Нічні кошмари та деменція: ті, хто часто бачить погані сни, під загрозою

Третину життя люди проводять уві сні, причому чверть цього часу витрачається на сновидіння. Отже, для середньостатистичної людини з тривалістю життя близько 73 років це становить трохи більше шести років сновидінь.
За словами Абідемі Отайку, клінічного наукового співробітника NIHR з неврології (Бірмінгемський університет), люди досі так мало знають про те, чому вони бачать сни, як мозок створює сни і, що важливо, яке значення сни можуть мати для здоров'я, особливо для здоров'я мозку, повідомляє портал Science Allert.
Дослідження, опубліковане в журналі eClinicalMedicine видання The Lancet, показало, що сни можуть розкрити дивовижну кількість інформації про здоров'я мозку. Більш конкретно, дослідження показало, що часті погані сни та нічні кошмари (погані сни, які змушують людину прокидатися) у середньому або старшому віці можуть бути пов'язані з підвищеним ризиком розвитку деменції.
Нічні кошмари та деменція
Так, були проаналізовані дані трьох великих американських досліджень в області здоров'я та старіння. У них взяли участь понад 600 людей віком від 35 до 64 років та 2600 людей віком від 79 років. На початку дослідження всі учасники не мали деменції, і за ними спостерігали в середньому дев'ять років для групи середнього віку та п'ять років для учасників старшого віку.
На початку дослідження учасники заповнили низку анкет, зокрема одну, в якій було запитання про те, як часто їм сняться погані сни та кошмари.
Науковці проаналізували дані, щоб з'ясувати, чи учасники, які на початку дослідження частіше бачили нічні кошмари, мали більше шансів згодом відчувати когнітивний спад (швидке погіршення пам'яті та навичок мислення з часом) та отримувати діагноз деменції.
Виявилося, що учасники середнього віку, які щотижня бачили нічні кошмари, мали в чотири рази більшу ймовірність зазнати когнітивного спаду ( передвісника деменції) протягом наступного десятиліття, тоді як у старших учасників деменція була діагностована вдвічі частіше.
Цікаво, що зв'язок між нічними кошмарами та майбутньою деменцією був набагато сильнішим у чоловіків, ніж у жінок. Наприклад, літні чоловіки, яким снилися кошмари щотижня, мали в п'ять разів більший ризик розвитку деменції порівняно зі літніми чоловіками, які не повідомляли про жодні погані сни. А у жінок збільшення ризику становило лише 41 %.
Загалом, ці результати свідчать про те, що часті нічні кошмари можуть бути однією з найперших ознак деменції, яка може випереджати розвиток проблем з пам'яттю та мисленням на кілька років або навіть десятиліть, особливо у чоловіків.
Крім того, можливо, що регулярні погані сни та нічні кошмари можуть бути навіть причиною деменції.
З огляду на характер цього дослідження, неможливо бути впевненим, яка з цих теорій є правильною (хоча Абідемі Отайку підозрює, що перша).
Однак, незалежно від того, яка теорія виявиться правдивою, головний висновок дослідження залишається незмінним: регулярні погані сни та нічні кошмари у середньому та старшому віці можуть бути пов'язані з підвищеним ризиком розвитку деменції в подальшому житті.
Гарна новина
Гарна новина полягає в тому, що повторювані нічні кошмари піддаються лікуванню. Так, медикаментозна терапія першої лінії від нічних кошмарів зменшує накопичення аномальних білків, пов'язаних з хворобою Альцгеймера. Також були повідомлення про випадки, що свідчать про покращення пам'яті та навичок мислення після лікування нічних кошмарів.
Ці результати свідчать про те, що лікування нічних кошмарів може допомогти уповільнити зниження когнітивних функцій та запобігти розвитку деменції у деяких людей. Це буде важливим напрямком для вивчення в майбутніх дослідженнях.
Раніше портал Знай повідомляв Плавання, дієта та сон: як прибрати жир на животі всього за тиждень.
Також портал розповідав Чай, яблука, чорний шоколад та виноград: продукти, які сприяють зниженню тиску.
Крім того, ми писали Вчені підійшли до розгадки хвороби Альцгеймера: ваша товариськість не грає на руку.
Останні новини
