Ціни знизяться, але не відразу: експерт розкрив, які продукти подешевшають ще до початку осені

Ціни на продукти харчування в Україні залишаються одним із найболючіших питань для населення. Після зростання вартості базових товарів у попередні сезони багато українців з тривогою очікують осені, коли ціни традиційно можуть піти вгору. Проте, як зазначив економіст Олег Пендзин, робити конкретні прогнози поки що зарано.
За словами експерта, головний фактор, який вплине на вартість продуктів восени 2025 року — це літній врожай. Саме він визначатиме, чи буде достатньо овочів, фруктів, зерна та інших аграрних товарів для внутрішнього ринку. У свою чергу, від пропозиції напряму залежить і ціна.
«Ми ж бачили, який був червень. Якщо минулого року у перший місяць літа середня температура була ледь не 35 градусів, то цього року — +20 і дощі. Тому потрібно дочекатися, коли фермери зберуть перші врожаї», — пояснив Пендзин.
Це означає, що наразі передчасно говорити про точні прогнози: можлива як стабілізація цін, так і новий виток подорожчання.
Перші висновки щодо ситуації на ринку можна буде робити вже на початку серпня. Тоді фермери почнуть збирати борщовий набір (картоплю, капусту, моркву, буряк, цибулю) — і стане зрозуміло, чи є дефіцит, або навпаки — надлишок.
Саме ці продукти найсильніше впливають на споживчий кошик українця. Якщо урожай буде гарним — є шанс, що ціни залишаться на нинішньому рівні або навіть трохи знизяться. Якщо ж умови для аграріїв погіршаться — варто чекати нового підвищення цін.
Крім врожаю, існують і інші фактори, які впливають на вартість продуктів:
-
Логістика та інфраструктура . Через війну постачання може бути ускладнене, особливо у прифронтових регіонах.
-
Витрати на пальне. Зростання цін на паливо підвищує собівартість доставки і, відповідно, кінцеву ціну на полицях.
-
Курс валют.Багато продуктів, добрив і техніки імпортуються, тож коливання курсу долара також позначається на цінах.
-
Інфляція та платоспроможність населення . У разі зниження доходів споживчий попит змінюється, що впливає і на цінову політику продавців.
Варто зазначити, що деякі категорії товарів уже перетворюються з базових на делікатеси. Зокрема, м’ясо — один з найважливіших джерел білка — вже вийшло за межі доступності для частини населення. Економічний тиск та зростання цін у магазинах робить цей продукт дедалі менш доступним для середньостатистичної української родини.
Ситуація на ринку продуктів восени 2025 року залишається невизначеною. Поки аграрії не зберуть основний урожай, говорити про здорожчання або здешевлення продуктів зарано. За словами експерта, ключовий момент — це серпень, коли можна буде робити перші реальні прогнози.
Нагадаємо, встигнете і наїстися, і законсервувати: українцям обіцяють знижки на продукти - що подешевшає найбільше
Раніше ми розповідали, що іноземний сир витісняє український: чи стане вітчизняний продукт делікатесом
Також, ціни "крадуть" апетит: у супермаркетах дорожчають макарони, вершкове масло та курятина
Останні новини
