь комунальну послугу з 2021 року, і в період з 2021-го до 2025-го їй нараховано 50 тисяч гривень боргу (по 10 тисяч грн на рік). Якщо компанія-постачальник подасть до суду на людину у 2025 році, то списати можуть за позовною давністю борги за 2021 і 2022 роки. Решту коштів суд присудить до стягнення", - пояснює адвокатка.
Слід також зазначити, що під час дії воєнного стану з мешканців районів, в яких відбуваються бойові дії, та окупованих територій, згідно з постановою Кабінету Міністрів № 206, заборгованість за комунальні послуги стягувати в судовому порядку заборонено.
Раніше портал Знай писав Бронювання від мобілізації: юристи роз'яснили важливу деталь.
Крім того, ми повідомляли Субсидії за новими правилами: ВПО спростили доступ до допомоги - кому дадуть пільги.
Також портал інформував Поліція і ТЦК почнуть "полювання" за цими чоловіками: кого можуть затримати серед вулиці.
Останні новини
