Тіньовий флот рф: маршрут із Мурманська до Китаю і змінені прапори після санкцій США – розслідування (Відео)
Приватна аналітична компанія Dallas отримала доступ до десятків архівів капітанів російського танкерного флоту, включно з підсанкційними компаніями "Совкомфлот", "Роснефтефлот", RPK Nord тощо. У співпраці з центром "Миротворець", що надав пакет даних понад 60 ідентифікованих капітанів тіньового флоту рф, експерти простежили маршрут одного з танкерів – SABLE – від Баренцового моря до Китаю.
Російська агресія проти України триває четвертий рік і значною мірою фінансується за рахунок торгівлі енергоресурсами. Після введення обмежень G7 на російську нафту кремль створив мережу суден, які транспортують сировину в обхід санкцій. Її назвали "тіньовим флотом". За даними української розвідки, ці судна вимикають ідентифікатори, змінюють навігаційні дані, перевалюють нафту вночі без світла, йдуть під чужими прапорами та оформлюються на фіктивні компанії.
Нафтовий маршрут танкера SABLE
Один із таких суден – танкер SUEZ VASILIS (IMO 9524451), збудований у 2011 році. За декілька років він декілька разів змінював власника, менеджера, прапор і назву. У листопаді 2022 року став SABLE під прапором Панами.
5 листопада 2023 року капітан Міхаїл Гущін підписав контракт із компанією Prominent Shipmanagement Limited у порту Приморськ (Ленінградська область). Судно здійснило перехід із Приморська до М'янми, зупиняючись біля Мальти. За наявними даними, танкер за керівництва Гущіна принаймні двічі ходив у Китай.
Один із маршрутів – Приморськ – Чжоушань (КНР) – мав орієнтовну дату прибуття 20 грудня 2023 року. 19 грудня капітан вже отримав лист із вказівкою прямувати до Суецького каналу. Запланованим вантажем була 140-тисячна партія арктичної нафти марки "Новий порт".
Спуфінг, диверсії та підозріла зупинка біля Норвегії
24 січня 2024 року навігаційна система судна показувала координати в протоці Скагеррак, хоча візуально судно перебувало біля берегів Норвегії. Через шість днів координати майже не змінилися. Така невідповідність викликала підозри щодо використання спуфінгу навігаційних даних, про який раніше повідомляло українське ГУР.
За інформацією військової розвідки, російські танкери беруть участь у розвідці й диверсіях, зокрема в Балтійському морі, стежачи за підводними кабелями та інфраструктурою країн НАТО.
Нафтові перевалки, Китай і нові санкції
У лютому SABLE завантажила 140 тис. тонн арктичної нафти ARCO в Кольській затоці. Пунктом призначення був порт Шуйдонг (КНР), куди танкер прибув у березні 2024 року. Дані підтверджуються листуванням Гущіна та формами, заповненими в китайському порту.
10 січня 2025 року США наклали санкції на SABLE та його менеджера. росія відреагувала швидко – 1 лютого танкер отримав нову назву SABINA під прапором Барбадосу, а з 1 травня – Коморських Островів. Менеджера теж змінили.
Станом на червень 2025 року той самий танкер знову вирушив у Китай, пройшовши через Сингапур і рухаючись до Суецького каналу.
Чому санкцій недостатньо
Хоча санкції США дали результат – росія витрачає ресурси на реєстрацію, зміну назв, менеджерів і прапорів – постачання нафти триває. SABINA перебуває лише під санкціями США, тоді як ЄС та Велика Британія досі не внесли судно до своїх списків. Це, на думку аналітиків, потрібно негайно виправити.
Серед додаткових заходів: заборона заходу танкерів у порти, перевірка страхових документів, санкції проти банків, що беруть участь у схемах.
Як реагує світ
Австралія вже долучилася до санкцій проти тіньового флоту. ОАЕ заборонили приймати судна під прапором Есватіні. Німеччина з липня 2025 року посилила перевірку танкерів у своїх водах.
Однак Китай продовжує приймати нафту у відкритому морі. І навіть після офіційної заборони, російська нафта продовжує потрапляти до китайських берегів.
Водночас рф нарощує супровід танкерів військовими кораблями, як це сталося у травні 2025 року під час інциденту біля Гогланда, коли росія підняла в повітря винищувач Су-35С для захисту танкера, який відмовився підкоритися військово-морським силам Естонії.
Висновок
Російський "тіньовий флот" – це наслідок недостатньо жорсткої реакції світу на нафтовий експорт рф. Лише дешевша російська нафта і вторинні санкції проти її покупців можуть дійсно вплинути на здатність кремля фінансувати війну.
Дивіться також :
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
