Риплять гальма? Чи завжди це небезпечно, і коли бити на сполох: поради водіям

Конструктори сучасних авто приділяють масу зусиль, аби гальма працювали не тільки ефективно, а й комфортно. І якщо вже вони пищать на всю вулицю, то проблема справді не абияка.
Про те, якими неприємностями може закінчитися безневинний писк гальмів, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Гальма риплять і це нормально?Гальма пищать завжди - просто зазвичай ми цього не чуємо. З технічної точки зору скрип чи писк гальм явище абсолютно природне, адже звук - це вібрації, які супроводжують сам процес гальмування.
Під час гальмування колодка буквально "прилипає" до гальмівного диска (барабана) на коротку мить, потім відривається і колесо провертається на якусь тисячну частку оберта, тоді знов "прилипає"… І це повторюється сотні або тисячі разів за секунду.
У певному діапазоні частот такі повторювані контакти починають звучати як писк.
Щоб усунути ці звуки, інженери намагаються змістити частоту вібрацій у ту зону, яка недоступна для людського слуху. Саме тому сучасні колодки мають:
- скошені краї фрикційної поверхні;
- проточки впоперек накладки;
- шумозаглушувальні пластини ззаду;
- пружини, скоби та тягарці у потрібних точках.
Фото: один з рецептів позбутися рипіння при гальмуванні - замінити диски та колодки на деталі однієї марки (unsplash.com)
Навіть на справному авто можуть виникати скрипи, якщо антишумові елементи не працюють належним чином. Ось найпоширеніші причини:
- Колодки низької якості - дешеві або неправильно виготовлені.
- Нові колодки ще не притерлися до диска - звук зникає після кількох сотень кілометрів.
- Невідповідність матеріалів диска і колодок. Іноді буває потрібна заміна одного з компонентів, щоб всі вони були одного бренду і однієї лінійки.
- Зношення або корозія і втрата антискрипних елементів - пружин, тягарців, пластин тощо.
- Повний знос колодки. В результаті по диску (барабану) працює вже метал, а не фрикційний матеріал. На деяких колодках є спеціальний металевий сигналізатор, який починає скреготати раніше, ніж фрикційна накладка остаточно зітреться.
- Бруд або камінці в механізмі. Навіть дрібна частинка може створити скрегіт.
- Заклинювання колодки через іржу або бруд на напрямних. Проблема лікується розбиранням та очищуванням.
- Дефекти диска. Тріщини, викривлення або нерівності диска спочатку провокують писк, а потім призводять до руйнування деталі, заклинювання колеса на швидкості, розвороту машини та аварії.
- Неправильно затягнуті болти колеса. Так, нерівномірно чи з надмірним зусиллям затягнути колісні болта (гайки) спричиняють деформацію диска - гальмівного!.
ВисновокГальма - одна з найнадійніших систем автомобіля, яка довго не відмовляє навіть на дуже зношеному, занедбаному автомобілі. Тому якщо вже вона починає подавати такий відвертий сигнал тривоги, як писк, варто на нього негайно відреагувати - не зволікайте, відправляйтесь на діагностику.
Найчастіше нічого критичного не виявляється, однак цілком можливо, що виникла проблема. Наприклад, зношена до металу колодка може вказувати на несправність супорта, а це вже загрожує серйозними витратами та ризиками.
Раніше в нашій публікації ми розповідали автомобілістам, за якими ознаками обирати надійний вживаний автомобіль.
Також у наших публікаціях нещодавно ми застерігали споживачів від п’яти грубих помилок, які роблять автомобілісти при виборі типу кузова.
А про три найефективніші прийоми обману клієнтів на СТО ми розповідали в нашому окремому матеріалі.
При підготовці статті були використані матеріали TUV Nord та Autobild.
Останні новини
