UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Цінові парадокси: чому інфляція не вписується в правила

glavcom.ua
Fri, 11 Jul 2025 09:20:00 +0300
Цінові парадокси: чому інфляція не вписується в правила

У червні темпи приросту інфляції дещо знизилися . До попереднього місяця інфляція зросла на 0,8%, а в річному вимірі склала 14,3% (проти 1,3% та 15,9% відповідно у травні). Середньомісячні темпи інфляції у нас уже рік тримаються на рівні +1,0%. Червневе зниження темпів приросту інфляції було недостатнім, щоб вийти на прогнозні показники НБУ для першого півріччя 2025 року. Квітневий прогноз НБУ передбачав інфляцію 13,8%, а прогноз річної давнини – 9,8%. Таким чином похибка інфляційних прогнозів НБУ на 2-місячному горизонті складає 4%, а на річному горизонті – 32%.

Структура інфляції . Варіація приростів цін в розрізі окремих товарів та послуг становить понад 30 відс. пунктів, що говорить про домінування немонетарних (ситуативних) факторів інфляції в її динаміці.

Вже рік ціни на комунальні послуги (електроенергію, газ, опалення, воду) залишаються фіксованими. Значною мірю було знижено вплив девальваційно-інфляційної спіралі на інфляцію (річна девальвація гривні до долара США склала лише +3%).

Однак, інфляційну естафету перехопили продовольчі товари: зростання цін понад 20% зафіксовано на яйця (+59%), хліб (+22%), овочі (+24%), фрукти (+52%), вершкове масло (+28%), олію соняшникову (+34%), молоко (+21%), м'ясо (+23%).

Натомість, майже відсутній приріст цін на послуги відпочинку (+1%), комунальні послуги (+2%), предмети домашнього вжитку та побутову техніку (+2%), залізничний пасажирський транспорт (+1%), автомобільне паливо (+3%). Впали ціни на одяг та взуття (-5%).

Ключова риса української інфляції – переважно витратний характер приросту цін. Численні неринкові чинники (воєнні руйнування, погодні чинники, підвищення тарифів) зумовили зростання оптових цін промислових виробників за рік на 29%, що формує вагомий тиск на ціни споживчого ринку. Витратні фактори інфляції не реагують на зміну ключової ставки. Перенесення росту проміжних витрат виробників на ціни реалізації відбувається незалежно від зміни вартості кредитних ресурсів.

У той же час споживчий попит на душу населення залишається нижчим довоєнного рівня (лише 91%). Споживчий попит поступово відновлюється, однак внаслідок дії воєнних факторів він залишається асиметричним і представлений переважно товарами першої необхідності.

Вплив монетарної політики на інфляцію. НБУ вже третій рік поспіль зберігає ультражорсткі параметри монетарної політики. З 7 березня ключову ставку підвищено до 15,5% річних, а з 4 квітня ставку за 3-міс. депсертифікатами збільшено до 19,0% річних.

Однак, ключова процентна ставка НБУ не здатна помітно вплинути на інфляцію із-за домінування витратних чинників інфляції та слабкості трансмісійних каналів монетарної політики (кредитного, валютного, фондового, депозитного). Банки за воєнні роки так і не змогли залучити вагомих обсягів гривневих депозитів у банківську систему. Зараз строкові гривневі депозити населення становлять лише 6% від споживчих витрат. За 5 місяців 2025 року гривневі строкові депозити населення зросли лише на 23 млрд грн, при тому що на придбання іноземної валюти населення витратило 135 млрд грн за цей же період.

Вплив валютної політики на інфляцію . З жовтня 2023 року НБУ реалізує політику керовано гнучкого валютного курсу. З того часу гривня девальвувала на 14% відносно долара США і на 24% відносно Євро. Це спричинило виникнення девальваційно-інфляційної спіралі. Тобто політика валютної лібералізації виступила додатковим проінфляційним чинником в Україні. Наразі облікова ставка не впливає на валютний канал монетарної трансмісії, оскільки девальвація гривні відбувається внаслідок директивних рішень НБУ щодо валютних інтервенцій, а не внаслідок ринкових коливань обмінного курсу.

