Росія утричі збільшила "тіньовий флот" з початку війни - дослідження

З початку повномасштабної війни проти України кількість суден у так званому "тіньовому флоті" Росії зросла щонайменше утричі - з менш як 100 танкерів на початку 2022 року до 300-600 на початку 2025-го. Про це повідомляє Safety4seaз посиланням на дослідження британської аналітичної компанії Dryad Global.
За оцінками аналітиків, приблизно 40% цих танкерів були придбані у продавців із країн Євросоюзу. Середній вік суден становить 20-25 років , що майже удвічі більше за середній світовий показник у цій категорії - 13 років.
Попри те, що понад 200 російських танкерів вже підпали під західні санкції, Кремль і надалі активно обходить обмеження. У Dryad Global описали ключові тактики, які для цього використовує Москва.
Одним з основних методів є втручання у систему автоматичної ідентифікації суден (AIS). Команди танкерів змінюють тип судна у базі (наприклад, із "нафтотанкера" на менш регульовану категорію), або взагалі вимикають транспондер у чутливих районах. У деяких випадках передаються хибні координати , аби імітувати перебування судна в іншому місці.
Інший поширений інструмент - оперативна зміна прапора судна. Танкер може бути переписаний із російського реєстру на, наприклад, ліберійський , часто спільно зі зміною назви й ідентифікаторів під час стоянки у порту.
Також активно застосовується зміна структури власності . Протягом одного року судно може неодноразово переходити від однієї компанії до іншої. Водночас формальними власниками часто виступають номінальні особи , тоді як реальний контроль залишається за тіньовими структурами.
Ще один спосіб обходу санкцій - маскування походження вантажу . У районах Ломе, Сеута та Кандла під час перевантажень на морі російська, іранська та венесуельська нафта часто змішується та декларується як мазут. Це ускладнює відстеження постачання і знижує ефективність санкцій та цінових обмежень, зазначають експерти.
Нагадаємо, Росія відкрито почала захищати "тіньовий флот" військовими силами, що може стати тестом для міжнародної спільноти щодо готовності посилювати санкції.
Додамо, російський тіньовий флот тепер перевозить понад 80% усієї російської сирої нафти. Для цього Москва використовує старі танкери, які не відповідають сучасним екологічним вимогам.
Боротьба з "тіньовим флотом" РФ: Німеччина посилює вимоги до танкерів
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
