Роботи в коридорах і зарплата від 5 тисяч євро: що найбільше вражає в лікарнях Швеції

Модель медицини Швеції суттєво відрізняється від української. У ній, зокрема, пацієнт стоїть на першому місці, а забезпеченість і постійний розвиток медичного персоналу є запорукою успіху.
Про це в коментарі РБК-Україна розповіли українські лікарі, які побували на стажуванні у Швеції.
Лікарня як середовище турботиУ Швеції лікарня починає лікувати ще до того, як пацієнт потрапляє до лікаря. Простір тут - частина терапії.
Медичні заклади проєктують за участі пацієнтів, лікарів, архітекторів і психологів: світлі зали очікування, внутрішні дворики, сімейні кімнати з кухнями, тиша й природне світло, які знижують тривожність. У деяких лікарнях - окремі апартаменти для родичів пацієнта.
Роботи в коридорах і самокати для лікарівУ шведських медзакладах робота автоматизована: стерильну білизну, інструменти й ліки транспортують роботизовані візки, що знижує ризики інфекцій і зменшує навантаження на персонал.
Лікарі пересуваються між корпусами на електросамокатах з відсіками для медичних матеріалів. А деякі медичні кластери мають навіть власні гелікоптери для екстреної допомоги.
У лікарнях Швеції в коридорах їздять роботи (фото надане пресслужбою)
Пацієнт - партнерШведська система охорони здоров'я інтегрує пацієнта в процес ухвалення рішень. У країні діють пацієнтські ради, до яких входять представники вразливих груп.
Їхня думка враховується при плануванні медичних послуг, змінах графіків роботи лікарень чи відкритті нових відділень.
Первинка - понад усеПонад 80% усіх звернень у Швеції вирішують на рівні сімейних лікарів. Госпіталізація - це крайній варіант. Первинна ланка повинна бути не просто кваліфікованою, а й доброзичливою та доступною.
Українські лікарі на стажуванні у Швеції (фото надане пресслужбою)
Прозоре фінансування і чесні зарплатиМедична система фінансується коштом податків. Пацієнт сплачує фіксовану суму (10-30 євро) за прийом, але після витрат у 120 євро всі послуги безкоштовні.
При цьому винагороджуються не послуги, а результати: медзаклади отримують кошти за досягнення конкретних медичних цілей.
Лікарі заробляють від 5 000 до 7 000 євро, медсестри - близько 3 000. Надбавки нараховуються за наставництво, якість і участь у трансформаціях. Постійне навчання - обов'язок кожного.
Вас також може зацікавити:
- Чому дітей із психічними розладами не госпіталізують до психлікарень
- В Україні планують залишити лише один вид соцдопомоги
- Чи можуть дітям без щеплень заборонити ходити в школу та садок
Останні новини
