Європа готується до скорочення військ США - ЗМІ

Європейські союзники НАТО почали непублічну підготовку до можливого скорочення американських військ на континенті, попри те, що США поки що офіційно не озвучили конкретних планів. Про це повідомляє Euractiv у четвер, 3 червня.
Дипломати переконані, що президент Дональд Трамп у своїй другій каденції зменшить кількість американських військових у Європі, яка наразі становить близько 80 тисяч осіб, і переорієнтує ресурси на Азію та Близький Схід.
"Питання не в тому, чи буде скорочення американських військ, а в тому, наскільки впорядковано його можна провести, не поставивши під загрозу чинні оборонні плани Альянсу", - зазначив один із дипломатів НАТО.
Минулого року НАТО оновила свої оборонні плани, котрі переважно залежать від американської техніки, авіації та десятків тисяч солдатів. Зокрема, країни східного флангу Альянсу занепокоєні різким скороченням військ США, яке може викликати термінові запити на підкріплення з боку інших союзників.
Окремі держави вже закликали НАТО якнайшвидше переглянути оборонні плани з урахуванням того, що роль США може істотно зменшитися.
Скорочення вплине й на ключові бази США в Німеччині та Італії, що є опорою американських операцій за межами країни. Водночас, за оцінками регіональних військових посадовців, європейські війська ще не готові повністю замінити американські можливості - особливо у сферах авіації, логістики та супутникових систем.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація Байдена збільшила контингент у Європі на 20 тисяч військових. Зараз загальна кількість становить приблизно 80 тисяч, хоча під час Холодної війни їх було близько 400 тисяч.
За каденції Трампа союзники розглядають сценарії, в яких буде виведено від 10 до 20 тисяч американських військових.
Посол США при НАТО Метью Вітакер повідомив, що оцінку розміщення військ у Європі Пентагон планує завершити "до кінця літа або на початку осені".
"Будь-які зміни будуть узгоджені з союзниками по НАТО, щоб не допустити прогалин в обороноздатності", - зазначив він.
Однак поки європейські союзники не отримали від американських урядовців жодної інформації про майбутній перегляд позиції Вашингтона, підтвердили кілька європейських дипломатів у НАТО.
Багатьох фахівців з оборонного планування занепокоїла можлива поспішність рішень США без трансатлантичних консультацій. Їх не заспокоїли коментарі високопосадовців адміністрації Трампа, таких як держсекретар США Марко Рубіо, який на початку цього року пообіцяв європейським колегам, що "не буде ніяких сюрпризів".
Невеликим сигналом продовження залученості США стало призначення генерала Алексуса Ґрінкевіча новим верховним Головнокомандувачем союзних сил у Європі - посада традиційно залишається за американським офіцером.
Втім, приклад скорочення американських сил в Африці, котре розпочалося ще за Байдена, а також останні удари США по Ірану, викликають у дипломатів побоювання, що сценарій для Європи може виявитися схожим.
Нагадаємо, Сполучені Штати Америки розпочнуть переговори з європейськими союзниками щодо скорочення чисельності своїх військ у Європі наприкінці цього року.
Країни НАТО затвердили витрати у 5% ВВП на оборону
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