Фактор фіскального дефіциту . Фіскальний дефіцит залишається високим (понад 20% ВВП) і має проінфляційний вплив. Водночас стримуючими фактором фіскальної інфляції є переважно оборонний характер фіскального дефіциту та пригнічення споживчого попиту факторами воєнної невизначеності. Облікова ставка не впливає на фіскальний канал інфляційної динаміки, оскільки розмір фіскального дефіциту диктується воєнними потребами, а не міркуваннями вартості внутрішніх запозичень. До того ж понад 90% фіскального дефіциту покривається із зовнішніх джерел, на доступність яких не впливає облікова ставка НБУ.

Фактор воєнної інфляції . Облікова ставка НБУ не може впливати на дію воєнних факторів інфляції, які є неринковими по своїй природі. Під впливом війни змінюються пріоритети у споживчих настроях населення та компоненти витрат виробників. Споживання критичних для життя товарів відбувається незалежно від розміру процентних ставок. У складі ціни товарів з’являються складові додаткових витрат на безпеку, логістику чи енергозабезпечення.

Про витрати на монетарну політику . Більшість проінфляційних чинників в Україні знаходиться поза межами дії монетарної політики НБУ, яка обходиться дуже дорого для платників податків. Витрати НБУ на монетарну політику за 2022-2025 рр. склали близько 250 млрд грн, в т.ч. у 2024 р. – 76 млрд грн, за 6 міс. 2025 р. – 40 млрд грн.

Інфляційні прогнози . За підсумками 2025 року НБУ очікує зниження інфляції до 8,7%, що вбачається малоймовірним, з огляду на ефекти перенесення цін виробників, погодні катаклізми та значний фіскальний тиск. Більш релевантним виглядає прогноз Мінекономіки, яке очікує інфляцію розміром 9,5% за підсумками року.

Похибка інфляційних прогнозів НБУ складає 30-50% на річному горизонті. Це говорить як про нерезультативність антиінфляційних інструментів монетарної політики, так і про неадекватність застосовуваних НБУ моделей інфляції, які орієнтовані на попит (згідно з класичними стандартами планування монетарної політики), і не містять факторів росту витрат.

Зараз на рівень інфляції чинять тиск як проінфляційні, так і дезінфляційні чинники.

  • Проінфляційні чинники – високий ріст цін виробників, погодні умови, значний фіскальний дефіцит, підвищення ставок окремих податків, відновлення відкладеного попиту у разі припинення воєнних дій, девальвація гривні до євро.
  • Дезінфляційні чинники – суттєве гальмування економічного росту (реальний ВВП за 5 міс. 2025 р. зріс лише на +1,0% проти попереднього року), збереження мораторію на підвищення ряду комунальних тарифів, відносна курсова стабільність (яка забезпечується валютними інтервенціями НБУ), стримування попиту внаслідок продовження воєнних дій. У найближчі місяці очікується деяка стабілізація рівня річної інфляції переважно із-за статистичного ефекту бази порівняння минулого року.

Інструменти подолання інфляції. З огляду на переважно структурний характер української інфляції її подолання повинне фокусуватися на застосування монетарних інструментів розширення пропозиції, а не звуження попиту. Потенціал монетарної політики слід використовувати у напрямку розвитку кредитування та інвестицій для розширення пропозиції товарів та послуг вітчизняного виробництва, що знижуватиме ризики структурної інфляції і водночас сприятиме розвитку кредитного каналу монетарної трансмісії.

Читати повністю

Останні новини

Росія закриває консульство Польщі у відповідь на «ворожі дії» Варшави
Росія закриває консульство Польщі у відповідь на «ворожі дії» Варшави
Російська Федерація закрива консульство Польщі, яке розташоване в Калінінграді. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на Міністерство закордонних справ РФ.Зовнішньополітичне відомс...
glavcom.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:54:14 +0300
Схема з «уявними» саджанцями: головний агроном комунального підприємства у Києві отримав підозру
Схема з «уявними» саджанцями: головний агроном комунального підприємства у Києві отримав підозру
У Святошинському районі Кива викрили схему розтрати бюджетних коштів, повязану із закупівлею рослин для озеленення. Головному агроному комунального підпримства повідомили про підозру у службовій...
glavcom.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:54:00 +0300
Північна Корея забезпечує для Росії майже половину боєприпасів, - Буданов
Північна Корея забезпечує для Росії майже половину боєприпасів, - Буданов
Корейська Народно-Демократична Республіка КНДР сьогодні постача російських боприпасів для повномасштабної війни в Україні. Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на керівника Головного...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:53:44 +0300
РФ має політичну мету увійти углиб Дніпровщини на 10 км, - Буданов
РФ має політичну мету увійти углиб Дніпровщини на 10 км, - Буданов
Про це розповів начальник ГУР МО Кирило Буданов в інтервю Bloomberg.Для Росії нереально захопити всю Донецьку область до кінця року. Російські війська мають політичну мету оголосити, що вони увій...
espreso.tv
Fri, 11 Jul 2025 15:53:00 +0300
Постраждалих ще більше: з'явилися фото наслідків удару РФ по Одесі
Постраждалих ще більше: з'явилися фото наслідків удару РФ по Одесі
До одинадцяти зросло число постраждалих унаслідок удару, завданого російськими військовими по Одесі вдень, липня. Рятувальники показали фото з місця влучання.Про це повідомля РБК-Україна з пос...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:51:43 +0300
Кличко вийшов із новою заявою про посилення політичного тиску: що сказав
Кличко вийшов із новою заявою про посилення політичного тиску: що сказав
Вручення в один день підозр одразу двом представникам київської влади за надуманими приводами - свідчення того, що політичний тиск посилються. За ці незаконні дії рано чи пізно доведеться відповід...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:51:42 +0300
Продукти, якими не варто зловживати влітку, щоб не отримати проблеми з кишечником
Продукти, якими не варто зловживати влітку, щоб не отримати проблеми з кишечником
Влітку більше хочеться не важкої ситної їжі, а фруктів, холодних напоїв,nbspморозиваnbsp та легких салатів. Звучить корисно, але не все легке корисне для кишечника.Портал Interia Kobieta повід...
nashe.znaj.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:50:00 +0300
"Динамо" в підготовці до ЛЧ розійшлося миром з колишнім чемпіоном Англії (відео)
"Динамо" в підготовці до ЛЧ розійшлося миром з колишнім чемпіоном Англії (відео)
Київське Динамо, що проводить тренувальний збір у Австрії, в черговому контрольному матчі зіграло внічию з англійським Вест Бромвічем.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на офіційний са...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:47:36 +0300
Польський злотий подешевшав до гривні
Польський злотий подешевшав до гривні
Національний банк України НБУ знизив курс польського злотого до гривні. Злотий подешевшав після зростання напередодні.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на дані на сайті регулятора....
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:47:09 +0300
Дитина загубилася дорогою додому: у Дніпрі на зупинці виявили схвильованого хлопчика
Дитина загубилася дорогою додому: у Дніпрі на зупинці виявили схвильованого хлопчика
Про це повідомля Патрульна поліція Дніпропетровської області, переда RegioNews.Чоловік повідомив, що на зупинці громадського транспорту він побачив самотню малолітню дитину, яка, ймовірно, загу...
regionews.ua
Fri, 11 Jul 2025 15:46:12 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Тривожне пророцтво Ванги на 2025 рік: що чекає на Україну – прорив чи прірва?
Тривожне пророцтво Ванги на 2025 рік: що чекає на Україну – прорив чи прірва?
Операція РФ у газопроводі під Суджею: окупанти відкрили шокуючу правду
«Сюрприз» для Путіна вже скоро. Трамп назвав дату
Штраф до 1 700 і серйозні обмеженні: чоловіків попередили через мобілізацію, навіть якщо все в порядку в ТЦК
Замість в'язниці - бронь і особиста охорона: мажор-вбивця Тигран Енгібарян побудував незаконний бізнес у столиці та продовжує чинити свавілля
Пекін відреагував на затримання китайських шпигунів в Україні
У Держдепі прокоментували «нові пропозиції» Лаврова щодо України
Трамп назвав умови застосування санкцій проти Росії
Розчарований у Росії: Трамп анонсував важливу заяву
Буде, як скаже Трамп: у Держдепі прокоментували "нові ідеї" Лаврова щодо України
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми