UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Даруйте, а чому досі не перейменували «Главком» на «Головком»? 10 запитань до мовознавиці

glavcom.ua
Sat, 28 Jun 2025 10:30:00 +0300
Даруйте, а чому досі не перейменували «Главком» на «Головком»? 10 запитань до мовознавиці

«Главком» із філологинею Ольгою Васильєвою у рубриці «Мовне питання» щотижня розбирають тонкощі української лексики, стилістики, акцентуації, правопису, а також відповідають на запитання читацької аудиторії, які можна надсилати на електронну скриньку info@glavcom.ua з темою листа «Мовне питання».

Вивчаймо мову разом, говорімо та пишімо правильно!

Усі випуски читайте 👉  у спецпроєкті «Мовне питання»

Сьогодні говоримо про допустові конструкції з частками «хай» і «хоч». Регулярно натрапляємо на варіанти, скальковані з російської: «коли б не», «що б не», «який би не». Натомість маємо питомі українські:

  • Після закінчення війни, коли б воно не настало [...] – Після закінчення війни, хай коли воно настане, [...]
  • Що б вони не казали, [...] – Хай там що вони кажуть, [...]
  • Яким би не був результат, [...] – Хоч яким буде результат, [...]

Зверніть увагу! Часто припускаються такої помилки: «Хоч би що ви там собі не уявляли». Правильно вживати без частки «не»: «Хоч би що ви там собі уявляли».

А ось як замінимо два скальковані сталі вирази:

  • Йому хоч би хни. – Хоч би йому що.
  • Як ні в чому не бувало. – Наче й не було нічого.

Мовознавець Святослав Караванський писав: «Перешкоди на шляху розвитку української культури призвели до того, що наведені самобутні українські конструкції майже цілком зникли з ужитку. Академічний словник (СУМ) навіть не реєструє усіх згаданих зворотів, зокрема живомовних зворотів з часткою «хай». Зате калькованим зворотам «що б там не було», «як би не було», «який би не був», «чий би не був» тощо відкрито «зелену вулицю» і занесено до всіх словників».

Тож плекаймо своє! І хоч би що ми робили, робімо це добре.

• 1 •

Юлія Павлюк: Добрий день. Чи правомірне утворення фемінітиву «бійциця»? Саме так пише «Українська правда». Чи «бійчиня»? Дякую.

«Українська правда» зацитувала чужий квазіфемінітив, а не вжила його від себе. Це був покруч від заступника командира однієї військової частини, і говорив він це взагалі російською: «бойцыца». В українській мові правильно «бійчиня». Також «воячка», «воїнка» і навіть поетичні «воїтелька» та «войовниця».

• 2 •

Ігор Макаренко: Почув у новинах: «Президент подякував королеві». Тобто із цієї фрази можна подумати, що в Англії не король, а королева. Це некоректна фраза чи особливості нашої мови? Фраза звучить однаково як для жіночого, так і для чоловічого роду? Подякувати принцу – це ж теж можна сказати «подякував принцеві».

Закінчення -ові, -еві, -єві іменників чоловічого та середнього роду в давальному та місцевому відмінках – це справді унікальна риса української мови: народу – народові, лікарю – лікареві, Сергію – Сергієві, дівчатку – дівчаткові. Це закінченняя фіксують навіть графіті Софії Київської Xll століття: «Господи поможи рабу своєму Лазореві». Але для уникнення одноманітних відмінкових закінчень комбінуємо -ові, -еві, -єві з -у, -ю: Симоненкові Василю Андрійовичу, панові полковнику. У випадку з «королем» задля уникнення небажаної омонімії треба було вжити закінчення -ю: подякував королю.

• 3 •

Антон Грубич: Пані Ольго, суспільна чи громадська думка? Поясніть, будь ласка, різницю.

Тлумачний двадцятитомний словник першим значенням слова «громадський» подає «той, що стосується громади» (не громадськості), а другим значенням – «те саме, що суспільний». Отже, думка і суспільна, і громадська. Правильно і так, і так. Ось є в Україні і «Суспільне мовлення», і «Громадське радіо». Різниці не бачу. А лідерів думок варто називати просто лідерами думок (не суспільних і не громадських), на відміну від російського «ЛОМ» (лидер общественного мнения). Російською мовою обидва українські слова «суспільний» і «громадський» перекладаються як «общественный». 

• 4 •

Олександр Пиркало: Як українською сказати «Какой привет, такой ответ?»

Якщо перекладати за словником Грінченка, то «Який привіт, такий відвіт / одвіт». Але не треба вдаватися до калькування (у нашому випадку фразеологічного). Маємо свої відповідники: «Який добри́день, таке й доброго здоровʼя», «Який добри́день, таке й бувай здоров» або ж «Як ви нам, так і ми вам».

• 5 •

Марія Солошенко: Даруйте, а чому досі не перейменували видання «Главком» на «Головком»? Адже «Главком» – це росіянізм.

Я вас здивую, але в академічних тлумачних словниках (і СУМ-11, і СУМ-20) слово «главком» є, а «головком» немає. Тільки «головлікар» і «головбух» (якщо говорити про складові абревіатури). Зараз справді вживається тільки «головком», тож зачекаємо його появи у словниках. Але нагадаю, що в українській мові є слово «глава»: і на позначення розділу книги, і того, хто щось очолює, і як паралельна форма слова «голова». У Котляревського читаємо: «До його кралася змія Крилатая, з сімʼю [сімома] главами». Неповноголосні форми можна вважати застарілими, але не росіянізмами.

• 6 •

Олена Гончар: Часто бачу слово «Інтернет» з великої. Чи правильно так писати?

Якщо згадуємо назву першої мережі, створеної 1983 року, то пишемо з великої і в лапках, а якщо маємо на увазі сучасну всесвітню систему сполучених компʼютерних мереж – тоді з малої. «Пошук в Інтернеті» – це неправильне написання. 

• 7 •

Макар Завадський: Підкажіть, будь ласка, складне і складане (ліжко) – синоніми?

Складане ліжко, візочок, ноші – ті, що їх можна складати завдяки рухомому поєднанню частин. А у слова «складний» кілька значень: це і той, що складається з кількох або багатьох частин, і той, що складається завдяки рухомому поєднанню частин. Задля уникнення небажаної омонімії я раджу вживати «склада́не ліжко». 

• 8 •

Наталія Зіброва: Добридень! Скажіть, будь ласка, чи є різниця (якщо так, то в чому полягає) у вживанні конструкцій «на прохання / за проханням»; «на адресу / за адресою»; «на вимогу / за вимогою»?

Уживання прийменникової форми «на» в таких конструкціях притаманне українській мові, тоді як «за проханням», «за адресою», «за вимогою» – це дослівний переклад російських «по просьбе», «по адресу» і «по требованию». Правильні варіанти: «на прохання», «на бажання», «на вимогу». 

• 9 •

Анастасія Дреєва: Вітаю. Нещодавно в одному серіалі почула фразу: «…скористаєшся НИЦИМ способом…». До цього слово «ницо» я почула ще в одному фільмі – «У джазі тільки дівчата». Що це слово означає?

Ниций – негідний, паскудний, мерзенний; ницо – негідно, паскудно, мерзенно. 

• 10 •

Анастасія Дреєва: Почала я передивлятися фільми «Володар перснів». У більш нових фільмах Hobbit передається як Хоббіт. У першому фільмі за 2001 рік це слово передається як Гобіт. Тож як правильно казати?

Літеру h українською мовою передаємо тільки як г (виняток – слова зі східних мов і деякі германізми, що вживаються за традицією з х: хобі, хокей, хол, холдинг). В англійській мові [h] – це глотковий звук, як і [г] в українській. Але в українській це дзвінкий щілинний – [ɦ], а в англійській – глухий щілинний. Тобто саме [г] найближчий до [h] за місцем і способом творення. У російській мові глоткового звука немає, тому там усе й передають задньоязиковим [х]: Хоббит. До речі, книжка 1992 року видавництва «Веселка» називається «Гобіт», як і фільм 2001 року. А в 2010-х роках в Україні назва кінотрилогії Пітера Джексона транслітерована на російський лад: «Хоббіт». Що ж до подвоєння, то однозначності немає, як і з Геловіном: дехто пише з двома літерами, дехто з однією. Олександр Пономарів, Ірина Фаріон та інші мовознавці писали «Геловін». Я підтримую цей варіант, а також «Гобіт».

Запитання для Ольги Васильєвої надсилайте на електронну скриньку info@glavcom.ua з темою листа «Мовне питання». 

«Главком»

Читати повністю

Останні новини

У Франції запроваджують заборону на куріння у парках, на пляжах, автобусних зупинках та поблизу шкіл
У Франції запроваджують заборону на куріння у парках, на пляжах, автобусних зупинках та поблизу шкіл
Про це пише Le Monde.Окрім цього, згідно з указом, опублікованим в офіційному урядовому віснику, куріння також буде заборонено поблизу бібліотек, басейнів і шкіл.У такий спосіб уряд прагне захист...
espreso.tv
Sat, 28 Jun 2025 14:38:00 +0300
Сирні палички на кефірі з зеленим луком
Сирні палички на кефірі з зеленим луком
Цей рецепт сирних паличок на основі кефіру і зеленого лука ідеальна закуска для любителів сиру. Вони вийдуть ніжними, ароматними і дуже смачними. Такі палички можна подавати як гарячу закуску, до...
toastpad.com
Sat, 28 Jun 2025 14:35:21 +0300
Кого Зеленський нагородив в День Конституції: Пивоваров, Педан та інші зірки (фото)
Кого Зеленський нагородив в День Конституції: Пивоваров, Педан та інші зірки (фото)
До Дня Конституції, який відзначають червня, президент Володимир Зеленський підписав указ про відзначення державними нагородами низки громадян. Серед таких представники культури, освіти, спорту,...
lite.rbc.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:31:48 +0300
Смажена молода картопля з розмарином
Смажена молода картопля з розмарином
Приготування молодої картоплі може бути простим, але для того, щоб вона стала по-справжньому смачною, важливо дотримуватися кількох секретів. Цей рецепт пропону не просто смажити картоплю, а створ...
toastpad.com
Sat, 28 Jun 2025 14:30:24 +0300
Штрафи ТЦК торкнуться 17-річних: юнаків можуть прирівняти до ухилянтів
Штрафи ТЦК торкнуться 17-річних: юнаків можуть прирівняти до ухилянтів
Юнаки, які не стали на військовий облік до досягнення років, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності. За таке порушення передбачено штраф від до грн., йдеться у...
zk.znaj.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:30:00 +0300
Київ накриє сильний вітер: оголошено підвищений рівень небезпеки
Київ накриє сильний вітер: оголошено підвищений рівень небезпеки
У Киві терміново оголосили підвищений рівень небезпечності, який діятиме аж до кінця доби червня. Про це повідомля Український гідрометеорологічний центр, переда laquoГлавкомraquo.laquo...
glavcom.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:28:13 +0300
Ексзаступника мера Харкова підозрюють у заволодінні понад 5 млн грн, які були виділені на фортифікації
Ексзаступника мера Харкова підозрюють у заволодінні понад 5 млн грн, які були виділені на фортифікації
Як переда RegioNews, про це генеральний прокурор Руслан Кравченко повідомив у Фейсбуці.За його словами, прокуратура спільно з поліцію викрила злочинну організацію на чолі з колишнім заступником...
regionews.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:26:00 +0300
Росія кинула на фронт старі танки Т-62 через нестачу техніки, - ГУР
Росія кинула на фронт старі танки Т-62 через нестачу техніки, - ГУР
Росія відчува брак сучасної броньованої техніки. Тому окупанти змушені кидати на фронт старі танки Т-.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на ГУР Міноборони в Telegram.Як зазначаться, Р...
www.rbc.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:25:47 +0300
Чи можна їсти білок ввечері: що буде, якщо трапеза міститиме лише його
Чи можна їсти білок ввечері: що буде, якщо трапеза міститиме лише його
Дедалі частіше можна почути ідею про те, щоб вечеряти виключно білками. Щобуде зорганізмом, якщо так робити
tsn.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:21:00 +0300
«Україна є і буде на землі». Зеленський привітав громадян із Днем Конституції
«Україна є і буде на землі». Зеленський привітав громадян із Днем Конституції
Президент України Володимир Зеленський привітав громадян із Днем Конституції. Він наголосив, що наше головне завдання ndash nbspзберегти Україну для українців.nbsplaquoУкраїна і буде на ...
glavcom.ua
Sat, 28 Jun 2025 14:21:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Трамп відреагував на похвалу Путіна
Трамп відреагував на похвалу Путіна
Гінець Путіна неочікувано назвав винного у розв'язанні Третьої світової
Воювати відправлять усіх: в Україні жорстко взялися за ухилянтів – до чого готуватись
Путін анонсував скорочення військових витрат
Трамп дав коротку відповідь про передачу Patriot Україні
Найшкідливіша для здоров’я олія, яку негайно треба прибрати з раціону
Зеленський доручив збільшити виплати військовим та поліцейським
Зеленський змінив склад Ставки
Засуджена до 14 років за держзраду матір екснардепки від Партії регіонів, вийшла із СІЗО
Пільги анулюють: для кого проїзд у громадському транспорті стане платним
Неповнолітній син Кадирова одружується
Російський диктатор Путін зробив заяву про переговори з Україною
День Петра і Павла: що обов'язково треба зробити, щоб Бог дав удачу
Безугла назвала ідельного прем'єра
«Самі скоро здохнуть». Путін накинувся на Захід через нові санкції
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми