UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Кінець "м'ясних штурмів": як протипіхотні міни вплинуть на фронт

ua.korrespondent.net
Tue, 01 Jul 2025 15:53:00 +0300
Кінець "м'ясних штурмів": як протипіхотні міни вплинуть на фронт

Росія не дотримувалася норм

За даними, які наводить центр воєнної травми SuperHumans, 95% поранень в українських військових - це мінно-вибухові травми. До порівняння: серед західних військових, що воювали в Іраку в середині 2000-х, цей показник був 68%.

Але всі роки війни Україна не могла відповісти Росії та використовувати протипіхотні міни на фронті. Тепер все може зміниться – через вихід нашої держави з Оттавської конвенції.

Оттавська конвенція – (повна назва: "Конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення") – це міжнародна угода, яка спрямована на повну заборону протипіхотних мін.

Конвенція була ухвалена на дипломатичній конференції в Осло 18 вересня 1997 року і відкрита для підписання в Оттаві 3-4 грудня 1997 року (звідси і назва "Оттавська конвенція"). Вона набула чинності 1 березня 1999 року.

Конвенція спрямована на знищення протипіхотних наземних мін у всьому світі. Крім того, вона зобов’язує країни-учасниці розміновувати території.

Крім того, країни-учасниці Конвенції зобов'язуються не використовувати, не розробляти, не виробляти, не набувати, не накопичувати, не передавати і не заохочувати будь-кого до забороненої діяльності з протипіхотними мінами. Держави-учасниці також повинні знищити всі свої запаси протипіхотних мін протягом певного періоду (як правило, чотири роки після набуття чинності Конвенцією для даної країни).

До серпня 2022 року 164 держави ратифікували договір або приєдналися до нього. Однак деякі країни, які є колишніми або чинними виробниками наземних мін, такі як США, Китай та Росія, не підписали цей договір.

А от Україна підписала Оттавську конвенцію в лютому 1999 року і ратифікувала її у 2005 році. Донедавна наша держава сумлінно виконувала її положення, знищивши значну частину своїх запасів протипіхотних мін.

Однак, через повномасштабне вторгнення Російської Федерації та масове використання нею протипіхотних мін, Україна та низка інших країн, що межують з РФ (наприклад, Латвія, Литва, Естонія, Польща та Фінляндія), ухвалили рішення про вихід з Оттавської конвенції. Це було зроблено з міркувань самооборони, оскільки країна-агресор не дотримується норм конвенції, створюючи асиметричну перевагу.

Питання виживання

Про проблему мінування територій на шляху просування армії Росії зараз говорять у контексті наступу на Сумщині. За оцінкою DeepState, українцям там бракує фортифікацій та мінних полів. А ще раніше ця проблема стала очевидною, коли російська армія практично за одну добу змогла просунутися з Криму на південь Херсонщини і до Бердянська на Запоріжжі.

Без заборони на використання протипіхотних мін ситуація на фронті могла бути інакшою. Як зазначає Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив у своєму Telegram-каналі, на момент ратифікації Конвенції Україна мала п'ятий у світі арсенал протипіхотних мін і другий у світі за наявністю мін ПМН і ПФМ-1. Перший арсенал за кількістю цієї компоненти був у Росії, яка Оттавську конвенцію не підписувала.

Із 2005 року Україна знищувала свої запаси, пише Коваленко. І навіть після 2014-го, коли почалася пряма російська агресія, наша держава продовжувала дотримуватися конвенції (зокрема, зобов'язалася з 2015 до 2018 року утилізувати три мільйони ППМ).

"А тепер тільки уявіть, якби ці три мільйони мін були розміщені вздовж кордону з Росією в Чернігівській, Сумській та Харківській області. Це, грубо кажучи, по чотири міни на метр (розміщуються міни за іншою системою, це просто для розуміння масштабу). Але замість цього ми їх утилізували",- пише Коваленко.

Але чому Україна вирішила вийти з Оттавської конвенції саме зараз? В заяві МЗС йдеться, що Україна 20 років сумлінно виконувала положення документу. Водночас масове використання протипіхотних мін у війні проти України Росією створило асиметричну перевагу для агресора.

