Мобілізація з інвалідністю: за яких умов це можливо

Несподівана повістка
Згідно з українським законодавством, громадяни, що мають посвідчення особи з інвалідністю, звільняються від мобілізації та не підлягають призову, незалежно від групи інвалідності, діагнозу чи тривалості захворювання. Це стосується осіб із 1, 2 або 3 групами інвалідності. Також, чоловіки з посвідченнями про наявність групи інвалідності можуть перетинати державний кордон без обмежень.
Водночас, як повідомляє 24 Канал, за певних обставин особи з інвалідністю можуть отримати повістки. Працівники ТЦК мають право перевіряти таких осіб і направляти їх на медичний огляд. Тому хто, маючи інвалідність, отримав повістку, важливо виконати всі вимоги та надати документи, що підтверджують наявність відстрочки, щоб уникнути штрафів.
Слід зазначити, що існує кілька умов, за яких мобілізація осіб з інвалідністю все ж може відбутися:
- відсутність офіційного оформлення відстрочки. Наявність лише посвідчення про інвалідність не вважається підставою для звільнення від призову. Щоб отримати відстрочку, потрібно звернутися до ТЦК або подати заяву через систему "Резерв+";
- відсутність підтвердження інвалідності на медичному огляді;
- якщо особа підписала контракт, адже мобілізація осіб з інвалідністю можлива лише за їхньою добровільною згодою.
Законна в ідстрочка
Загалом, окрім людей з інвалідністю, які отримали медичний висновок про непридатність до військової служби і, відповідно, мають відстрочку, мобілізації також не підлягають:
- заброньовані працівники - співробітники органів влади, місцевого самоврядування, критично важливих підприємств і установ, чиї посади зарезервовані для забезпечення функціонування держави чи економіки під час війни;
- багатодітні батьки - чоловіки та жінки, які мають трьох чи більше дітей у віці до 18 років;
- самотні батьки - ті, хто самостійно виховує дітей віком до 18 років без підтримки іншого з подружжя;
- батьки дітей з інвалідністю - батьки або опікуни дітей з інвалідністю, а також ті, хто доглядає повнолітніх дітей з інвалідністю І чи ІІ групи;
- батьки дітей з важкими хворобами - якщо дитина має серйозні захворювання, зазначені в списку МОЗ, один з батьків може бути звільнений від мобілізації;
- опікуни дітей-сиріт або дітей, чиїх батьків позбавили батьківського піклування;
- особи, які здійснюють постійний догляд - це ті, хто офіційно доглядає хворих близьких родичів, таких як чоловік чи дружина, дитина або батьки;
- чоловіки чи дружини осіб з інвалідністю;
- опікуни осіб з інвалідністю - люди, які надають офіційний догляд особам з інвалідністю;
- народні депутати;
- працівники сектору оборони й безпеки - співробітники Збройних Сил України, СБУ, Нацгвардії, поліції та антикорупційних органів, а також працівники підприємств у сфері оборони.
Мобілізація жінок з вересня
Останнім часом в мережі активно поширюють інформації про нібито підготовку до обов’язкової мобілізації жінок в Україні, яка запланована на осінь.
"Ворожі пропагандистські ресурси, посилаючись на "анонімні джерела", заявляють, що начебто з 1 вересня 2025 року українська влада "планує мобілізувати до мільйона жінок". Окремо підкреслюється нібито "зниження вікового порогу до 18 років". Насправді жодних планів щодо мобілізації жінок в Україні не існує. На розгляді Верховної Ради немає законопроєктів, які б передбачали такі зміни. Також немає жодних рішень уряду чи заяв українських посадовців про масову мобілізацію жінок", - заявили в Центрі протидії дезінформації.
Зазначається також, що в рамках цієї ж інформаційної операції російські Telegram-канали поширювали deepfake-відео, на якому начебто віцепрем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина запропонувала законодавчо заборонити виїзд за кордон жінкам віком від 18 до 27 років, а Верховна Рада буцімто підтримала цю ініціативу.
Мета подібних інформаційних вкидів - посіяти панічні настрої серед українців і дестабілізувати ситуацію в тилу. Тому довіряти слід тільки перевіреним джерелам інформації.
А про тих, хто самостійно намагається долучитися до лав ЗСУ, розповіли в Міністерстві оборони.
Йдеться про те, що вже понад 110 тисяч заявок на різні вакансії в Силах оборони залишили українці, скориставшись сервісом рекрутингу в застосунку Резерв+. Найчастіше військові професії обирають за такими напрямами, як піхота, штаб, БпЛА, медицина та транспорт.
"Кількість заявок на вакансії в Резерв+ зросла вдвічі з лютого. Українці шукають і знаходять собі місце служби, яке відповідатиме їхнім навичкам найкраще. Теза про "війську потрібні всі" не втрачає своєї актуальності сьогодні. Бо кожна професія корисна і може збільшити спроможності війська", - зазначила заступник міністра оборони Катерина Черногоренко.
Нагадаємо, що сервіс рекрутингу стартував у застосунку Резерв+ у жовтні минулого року. Він дає змогу українцям знайти для себе у Збройних силах України оптимальну вакансію серед тисяч різних варіантів. Завдяки співпраці з платформою працевлаштування Lobby X сервіс пропонує один з найбільших переліків відкритих посад у Силах оборони - понад 9 тисяч.
Цей рекрутинг допомагає користувачам обрати ті посади, які найбільше відповідають їхньому запиту, досвіду та вподобанням. Під час пошуку вакансії користувачам необхідно пройти невеликий тест - наприклад, вказати, чи завершене навчання в одній із військових сфер, або у якому напрямі громадянин розбирається найкраще.
Кожна вказана на сервісі вакансія містить досить детальний опис: інформацію про бригади, їхнє командування, досягнення та згадки про них у ЗМІ. Процес вибору вакансій досить зручний - є фільтр, який допомагає шукати оптимальні пропозиції за вибраними критеріями. Інтуїтивний інтерфейс дозволяє швидко сортувати вакансії: потрібно натиснути "плюс", щоб зберегти пропозицію для подальшого ознайомлення, або - "мінус", щоб відхилити її.
Галина Гірак
Останні новини
