Рекорд щодень: чи буде летіти по 1000 Шахедів за ніч

"Свідомий і підлий терор"
Перший сумний рекорд було встановлено в ніч проти 9 липня. Начальник управління комунікацій Повітряних сил Юрій Ігнат у телемарафоні повідомив, що такої кількості засобів повітряного нападу ворог ще не застосовував. Удар тривав з 20:00 8 липня і сягнув піку в ніч проти 9 липня. В повітряному просторі України було 728 безпілотників та 13 ракет різних типів. Загалом було знешкоджено 718 засобів повітряного нападу ворога. Основний напрямок удару – Луцьк.
Українці звикли, що за масованою атакою є пару днів на перепочинок. Однак у ворога були інші плани. Вже у ніч проти 10 липня ворог знову атакував Україну 415-ма засобами повітряного нападу. Серед них 397 Шахедів, 8 балістичних ракет "Іскандер-М", 6 Х-101, 4 ракети з С-300. Основний напрямок удару - Київ.
Ніч проти 11 липня була відносно спокійною. Вже наступного вечора на територію України полетіли 26 ракет та 597 безпілотників. Під ударом знову були західні області нашої держави.
Рекордні атаки останніх днів прокоментував президент Володимир Зеленський. За словами очільника держави, противник продовжує застосовувати свою специфічну тактику терору проти України, завдаючи ударів концентровано по тому чи іншому місту або регіону. Окрім того, у кожній атаці російська армія продовжує використовувати сотні спеціальних дронів-імітаторів. Їхнє завдання – перевантажити ППО та ускладнити збиття саме ударних безпілотників.
"Це їхній свідомий і підлий терор… Ми робимо все, щоб Україна отримала якнайбільше засобів для збиття дронів, для збиття ракет", – зауважив український президент.
Політолог Тарас Загородній також переконаний, що росіяни атакують Україну не лише для того, аби знищити військові об'єкти. На думку експерта, окупантам вигідно одночасно тероризувати і українців.
На думку політолога, яку він висловив в ефірі 24 каналу, зараз в нашій країні немає жодного безпечного міста. Росіяни системно займались своєю оборонною промисловістю та змогли масштабувати об'єми виробництва "Шахедів".
І за прогнозами, безпілотників буде тільки більше.
Плани на 1000 Шахедів
На початку липня видання The Telegraph зробило оцінку ВПК РФ, зокрема можливостей по дронах. Аналітики дійшли до висновків, що вже незабаром росіяни зможуть запускати по українських містах 1000 ракет і безпілотників за одну ніч.
Видання повідомило, що російська оборонна промисловість, яку підтримують китайські фірми і допомагають ухилятися від західних санкцій, тепер накопичує достатньо зброї, щоб витримати щонайменше ще два роки війни, а виробництво дронів тільки в травні зросло на 17%.
Про 1000 шахедів на добу пишуть і аналітики.
"Під тиском нарощування масового застосування ворогом дешевого, але всюди досяжного шахеда, усі варіанти вдосконалення котрого ми оперативно не передбачимо. Буде і 1000 одиниць на добу, і більше. Нікого не лякаю. Аналіз розвідданих. Холодною головою увімкнути клепку слід. Негайно і усім, хто у темі", – заявив командувач Сил безпілотних систем (СБС) з позивним "Мадяр".
Військовий експерт Павло Нарожний в ефірі Radio NV також заявив, що Росія може налагодити запуск до 1000 дронів-камікадзе Шахед за одну ніч. Однак це не означає, що таке буде щоночі. Нарожний окреслив нову стратегію ворога: періодичні запуски великої кількості дронів (раз на 3-5 ночей) разом зі щоденними ударами невеликими групами безпілотників. Плюс не всі з 1000 дронів будуть ударними – частина складатиметься з імітаційних БпЛА.
Експерт також вважає, що нова тактика атак вдень і вночі має на меті не лише ураження інфраструктури, а й виснаження української ППО, яка змушена щодня реагувати на повітряні загрози. Постійна бойова готовність, багатогодинні повітряні тривоги та нестача відпочинку у військових знижують ефективність захисту неба.
Також варто зауважити, що росіяни навряд чи швидко налагодять виробництво для того, аби запускати по 1000 Шахедів за ніч.
"Росіяни раніше виготовляли до 120 БПЛА Shahed щодня. Дійти до 300-500 одиниць відразу неможливо. Збільшення їхніх атак буде поступовим. Тобто вони масштабуватимуть атаки України на 10-20% щомісяця. Можливо й у декілька місяців", – каже в ефірі Еспресо військовослужбовець ЗСУ, засновник компанії-виробника дронів Перший контакт, голова правління Альянсу Нова енергія України Валерій Боровик.
Утім Україна має готуватися до одночасної атаки у 1000 дронів, зауважив експерт. І постає питання: як ефективно їм протидіяти?
Зенітні дрони та кінетичні ракети
Слід зауважити, що ефективність мобільних вогневих груп зі збивання Шахедів сильно впала, і це визнають всі експерти. Це сталось з декількох причин. По-перше, Росія удосконалила Шахеди та змінила тактику їх застосування, що значно знизило ефективність МВГ. Як розповідає експерт із систем РЕБ і зв'язку Сергій "Флеш" Бескрестнов, РФ почала запускати дрони на висоті 2-4 кілометрів, де наземним групам вже важко їх збивати. Як наслідок, знизилась ефективність цього підвиду протиповітряної оборони.
По-друге, віднедавна росіяни встановили на свої безпілотники китайські двигуни, що дозволило збільшити їхню швидкість, та й загалом, значно збільшили кількість БпЛА під час атак, каже експерт з авіації Костянтин Криволап в ефірі 24 каналу.
А деякі експерти заявляють, що МВГ ніколи не були достатньо ефективними. Як зазначив експерт з БпЛА, волонтер, письменник Олександр Карпюк на псевдо "Серж Марко" в інтерв'ю Радіо Свобода, в Повітряних силах є близько тисячі екіпажів, на які не припадає навіть один відсоток фактично зафіксованих уражень дронів. Аби збити БпЛА, каже експерт, кулеметник повинен опинитися у доволі унікальних умовах.
"Ти виїхав, постояв з кулеметом, поїхав назад. І так роблять сотні екіпажів щодня. Вони виїжджають, дивляться в небо і потім повертаються назад", - каже Карпюк.
Тому дієвим рішенням мають стати зенітні дрони (дрони-перехоплювачі), які можуть збивати Шахеди. За словами Карпюка, варто з самого початку було робити ставку на них, а не на МВГ. Він додав, що в Україні є рішення щодо зенітних дронів, але проблема в тому, що не розбудовано систему. Тобто, треба було використовувати час, поки РФ нарощувала виробництво дронів, аби організувати "учебки" та розпланувати штатні підрозділи по Україні. За словами Карпюка, проблема не в тому, щоб розробити зенітний дрон, а в тому, щоб правильно все скоординувати.
На початку липня головкомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що відбувається розвиток напрямку дронів-перехоплювачів. За його словами, формуються нові екіпажі та навчаються винищувачі. А 13 липня Зеленський відзвітував, що вже є сотні збиттів Шахедів за цей тиждень, саме дронами-перехоплювачами. Він заявив: кожна зустріч із партнерами на цьому тижні була про масштабування цієї технології.
Втім експерти закликають думати не лише про розвиток зенітних БпЛА.
"Ми маємо налагодити виробництво не тільки дронів-перехоплювачів, а й працювати над виробництвом ракет кінетичного знешкодження, які можуть працювати на висоті 2000 метрів", – зауважив Валерій Боровик.
А виробник засобів РЕБ Анатолій Храпчинський в ефірі Українського радіо констатує: саме комплексний підхід до захисту українського неба є найдієвішим, тому що треба бути готовим до будь-якої загрози, яку може запровадити ворог. В Україні потрібна аналітична складова, яка допоможе якісно проаналізувати і побачити можливі дії з боку ворога.
Тобто, не тільки дроновим перехоплювачем єдиним, каже Храпчинський: є ще низка інших засобів, які можуть суттєво допомогти. Це зокрема локалізація виробничих потужностей, які допоможуть виробляти власну систему захисту і свої засоби для ураження ворожих дронів.
Валерія Шипуля
Останні новини
