UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Які фемінітиви до слів «виборець» і «управлінець»? 10 запитань до мовознавиці

glavcom.ua
Sat, 05 Jul 2025 10:00:00 +0300
Які фемінітиви до слів «виборець» і «управлінець»? 10 запитань до мовознавиці

«Главком» із філологинею Ольгою Васильєвою у рубриці «Мовне питання» щотижня розбирають тонкощі української лексики, стилістики, акцентуації, правопису, а також відповідають на запитання читацької аудиторії, які можна надсилати на електронну скриньку info@glavcom.ua з темою листа «Мовне питання».

Вивчаймо мову разом, говорімо та пишімо правильно!

Усі випуски читайте 👉  у спецпроєкті «Мовне питання»

Сьогодні говоритимемо про родовий відмінок в українській мові. На відміну від російської, українська його дуже любить. Серед особливих його видів такі:

  • родовий партитивний, що вказує на неозначену кількість чогось: випити кави, принести води, купити цукерок;
  • родовий партитивний, що вказує на тимчасове користування обʼєктом: попросити лопати, позичити сорочки, дати рушника;
  • родовий мети: пильнувати дитини, шукати виходу, дотримати слова;
  • родовий часу: одного ранку, цієї весни, того року.

У російській мові, скажімо, родовий партитивний вживається дуже обмежено: отведать рыбки, выпить чайку, дать денег. Замість нього переважно знахідний: петь песни, попросить лопату, одолжить рубашку, дать полотенце.

В українській мові родовий відмінок треба вживати і в реченнях із заперечною часткою: «Не забувайте своїх речей!» – оголошують у метро. Але під впливом російської вже проник у літературну українську знахідний відмінок обʼєкта і не вважається помилкою. Читаємо в медіа: «Під час обстрілів навіть підвали тепер не гарантують безпеку» замість «не гарантують безпеки».

Утім, плекаймо своє! «Не забуду нашу зустріч» – «не забуду нашої зустрічі».

• 1 •

Назар Мединський: Цікавить ваша думка щодо слова «гонщик». Чув цікавий варіант «перегонець». Дякую!

«Гонщик» – це одне з небагатьох слів-винятків із суфіксом -щик, яке належить до літературної норми. Загалом же суфікси -щик/-чик не є словотворчими засобами української мови. Для української на позначення субʼєкта чоловічої статі нормативними є суфікси -ник, -івник, -льник, -ач, -ець. Тому не доставщик піци, а доставник; не креативщик, а креативник тощо. Що ж до «перегонець», то це слово є у словнику Караванського. Бачила навіть «гончак», але у словнику Кримського «гончак» – це гонча собака та стрімке дерево. Крім «перегонець», бачила й «автогонець», а також «перегонник» і «автогонник». Усі ці слова мають право на життя. Цікава річ, що слово «гонщик» є у словнику Уманця і Спілки, але у значенні «пастух». Тобто це не росіянізм. Уживайте будь-яке, крім «гончака».

• 2 •

Славко Ганейчук: Підкажіть будь ласка, як українською мовою сказати «Поухаживайте за мной. Подайте, пожалуйста, салат»?

Піклуватися. Перше значення в тлумачному словнику – «виявляти увагу, турботу», а друге значення – «дбаючи про когось, робити послуги, допомагати, створювати необхідні умови». Друге значення нам підходить. До речі, цікава річ, що можна піклуватися і про когось, і біля когось. Приклад із Шевченка, наведений у словнику: «Та таки й дитина, Хоча воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись». Отже, «Попіклуйтеся біля мене. Подайте, будь ласка, салат». 

• 3 •

Юлія Будз: Як сказати українською «польстить», «польщён»?

Словник Кримського і Єфремова подає такі варіанти: полести́ти, підлести́ти (когось, а не комусь), підхлі́бити (комусь). «Это мне польстило – це мене підлестило». А польщённый – підлещений, влещений.

• 4 •

Євген Шульга: Як ви ставитеся до нового звороту «це про» (наприклад, «наша реформа – це про те-то се-то»? Це люта калька з англійського it's about, і раніше так не казали. Але якщо подумати, який відповідник в українській, то все якось задовге. Тобто це ніби корисне спрощення, хоч і запозичене?

Так, радше корисне. Чого не скажеш про штучне «вмію в» – конструкцію, що походить від англійського мему «Can someone help me? I can't into photoshop», прийшла з інтернет-форумів за посередництва російської мови і заполонила сферу маркетингу. 

• 5 •

Наталія Новосад: Є такий наш художник Ілля Рєпін. Недавно чула, що його перейменували в Ріпина. Прізвище його предків було Ріпа. Тож як правильно і чи не доцільніше повернути все ж первинне прізвище? У Львові вулицю Рєпіна перейменували на Ріпина.

Ілля Ріпин народився на Харківщині, походить із козацького роду. Сам художник підписував свої картини «Ріпин», тому, звісно і ми маємо його так називати. Щодо повернення прізвища Ріпа: чому ми маємо повертати покійному прізвище, якого в нього ніколи не було? Аналогічно – Дмитро Донцов. Він припускав, що прізвище його дідів – Донець. Утім, довести цього не зміг, та й собі прізвища не змінив. В історії Донцов залишиться Донцовим, а не Донцем, а Ріпин – Ріпиним, а не Ріпою.

• 6 •

Єлена Підопригора: Підкажіть, будь ласка, Грековка (навчальний заклад) та, відповідно, грековці — без чергування «і»? Ми працюємо з виставкою робіт з Грековки (одеський мистецький коледж), пишемо Грековка / грековці (наша логіка була, що це не географічна назва, тому не чергується).

Так, грековці, бо від прізвища Греков, а не Греків. 

• 7 •

Олена Полевецька: Підкажіть, будь ласка, чи правильно, на Вашу думку, українською писати «ключова тема», «ключовий елемент»?

Оскільки багато слів із коренем «ключ» у нашій мові ненормативні, вважаю, що треба уникати й прикметника «ключовий». Адже «виключити» замінюємо на «вимкнути» (або «відрахувати», «вилучити» в інших значеннях); «включити» – «увімкнути» (або «долучити», якщо у значенні «додати»); «заключити» (договір / угоду) – «укласти»; «без виключення» – «без винятку»; «заключний» – «завершальний» тощо. А «ключовий» легко замінюється на «головний», «основний». Якщо хочеться особливо яскраво на чомусь наголосити, можна вжити «стрижневий». Утім, я свідома того, що в корпоративній сфері «ключові партнери» – це вже професійне мовне кліше, яке важко викорінити. 

• 8 •

Тетяна: Добрий день! Пані Ольго, скажіть, будь ласка, як правильно утворити фемінітив від слова «управлінець»? Управлінчиня?

Навіщо ж так складно? Управлінка. Порівняймо: уродженець – уродженка, мешканець – мешканка тощо.

• 9 •

Людмила Юзва: Підкажіть, будь ласка, який фемінітив до слова «виборець»?

Виборниця. Він є навіть у радянському тлумачному словнику. До речі, є в тому самому словнику і фемінітив до слова «підприємець»: підприємниця. В обох словах для милозвучності всередині зʼявилася літера «н».

• 10 •

Олександр: Пані Ольго, не бажаєте поговорити про занози? Авторка пісні (співачка Скайлер) заручилася допомогою чату ЖПТ, а я б хотів спробувати заручитися допомогою Ольги Васильєвої. Авжеж у СУМі нема слова «заноза» у значенні «скалка». Є в геть іншому. А інший словник, на який послався чат, взагалі був виданий лише частково до літери Ж. Отакої.

«Заноза» – росіянізм. В українській мові у прямому значенні це «скалка», «скабка», «шпичка», а в переносному Грінченко, Уманець і Спілка, Кримський і Єфремов подають до нього відповідник «сухотка», «сухітка», «сухотонька»: «Дівчинонько, сухотонько ти моя» (Чубинський). Так, ви все правильно зрозуміли: «ти мій туберкульоз», тобто мука і страждання. Ізюмов третє значення слово «заноза» українською подає просто «кохання». Вочевидь для пісні не підходить ніяка «заноза», треба було шукати щось інше.

Ну і кілька слів про чат GPT. Якщо наші піснярі не знають, то треба їх інформувати: чат помиляється дуже часто. Якось я заради цікавості запитала в нього, як передавати українською назву аеродрому «Оленья», відповідь була кумедна: «Оління». Також запитала, який фемінітив до слова «кок». Відповідь була зухвало брехлива: «У Словнику української мови в 20 томах Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України є слово «кочка» – жінка-кок, тобто жінка, яка готує їжу на кораблі. Також форма «кочиха» іноді вживається розмовно або жартівливо, але «кочка» є граматично правильною та стилістично нейтральною формою. Формування відбувається за типовою моделлю фемінізації за допомогою суфікса -к-а, як у слові вовк – вовчиця, але розмовно – вовка». Брехня в кожному реченні. Також GPT посилається на параграфи правопису, яких не існує. Отже, висновок такий: шукати істину в цьому чаті, особливо в мовних питаннях, – не просто безнадійна справа, а й моветон. Не лінуйтеся заглядати у словники.

Запитання для Ольги Васильєвої надсилайте на електронну скриньку info@glavcom.ua з темою листа «Мовне питання». 

«Главком»

Читати повністю

Останні новини

Окупанти атакували FPV-дроном Чернігівщину: поранено листоношу (Відео)
Окупанти атакували FPV-дроном Чернігівщину: поранено листоношу (Відео)
Росіяни вдарили FPV-дроном по прикордонному селу Новгород-Сіверської громади, Чернігівської області. Про це повідомля голава Чернігівської ОВА Вячеслав Чаус.Уламкових поранень зазнав -річни...
www.5.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:17:50 +0300
Кисло-солодкий пиріг з агрусу
Кисло-солодкий пиріг з агрусу
Цей пиріг з агрусу стане справжньою окрасою вашого столу. Його освіжаючий смак та примний аромат неодмінно підкорять серця ваших близьких. За допомогою простих інгредінтів ви зможете приготувати ...
toastpad.com
Sat, 05 Jul 2025 13:15:18 +0300
Желе з червоної смородини без желатину
Желе з червоної смородини без желатину
Цей рецепт желе з червоної смородини без використання желатину це чудовий спосіб приготувати смачний і корисний десерт, який сподобаться всій родині. Червона смородина славиться своїм яскравим с...
toastpad.com
Sat, 05 Jul 2025 13:10:20 +0300
Лікарні не дають дані ТЦК: як чоловікам довести свою хворобу
Лікарні не дають дані ТЦК: як чоловікам довести свою хворобу
Деякі медичні установи не надають відомостей про своїх пацінтів територіальним центрам комплектування, незважаючи навіть на офіційні запити, що надходять від адвокатів. Про це розповів адвокат Юрі...
zk.znaj.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:10:00 +0300
У Техасі 24 людини загинули через повені, зникли понад 20 дівчаток з літнього табору
У Техасі 24 людини загинули через повені, зникли понад 20 дівчаток з літнього табору
За кілька годин у США в Техаському районі Гілл-Кантрі випала місячна норма сильних дощів, що призвело до загибелі людей і ще більше вважаються зниклими безвісти.Джерело APДеталі Також щонайм...
www.pravda.com.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:09:54 +0300
ЄС формує екстрені запаси на випадок атак та криз: FT дізналося, що готує Брюссель
ЄС формує екстрені запаси на випадок атак та криз: FT дізналося, що готує Брюссель
С плану сформувати стратегічні резерви критично важливих ресурсів - від рідкоземельних металів до комплектів для ремонту кабелів на тлі зростання геополітичної напруги та ризику атак на інфрастру...
www.rbc.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:08:30 +0300
"Удар у спину". Важливий спонсор зрадив Фонд відновлення України
"Удар у спину". Важливий спонсор зрадив Фонд відновлення України
Україна втратила ще одного інвестора Як вдалося дізнатися журналістам, BlackRock мала намір оголосити про створення фонду в Італії під час Конференції з відновлення України - липня.Її планують ...
news.online.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:07:00 +0300
Росіяни, які брали участь у турнірі на честь 70-річчя Путіна, потрапили до заявки Універсіади
Росіяни, які брали участь у турнірі на честь 70-річчя Путіна, потрапили до заявки Універсіади
Тро російських дзюдоїстів, які брали участь у пропагандистському турнірі на честь -річчя диктатора Володимира Путіна, потрапили до заявки літньої Універсіади. Про це повідомля laquoГлавкомra...
glavcom.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:06:00 +0300
Вчені відкрили несподівану користь котів і собак: чим вони допомагають
Вчені відкрили несподівану користь котів і собак: чим вони допомагають
Власники котів ісобак краще зберігають когнітивні функції устарості.
tsn.ua
Sat, 05 Jul 2025 13:05:29 +0300
Свіжі безалкогольні напої
Свіжі безалкогольні напої
У сучасному світі все більше людей обирають безалкогольні варіанти напоїв. Цей рецепт пропону кілька смачних і освіжаючих напоїв, які стануть чудовою альтернативою газованим напоям та алкоголю. Во...
toastpad.com
Sat, 05 Jul 2025 13:05:18 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Ешеленована система ППО, фронт рухається, північнокорейські солдати на марші – "Холодна-Машовець" (Відео)
Ешеленована система ППО, фронт рухається, північнокорейські солдати на марші – "Холодна-Машовець" (Відео)
Трамп дав дозвіл Путіну на агресію - The Telegraph
Де категорично не можна ховатися від "Шахедів"
Строк до кінця року: важлива інформація для тих, хто отримав "тисячу Зеленського"
Хочуть окупувати у першу чергу: на яке місто зазіхає росія – розповідають про "історичні зв'язки"
У Путіна зробили заяву про дипломатичне завершення війни
Скандальну Вітренко, яка виправдовувала Росію, запитали, що вона думає про війну: відповідь шокує
"Живий Нострадамус" зробив моторошне передбачення: щасливого кінця не передбачає
"В рукопашну з дроном": Третя штурмова показала фатальний абсурд окупанта (Відео)
У РФ пожежі на двох аеродромах – соцмережі
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми