Китай більше не прикидається нейтральним: що насправді означає заява глави МЗС КНР щодо війни росії проти України (Відео)

Китай більше не ховається. У виданні South China Morning Post з'явилася сенсаційна заява керівника МЗС Китаю: Пекін не може дозволити росії програти війну. Вперше таку позицію озвучили відкрито, хоча й у кулуарній розмові з представницею ЄС Каєю Каллас. Мовляв, Сполучені Штати тоді повністю перемкнуть свою увагу на Китай. Що це означає для України і як реагує Захід – дивіться в матеріалі журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
Китай відкрито грає російською картою
Китай більше не ховається за маскою нейтралітету у війні росії проти України. Показовою стала заява міністра закордонних справ КНР Ван Ї під час приватної розмови з головою Єврокомісії Каєю Каллас. Він заявив: Китай не може допустити поразки росії у цій війні. Причина проста – у разі краху Москви США перенесуть свою увагу на Пекін.
Хоча формально це не офіційна позиція китайського уряду, експерти переконані: справжня мета Пекіна зрозуміла між рядків.
"Китай вже починає більш відверто класти російську карту на стіл, демонструючи, що вони з росією партнери дуже близькі. І якщо хтось хоче отримати поступки від росії, то має вести перемовини й із КНР. Китай не хоче допустити поразки росії, бо ця поразка невигідна для інтересів Пекіна. Адже у такому разі США зосередяться на Індо-Тихоокеанському регіоні", – сказала директорка з розвитку партнерств ГО "Рада економічної безпеки України" Агія Загребельська.
До цього Пекін роками позиціонував себе миротворцем: говорив про нейтралітет, пропонував власні "мирні плани". Але за цими словами стояли факти – постачання деталей для дронів, обходження санкцій і торгівля з росією на мільярди доларів.
"Саме внесок Китаю дозволяє путінському режиму не лише уникати поразки, а й продовжувати наступальні дії проти України. Обхід західних санкцій відбувається здебільшого через Китай. Піднебесна активно постачає компоненти для дронів, кевлар та іншу продукцію, яка використовується російським військово-промисловим комплексом", – підкреслив політолог Ігор Чаленко.
Пекін і Москва синхронізують дії: спільні навчання й підтримка на міжнародній арені
Крім економічної та технічної підтримки, Китай і росія активно співпрацюють у політичній та військовій сферах. За повідомленнями азійських ЗМІ, Пекін і Кремль готують спільні навчання із залученням 600 військовослужбовців армії КНР.
"Китайські військові братимуть досвід у російської армії – очевидно, як боротися з Україною та арміями західного зразка. Китай, на жаль, не робить жодних посередницьких кроків для завершення цієї війни. Навпаки, він блокує будь-які ініціативи, які передбачають притягнення росії до відповідальності", – зазначив Чаленко.
Ба більше, Китай роками просуває власну платформу "Друзі миру", яка лише повторює офіційну кремлівську риторику.
Китай хоче зруйнувати західний світовий порядок, а росія – ключовий інструмент у цьому плані
Аналітики наголошують: справжня мета Пекіна – сформувати новий світовий порядок, де не буде місця західним цінностям – демократії, правам людини та верховенству права.
"Китай прагне змінити міжнародний порядок, заснований на правилах, переформатувати його за власними лекалами. Там, де права людини будуть атавізмом, а демократія зникне. росія у цьому процесі для Китаю – надзвичайно важливий партнер. Обидві країни поділяють спільне бачення майбутнього світу, де влада буде зосереджена у руках декількох автократій", – пояснила Загребельська.
"Роль росії у цьому розкладі одна – вона посилює ядерну спроможність Китаю. Пекін нарощує ядерний потенціал, але не такими темпами, щоб скласти конкуренцію США. Тому росія тимчасово потрібна як ядерний баланс для Китаю. Але в глобальній конкуренції основними суперниками залишаються Сполучені Штати та Китай. Сподіваємось, Європейський Союз і Україна також відіграватимуть свою роль у цьому процесі. І війна росії проти України не має випасти з пріоритетів Вашингтону, навіть якщо США зосередяться на Китаї", – додав колишній надзвичайний і повноважний посол України при НАТО Ігор Долгов.
Європа реагує жорстко: погрози санкціями та заклики до Пекіна
У Європейському Союзі заяву Ван Ї сприйняли різко. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала Китай чітко визначити свою позицію та зупинити підтримку російської агресії. Дипломати Франції, Німеччини та Литви висловили глибоке занепокоєння і вимагають пояснень від Пекіна.
Крім того, ЄС пригрозив санкціями проти китайських компаній, які постачають товари російському військово-промисловому комплексу.
Марта Шикула, "5 канал"
Дивіться також :
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