"Таким чином, Україна опинилася в нерівній і несправедливій ситуації, яка обмежує її право на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН",- підкреслюється в документі.

За словами  дипломатів, зараз йдеться про виживання та збереження України як суверенної, незалежної та вільної держави. Тому вихід з Оттавської конвенції був критично необхідним.

А експерти, опитані виданням BBC Україна, визнають, що вихід з Оттавської конвенції став для України фактично питанням виживання - і в нашої державі є запас протипіхотних мін, який можна застосувати вже зараз.

Але як швидко ми побачимо зміни на фронті?

Питання стратегічного рівня

Протипіхотні міни – це дешевий і масовий спосіб ураження, каже військовий експерт Павло Нарожний в розмові з Укрінформом.

"Це потужна, гарна зброя, яка в першу чергу битиме по піхоті, а зараз у переважній більшості штурмів здійснюється саме нею, без застосування важкої техніки",- каже Нарожний.

Як приклад, Нарожний наводить одне з останніх зведень Генштабу: знищено лише один танк, але понад тисячу солдатів. Тому Україні давно варто було придумати метод ефективно, масово й дешево знищувати окупантів. Протипіхотні міни будуть явно дешевші за артилерію і дрони, додає Нарожний.

Навіть якщо ППМ не вбивають, а лише ранять ворожий особовий склад (а сучасні міни робляться з таким розрахунком), все одно це зупиняє групу, гальмує, а далі можна добивати її хоч артилерією, хоч дронами. Втрати окупантів мають збільшитися і це матиме психологічний вплив на РОВ, впевнений експерт.

Але де взяти міни? Голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан переконаний, що наша держава може як виробляти їх, так і отримувати як військову допомогу від інших держав.

Ймовірно, пише Еспресо, що на українських складах є ще радянські протипіхотні міни, які українські сили почнуть активно використовувати. Крім ПФМ‑1 ("метелик"), мовайдепроПМН-2 ("Чорна вдова"), ПОМЗ-2М, ОЗМ-72 ("Відьма"), МОН-50 та інші, які ефективні проти піхоти завдяки фугасній чи осколковій дії.

Своєю чергою Коваленко пише, що Україна все ж не має тієї кількості протипіхотних мін, яка дозволила б уже завтра побачити наслідки на полі бою. Але це треба змінювати.

"Тепер потрібно буде надолужувати згаяне і з лишком. Думаю, питання про виробництво протипіхотних мін в Україні має стати такого ж стратегічного рівня, як і виробництво дронів і боєприпасів",– вважає експерт.

Слід також пам'ятати, що офіційний вихід з Конвенції набуває чинності через шість місяців після повідомлення ООН. Для України це рішення ще має бути затверджене Верховною Радою, але указ президента Зеленського є політичним сигналом про готовність використовувати всі доступні засоби для захисту.

  Валерія Шипуля

Читати повністю

Останні новини

Данія зобов'язала жінок служити в армії з 1 липня – що зміниться (Відео)
Данія зобов'язала жінок служити в армії з 1 липня – що зміниться (Відео)
З липня року Данія запроваджу обовязкову військову службу для жінок, які досягли років. Відтепер вони проходитимуть службу на рівні з чоловіками. Спершу до лав армії набиратимуть добров...
www.5.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:13:59 +0300
"Вів у бій і був прикладом": що відомо про загиблого командира 110-ї ОМБр Захаревича
"Вів у бій і був прикладом": що відомо про загиблого командира 110-ї ОМБр Захаревича
Командир -й окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка полковник Сергій Захаревич загинув сьогодні, липня. Це сталось під час удару РФ по Гуляйполю, що у Дніпропетров...
www.rbc.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:11:01 +0300
Від платіжки втратите свідомість: "Нафтогаз" розповів, що потрібно зробити, щоб не переплачувати
Від платіжки втратите свідомість: "Нафтогаз" розповів, що потрібно зробити, щоб не переплачувати
Українці навіть у літній період ризикують отримати космічні рахунки за природний газ. Що потрібно зробити, щоб не переплачувати, розповіли фахівці ГК Нафтогаз України у соцмережі Facebook.Деяк...
zk.znaj.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:10:00 +0300
Україна запускає програму спільного виробництва зброї з партнерами з "Рамштайну"
Україна запускає програму спільного виробництва зброї з партнерами з "Рамштайну"
Про цеповідомив міністр оборони України Рустем Умров.Невдовзі українські виробники озброння та військової техніки отримають спеціальний правовий і податковий режим, який дозволить швидко масшта...
espreso.tv
Tue, 01 Jul 2025 22:09:00 +0300
Коли завершиться загострення на фронті? Прогноз Буданова
Коли завершиться загострення на фронті? Прогноз Буданова
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що Росія вже активізувалася на фронті, і очікувати чогось нового наразі не варто. За його словами, це загострення м...
glavcom.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:04:00 +0300
Львівська ОВА пояснила, чому дозволяла виїзд чоловіків під час війни (Відео)
Львівська ОВА пояснила, чому дозволяла виїзд чоловіків під час війни (Відео)
Львівська обласна військова адміністрація прокоментувала розслідування NGL.media про виїзд чоловіків за кордон на початку повномасштабної війни за підробленими листами з підписом російського імпера...
www.5.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:02:20 +0300
Український птах з хоробрим серцем: волонтери рятують сокола, який кинувся на ворожий дрон
Український птах з хоробрим серцем: волонтери рятують сокола, який кинувся на ворожий дрон
Український сокіл атакував ворожий дрон ціною власного здоровя. Він отримав травми й зараз птах знаходиться у Дніпрі, де волонтери рятують його життя.Що відомо про цього бойового птаха та я...
www.rbc.ua
Tue, 01 Jul 2025 22:01:03 +0300
Гальма Xiaomi YU7 Max спалахнули під час трекового заїзду
Гальма Xiaomi YU7 Max спалахнули під час трекового заїзду
Новий електричний кросовер Xiaomi YU Max опинився в центрі уваги після інциденту на треку V Circuit у місті Тяньцзінь, де під час медіа-тесту загорілися його передні гальма, повідомля CarNewsCh...
ua.korrespondent.net
Tue, 01 Jul 2025 22:00:00 +0300
Стратили українського полоненого: РФ, ймовірно, здійснила ще один воєнний злочин
Стратили українського полоненого: РФ, ймовірно, здійснила ще один воєнний злочин
Уповноважений Верховної Ради України зправ людини Дмитро Лубінець повідомив, щоросійські окупанти, ймовірно, стратили українського військовополоненого.
tsn.ua
Tue, 01 Jul 2025 21:58:35 +0300
Адміністрація Трампа припиняє діяльність USAID — що сказав Рубіо
Адміністрація Трампа припиняє діяльність USAID — що сказав Рубіо
Білий дім вважа USAID неефективним ітаким, щонеслужить інтересам США.
tsn.ua
Tue, 01 Jul 2025 21:58:13 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

"На батьківщині небезпеки вже немає": у Європі відмовляються надати притулок українцям
"На батьківщині небезпеки вже немає": у Європі відмовляються надати притулок українцям
Спецпредставник Трампа відреагував на заяви Пєскова щодо переговорів
Наступ росії набирає несподіваних поворотів: українців попередили, що літо буде "важким"
Кім Чен Ин «оплакав» північнокорейських військових, які загинули на війні проти України
Продається на ринках та магазинах: в Україні з'явився на прилавках смертельно небезпечний продукт
Катастрофа для Путіна: понад 20 000 російських солдатів самовільно залишили свої частини в Україні
ISW: Москва переселяє росіян до окупованої України, обіцяючи землю й відпочинок
«Шахедів» не чути: директорка школи на Київщині спить у «капсулі життя» — що відомо
У Німеччині вбито українську жінку з дитиною: злочинець з'явився з повинною
Скандал у Львівській ОВА: чоловіків випускали за кордон за фейковими довідками з підписом російського імператора
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми