В Україні змінюють правила обліку стажу для пенсії: що потрібно знати вже зараз

Українці, які роками працювали в інших країнах, нарешті отримали шанс конвертувати свій закордонний трудовий стаж у можливість вийти на пенсію раніше в Україні.
У правилах обліку пенсійного стажу сталися важливі зміни, і тепер частина нашого трудового минулого за межами України може реально вплинути на майбутнє.
Що змінилося?
Іноземний трудовий стаж тепер враховується при визначенні дати виходу на пенсію в Україні. Тобто, якщо ви кілька років офіційно працювали за кордоном — цей період можуть зарахувати до страхового стажу. А отже, вийти на пенсію можна буде швидше, не чекаючи, поки «назбирається» потрібна кількість років роботи в Україні.
Проте є нюанс: закордонний стаж не впливає на розмір пенсії, якщо країна, де ви працювали, не має з Україною спеціальної угоди. Але навіть без надбавок до виплат, можливість вийти на пенсію раніше — це вже великий плюс.
Як підтвердити стаж?
Це не просто заява «я працював в Італії». Щоб ваш іноземний досвід зарахували, потрібно надати документи, які це підтверджують. Сюди можуть входити:
- трудові контракти;
- довідки про нарахування зарплати;
- підтвердження сплачених соціальних внесків.
Але просто паперів недостатньо — їх потрібно легалізувати. Залежно від країни, в якій ви працювали, це може бути:
- апостиль (якщо країна — учасниця Гаазької конвенції),
- консульська легалізація,
- нотаріальне засвідчення.
Після цього документи подаються через Пенсійний фонд України спільно з Міністерством закордонних справ, які звертаються до пенсійного органу відповідної країни.
Коли починати?
Ідеально — за 6–12 місяців до досягнення пенсійного віку. Це дає час зібрати всі довідки, пройти бюрократію й подати документи до територіального підрозділу Пенсійного фонду України.
Нагадаємо, що у Пенсійному фонді закликають українців відкласти вихід на пенсію – у чому причина.
Раніше ми повідомляли, що навіть тим, хто давно виїхав: Пенсійний фонд запровадив нові правила для стареньких закордоном.
Останні новини
